راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیر دیافراگمی و کاربرد های فراوان آن در صنعت

شیر دیافراگمی و کاربرد های فراوان آن در صنعت
شیر دیافراگمی

شیر دیافراگمی و کاربرد های فراوان آن در صنعت

فهرست عناوین

تجهیزات اولیه مانند شیرآلات تقریباً در هر سیستم پیچیده ای نقش دارند. این دستگاه های مکانیکی یا الکترومکانیکی جریان سیال را تنظیم می کند و در ده ها مدل منحصر به فرد وجود دارند. یکی از این مدل ها، شیرآلات دیافراگمی است. ساختمان شیر دیافراگمی کمی با سایر شیرها متفاوت است و این نوع شیرآلات، دیسک ندارد. این شیر برای باز و بسته شدن از دیافراگم استفاده می کند. شیرآلات دیافراگمی یک شیر با حرکت خطی است و می توان از آن برای شروع تنظیم و توقف جریان سیال استفاده کرد. از جمله شیرآلات که استفاده از آن در صنایع غذایی مرسوم است شیرآلات دیافراگمی است و این شیر به دلیل جنس به کار رفته در بدنه جز شیر های بسیار مقاوم در برابر خوردگی است.

شیرآلات دیافراگمی و کاربرد های فراوان آنشیرآلات دیافراگمی و کاربرد های فراوان آن

ساختمان شیر دیافراگمی

شیرآلات دیافراگمی از قطعات مختلفی تشکیل شده اند. این قطعات شامل بدنه شیر، کاپوت، نشیمن گاه، دیافراگم، دیسک، پین، ساقه، پیستون و در نهایت فعال کننده است. کیفیت و جنس هر یک از این اجزا بر کیفیت شیر دیافراگمی تاثیر مستقیم می گذارد. دریچه شیرهای دیافراگمی از طیف گسترده ای از مواد ساخته می شوند تا متناسب با سیال های خاص باشند. بدنه شیر بر اساس نیازهای موجود ساخته می شود. بیشتر مواد استفاده شده در ساخت بدنه شیر، در برابر خوردگی مقاوم هستند.

ساختمان شیرآلات دیافراگمی و اجزای آنساختمان شیرآلات دیافراگمی و اجزای آن

مکانیزم شیرآلات دیافراگمی

در شیرآلات دیافراگمی، دیافراگم انعطاف پذیر به یک عضو پشتیبانی متصل است و آن کمپرسور است. اگر دریچه باز شود، دیافراگم از مسیر جریان خارج می شود و سیال به صورت روان جریان می یابد. هنگامی که دریچه بسته می شود، دیافراگم محکم روی نشیمن گاه در بدنه قرار می گیرد. هنگامی که دیافراگم به سمت پایین حرکت می کند، دریچه کاملا بسته می شود. در این شیر دیافراگمی نیازی به پکینگ ساقه نیست زیرا در مسیر جریان میل سوپاپ وجود ندارد. این شیر ها در مقایسه با سایر شیر های معمولی نیاز به تعمیر و نگه داری کمتری دارند. در شیرآلات دیافراگمی، ماده ای که برای ساخت دیافراگم استفاده می شود یک ترکیب عمدتاً لاستیکی است، بنابراین این شیرها را می توان در مواردی که مواد بسیار خورنده وجود دارد استفاده کرد.

انواع شیر دیافراگمی بر اساس ساختار شیر

شیرآلات دیافراگمی دو نوع هستند، نوع اول شیرآلات دیافراگمی با برآمدگی در داخل بدنه شیر و نوع دوم شیرآلات دیافراگمی بدون برآمدگی در داخل بدنه شیرآلات است. در شیر دیافراگمی با داشتن زائده و برآمدگی در داخل شیرآلات که این برآمدگی در بخش میانی شیر در نظر گرفته شده است و این زائده برای جلوگیری از وارد شدن فشار به دیافراگم است. در شیرهای دیافراگمی بزرگ، وجود این برآمدگی به طول عمر دیافراگم و شیرآلات بسیار کمک می کند. شیرآلات دیافراگمی بدون برآمدگی معمولاً به صورت یک گوه طراحی می شود. مسیر این شیرآلات صاف و کاملاً مستقیم و بدون زائده است، بنابراین در زمان باز و بسته شدن شیرآلات، دیافراگم مسیر طولانی را باید طی کند و به همین دلیل دیافراگم از جنس لاستیک بسیار منعطف ساخته می شود.

مقاومت بالای شیرآلات دیافراگمی در برابر خوردگی  مواد  مقاومت بالای شیرآلات دیافراگمی در برابر خوردگی  مواد

مزایای شیرهای دیافراگمی

این نوع شیر بیشترین مقاومت در برابر خوردگی یا سایش دریچه را دارد. بنابراین نشت بخار از بین می رود و سپس از این شیرها می توان برای مواد شیمیایی خطرناک و سیالات رادیواکتیو استفاده کرد. این شیرها اجازه آلودگی محیط جریان را نمی دهند و به همین دلیل در فرآوری مواد غذایی و کاربردهای دارویی استفاده می شوند. ساختار شیر دیافراگمی بسیار ساده است و کار با این شیرآلات آسان است. برای نصب کردن شیرآلات دیافراگمی محدود به زاویه ی خاصی نیستیم و امکان نصب در زاویه های مختلف وجود دارد. این شیر به راحتی باز و بسته می شود.

کاربرد شیرآلات دیافراگمی

شیرآلات دیافراگمی را می توان برای مایعات و سیالاتی استفاده کرد که در دما و فشار های پایین خورنده هستند. شیر دیافراگمی مناسب برای نصب در مسیر آب آشامیدنی، هوا، لجن و مواد شیمیایی مناسب هستند و برای نصب در نزدیکی انواع پمپ ها و خم ها و در خطوط لوله عمودی نیز انتخاب خوبی هستند.

 

محصولات مرتبط:

شیرآلات دیافراگمی خنبره

شیرآلات دیافراگمی ساندرز

مقالات مرتبط:

انواع و مدل های مختلف شیر دیافراگمی

شیر سماوری و کاربردها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo