راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با شناخت دقیق چک ولو آن را خریداری کنید

با شناخت دقیق چک ولو آن را خریداری کنید
عملکرد فوق العاده انواع چک ولو

با شناخت دقیق چک ولو آن را خریداری کنید

فهرست عناوین

در صنایع مختلف ما شاهد استفاده از سیال های متعدد هستیم که به وسیله شیر و لوله های متنوع جریان پیدا می کنند. چک ولو جزو محصولاتی است که در انواع صنایع برای جریان بهتر مایعات زیادی، به وفور مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این محصولات انواع بسیار زیادی دارند و نوعی دریچه هستند که اجازه عبور سیال را در یک جهت می دهند. این محصولات از عبور مایعات در جهت مخالف جریان جلوگیری می کنند. به علاوه از لوازم ضروری در طرح های مختلف جریان سیال به حساب می آیند. در این مطلب قصد داریم عملکرد و نصب این محصولات را بررسی کنیم تا با شناخت آن ها را خریداری کنید پس با ما همراه باشید.

معرفی کامل چک ولو

شیر چک که به آن ها شیر یک طرفه نیز گفته می‌ شود، متعلقات یا وسایلی هستند که در تاسیسات لوله‌ ها استفاده می شوند. این محصولات امکان جریان سیالات را در یک جهت فراهم می‌ کنند و دارای دو پورت، یک ورودی و یک خروجی هستند. از آنجایی که آن ها فقط به یک طریق اجازه عبور سیال را می دهند، اغلب به عنوان شیرهای بدون بازگشت نیز شناخته می شوند. هدف اصلی شیرهای بدون برگشت یا چک ولو صرفاً جلوگیری از برگشت سیال در سیستم لوله کشی است.

شیر برگشتی از چه تجهیزاتی محافظت می کند؟

شیر یک طرفه به سیال اجازه می دهد تنها در یک جهت عبور کند و باز بماند. اما اگر جریان سیال تغییر کند، شیر بسته می شود و از عبور جریان جلوگیری می کند. این ویژگی شیرهای چک اجازه می دهد تا از تجهیزاتی مانند پمپ ها، مبدل های حرارتی، لوله های حساس و حتی سایر شیرها محافظت شود. عدم نصب چک ولو می تواند منجر به چکش آب یا ضربه قوچ شود. این امر می تواند آسیب قابل توجهی به لوله ها و سایر اتصالات سیستم جریان سیال وارد کند.

شیر یک طرفه‌ با کارایی منحصر به فرد
شیر یک طرفه‌ با کارایی منحصر به فرد

عملکرد شیر یک طرفه

کار کرد شیر یک طرفه اختلاف فشار بستگی دارد، آن ها نیاز دارند که فشار درگاه ورودی بیشتر از فشار در درگاه خروجی باشد. تا دریچه باز باشد، در غیر این صورت شیر بسته می شود، مکانیسم بسته شدن شیرهای چک بسته به نوع شیر متفاوت است. شیرهای چک اتوماتیک هستند، یعنی برای باز یا بسته کردن آن ها نیازی به انجام اقدامات پیچیده ای نیست.

نصب چک ولو در چه قسمت هایی صورت می گیرد؟

شیر یک طرفه کاربرد های بسیار متفاوتی دارد و در مصارف مختلف مشاهده می شود. اما اغلب نصب چک ولو  در سمت خروجی پمپ انجام می شود تا از جریان برگشتی محافظت کند. این محصولات برای حفظ جریان در لوله ها و در سیستم هایی که از پمپ های گریز از مرکز استفاده می شود کارایی دارند، زیرا این نوع پمپ ها خود پراینگ نیستند یکی دیگر از کاربرد های رایج آن ها در سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع است.

در این تجهیزات به عنوان HVAC شناخته می شود تا از بازگشت مبرد یا بخار از طریق کانال ها جلوگیری کند. شیرهای بازرسی همچنین در سیستم ‌های جریان سیال مورد استفاده قرار می ‌گیرند جایی که لازم است مقادیر کم آلودگی حفظ شود. در این قسمت ها از برگشت سیال خروجی از طریق لوله و آلودگی محلول‌ ها یا گاز های باقی مانده در پایین دست محل نصب چک ولو، جلوگیری می‌ کند.

نصب چک ولو با سرعت بسیار بالا
نصب چک ولو با سرعت بسیار بالا

نکات کلیدی نصب شیر برگشتی

از آنجایی که شیر یک طرفه فقط در یک جهت کار می کند، یعنی جهت جریان سیال، دانستن جهت نصب چک ولو به صورت صحیح بسیار مهم است. یک فلش اغلب بر روی محفظه شیر چک مشاهده می شود که جهت جریان را نشان می دهد. در صورت عدم وجود فلش، شیر باید بررسی شود تا از نصب آن در جهت جریان صحیح اطمینان حاصل شود. زیرا اگر وارونه باشد اجازه عبور از سیستم را نمی دهد و چنین تجمعی می تواند آسیب قابل توجهی به سیستم وارد کند.

ساختار داخلی و مهندسی شده چک ولو
ساختار داخلی و مهندسی شده چک ولو

سخن پایانی

هنگام انتخاب یک چک ولو مهم است که تجزیه و تحلیل هزینه را در جایی که لازم است شیر مذکور نصب شود، انجام دهید. این محصولات به دلیل صرفه جویی در هزینه های سیستم و اطمینان از کم ترین افت فشار ارزش خرید بالایی دارند. شما قادر هستید از وب سایت راد پایپ انواع این تجهیزات را با قیمت فوق العاده مناسب تهیه کنید. اگر در خرید و سفارش این محصولات به راهنمایی های بیشتری نیاز دارید با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید.

 

محصولات مرتبط:

سه راه مانیسمان بنکن

گسکت فلزی

مقالات مرتبط:

شیر صنعتی ولو

شیر یک طرفه یا چک ولو با کاربردهای فراوان در صنعت

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)