لیست قیمت اتصالات‌جوشی  به عوامل زیادی بستگی دارد که در چه رنج قرار بگیرد. اما اتصالات جوشی به طور کلی چیست؟ اتصال جوش ناحیه ای است که در آن سطح دو یا چند ماده توسط فرآیند جوشکاری با یا بدون افزودن مواد پرکننده به یکدیگر متصل می شوند. هنگام ایجاد جوش در محل اتصال آن ممکن است گاهی همراه با فشار باشد و گاهی نیز ممکن است که همراه با فشار نباشد. در فرآیندهای مختلف اتصال، جوشکاری یکی از پرکاربردترین فرآیندهایی است که با آن می توان دو فلز را به صورت دائمی متصل کرد.  اتصال پرچ شده از اجزای اضافی مانند صفحات پوششی، تسمه‌ ها، صفحات روکشی و زاویه گیره تشکیل شده است که منجر به افزایش وزن آن مجموعه می شود. اتصالات جوشی به عنوان جایگزینی برای اتصال پرچ شده است.

اتصالات جوشی چیست؟

قبل از این که لیست قیمت اتصالات‌جوشی را بررسی کنیم، باید بدانیم دقیقا این اتصالات به چه منظور است؟ اتصال جوشی یک فرآیند اتصال مواد است که از همجوشی دو فلز مشابه و غیرمشابه تشکیل شده است. بر اساس روش آماده سازی اتصال، جوشکاری را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد:

  • جوشکاری فیوژن: در این فرآیند جوشکاری به گونه ای است که در آن اتصال جوش از ذوب فلز اصلی به دست می‌آید.
  • جوشکاری بدون ذوب: در این فرآیند جوشکاری، اتصال بدون ذوب فلز اصلی، تولید می شود.

اتصال جوش شیاری

اتصال جوش شیاری

آشنایی با انواع اتصالات جوشی

با توجه به نیاز، مونتاژ، طراحی و شرایط عملیاتی، ایجاد یک اتصال جوش مناسب بسیار مهم است. تمامی این عوامل می توانند بر روی لیست قیمت اتصالات‌جوشی تاثیرگذار باشند؛ بنابراین بر اساس پارامتر فوق به انواع مختلفی از اتصالات جوشی نیاز است. با توجه به شکل اجزای جوش، ضخامت صفحه اجزای جوش و جهت نیروی اعمالی می‌ توانیم اتصالات جوشی را به شرح زیر طبقه‌ بندی کنیم:

  • اتصال جوش شیاری
  • جوش گوشه ای
  • اتصال جوش انگشتانه
  • جوش کام

جنس اتصالات‌جوشی و عامل موثر در قیمت آن

اتصالات جوشی با فولاد سروکار دارند. همچنین جنس هر کدام از این لوله ها برای جوش دادن می تواند روی لیست قیمت اتصالات‌جوشی تاثیر بسزایی بگذارد.  به دلیل استحکام، انعطاف پذیری، شکل پذیری و جوش پذیری این فولاد برای جوش دادن مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، فولاد ممکن است برای برخی از اسیدها، مواد شیمیایی یا برای استفاده در دماهای بالا عملی نباشد.

لوله فولادی بدون درز حداکثر ایمنی در برابر آتش را ایجاد می کند. همچنین باید برای دریچه‌ ها، فلنج‌ ها و اتصالات از فولاد استفاده شود؛ زیرا توانایی بالایی در تحمل شوک حرارتی، بارهای خمشی و شوک هیدرولیکی/مکانیکی دارد. فولادی بودن یک لوله در هزینه و قیمت تاثیر می گذارد. اتصالات جوش داده شده در فولاد و آلیاژهای آن بیشتر از هر نوع دیگری در اثر آتش، سفت باقی می مانند. در لوله های سایز بزرگ، اتصالات جوشی هزینه کمتری نسبت به اتصالات پیچی یا فلنجی دارند.

اتصال جوش انگشتانه

اتصال جوش انگشتانه

اتصال لب به لب جوشی

این نوع اتصال دو قطعه را در یک صفحه با لبه های آن ها به هم پیوند می دهد. همچنین آن ها را به طور موازی با یکدیگر قرار می دهد. اتصالات لب به لب اغلب برای اتصال صفحه، لوله یا هر کاربرد دیگری که در آن نیاز به جوش صاف و هموار باشد، استفاده می شود. پروژه های جوشکاری که از این طرح استفاده می کنند می توانند شامل یک سیستم اگزوز روی ماشین یا اتصال پانل های یک درب باشند. این که چه نوع از اتصالات را استفاده کنید در لیست قیمت اتصالات‌جوشی تاثیر می گذارد.

جوش گوشه ای

جوش گوشه ای

 آشنایی با اتصال جوشی گوشه‌ای

وقتی قطعاتی که قرار است جوش داده شوند در 90 درجه به هم متصل می شوند و شکل L را به خود می گیرند، یک اتصال گوشه ای را تشکیل می دهند. دو نوع اتصال گوشه وجود دارد که شامل گوشه باز و گوشه بسته است. هنگامی که لبه یک قطعه هم سطح با لبه قطعه دیگر قرار می گیرد، یک اتصال گوشه بسته رخ می دهد. هنگامی که دو لبه در گوشه های خود به هم می رسند و یک دهانه به وجود می آید که می توانید ضخامت هر فلز را ببینید، این یک اتصال گوشه باز است. انتخاب بین یک اتصال گوشه باز و یک اتصال گوشه بسته اغلب به ضخامت مواد و استحکام مورد نیاز برای یک کاربرد خاص بستگی دارد. همچنین این که کدام نوع از اتصال جوشی گوشه‌ای را انتخاب کنید، در لیست قیمت اتصالات‌جوشی تاثیر خواهد گذاشت.

 

محصولات مرتبط:

سه راه مانیسمان بنکن

اتصالات استیل

مقالات مرتبط:

اتصالات جوشی درزدار

انواع اتصالات لوله و کاربرد آن ها

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درباره ی نویسنده محتوا

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *