راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

بررسی کاربرد و قیمت اتصالات مانیسمان

بررسی کاربرد و قیمت اتصالات مانیسمان
لوگو اصلی راد پایپ copy

بررسی کاربرد و قیمت اتصالات مانیسمان

فهرست عناوین

مقدمه

یکی از محبوب ترین و پر تقاضا ترین نوع اتصالات موجود، اتصالات مانیسمان می باشد. این نوع اتصال به طور معمول از جنس فولاد هستند و بنابراین هیچ آثار درز و جوشی بر روی سطح آن وجود دارد. اتصالات مانیسمان وابسته به نوع نحوه ساختی که دارند، از قیمت بسیار بالاتری به نسبت اتصالات درزدار برخودار هستند.

بدنه مستحکم مانیسمان ها

بدنه مستحکم مانیسمان ها

شناسه ای از اتصالات مانیسمان

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، این نوع از اتصال های مرغوب بدون هیچ نوع تاثیری بر روی لوله های فولادی اعمال خواهند شد. این نوع اتصالات به عنوان اتصال های  سیم لس نیز شناخته می شوند. اتصالات سیم لس نیز مشابه با لوله های مانیسمان هستند. از آنجا که اعمال این اتصال بر روی سطح فولادی بدون درز و جوشی انجام می شود، از مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار زیاد برخوردار هستند.

به طور معمول از اتصالات مانیسمان در مواقع حساس برای لوله کشی های ضروری انجام خواهد شد. البته باید در نظر داشت که عدم وجود اتصالات مذکور، موجب ایجاد اختلال در روند لوله کشی خواهند شد. در واقع در صورت عدم وجود این اتصالات، فرآیند لوله کشی غیر مستحکم و ضعیف خواهد بود.

انواع اتصالات سیم لس

انواع اتصالات سیم لس

کاربرد اتصالات سیم لس

با توجه به مطالب فوق، قابل ذکر است که اتصالات مانسیمان در برابر حرارت بسیار بالا مقاوم هستند و این ویژگی موجب کارایی این قطعات در زمینه های حساس می باشد. این قطعات در سیستم های آبرسانی موتور خانه، ساخت اسکله ها، تجهیزات نظامی و صنایع برق مود استفاده قرار می گیرند. اما تمامی کاربرد این قطعات محدود به این موارد نخواهد بود. در ادامه به سایر این محصولات اشاره شده است.

 • فرآوری های ساخت و ساز
 • صنایع شیمیایی و پتروشیمی
 • انرژی تجدید پذیر
 • در انتقال بخار
 • صنایع مادر
 • صنعت خودرو سازی

انواع اتصال های سیم لس

اتصال های نام برده وابسته به نوع کارایی که دارند دارای تنوع بسیاری هستند. تنوع در اتصال های مانیسمان باعث می شود که در شرایط متعددی مورد استفاده قرار گیرند. همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، در بسیاری از صنایع نیازمند به بهره مندی از اتصالات های سیم لس می باشد. بنابراین در ادامه به معرفی انواع آن پرداخته شده است.

 • گپ مانیسمان
 • بوشن سیم لس
 • اتصال چهارراهی مانیسمان
 • سه راهی سیم لس
 • اتصال زانویی مانیسمان

اتصال های زانویی مانیسمان

کاربرد اتصالات زانویی به گونه ای است که موجب تغییر جهت لوله ها در فرآیند لوله کشی خواهند شد. به طور معمول این اتصال ها در زاویه های نود درجه یا چهل و پنج درجه تولید می شوند. در زمان اتصال بین دو لوله مورد نظر قرار خواهند گرفت. سپس در ادامه فرآیند دو سر لوله ها با انجام عملیات جوشکاری متصل خواهند شد.

مدل زانو 90 درجه در ساخت و بعد آن

مدل زانو 90 درجه در ساخت و بعد آن

اتصالات سه راهی مانیسمان

از رایج ترین نوع اتصال های سیم لس، اتصالات سه راهی می باشند. اتصالات مذکور به دو شیوه صورت خواهند گرفت. در نوع اول مرتبط با اتصال دو لوله همسان شده و در حالت دیگر مربوط به اتصال تجهیزات ناهمسان خواهد شد. در روش ناهمسان این امکان ایجاد می شود که سه لوله متفاوت به راحتی بهم تصل شوند.

ویژگی های اتصال مانیسمان

اصلی ترین و  مهم ترین ویژگی اتصال های سیم لس، یکپارچگی و هم سطح بودن آن می باشد. از آنجا که اثر هیچ گونه جوشی روی سطح فلز باقی نمی گذارد موجب عدم نفوذ پذیری سایر سیالات به داخل لوله ها خواهد شد. همچنین با دوام ترین نوع اتصال های موجود اتصالات مانیسمان شناخته شده است. اما می بایست در نظر داشت برای استفاده از این نوع اتصال ها، بهتر است به میزان ضخامت لوله ها توجه کافی داشته باشید.

قیمت اتصالات مانیسمان

با توجه به ویژگی ها و کاربرد های فراوان اتصالات سیم لس، دور از انتظار نیست که از قیمت بیشتری به نسبت سایر اتصالات برخوردار باشند. همچنین با توجه به اینکه در تکمیل فرآِیند این نوع اتصالات، نیاز به تجهیزات حرفه ای جوشکاری است، با افزایش قیمت اتصالات مذکور روبرو خواهیم بود.

نتیجه گیری

با در نظر داشتن کاربرد های فراوان اتصالات مانیسمان و تجهیزات مورد نیاز برای بهره بری از آن، توصیه می شود جهت استفاده از این نوع اتصال ها به کارشناسان مجرب و حرفه ای مراجعه فرمایید.

 

محصولات مرتبط:

سه راه مانیسمان

اتصالات لوله پلی اتیلن

مقالات مرتبط:

آشنایی با تفاوت لوله مانیسمان رده 40 و 80

اتصالات مانیسمان رده ۴۰

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)