مقدمه:

شیر پروانه‌ا‌­ی از خانواده دریچه­ های یک چهارم چرخشی هستند و بسیار شبیه شیرهای توپی هستند. اصطلاح “پروانه” در واقع دیسکی است که به یک میله متصل است. وقتی میله چرخش دیسک را با یک چهارم چرخش به موقعیت عمود بر جهت جریان می­رسد، بسته می شود.با باز شدن شیر، دیسک به عقب چرخانده می­شود تا جریان را آزاد کند.

انواع شیرآلات پروانه ای

انواع شیر پروانه‌ا‌­ی

شیرهای پروانه­ ای می­توانند طرح­های متنوعی داشته باشند که هر­کدام از آنها کاربردهای خاص دارند. شیر های پروانه ­ای  را می­توان بر اساس طراحی بسته شدن دیسک، طراحی اتصال و روش تحریک آنها دسته بندی کرد.

طراحی بسته شدن دیسک شیر پروانه‌ا‌­ی

دریچه­ های پروانه بسته به محل قرارگیری ساقه در رابطه با دیسک و زاویه سطح که دیسک در آن بسته می­شود، می­توانند متحدالمرکز یا خارج از مرکز باشند.

انواع شیرپروانه‌ا‌­ی  از جهت اتصال

 

طراحی اتصال شیر پروانه‌ا‌­ی

شیر های پروانه را می­توان به روش­های مختلف به سیستم لوله کشی متصل کرد. متداول ترین روش­ها نوع لگ است. با این­حال، آنها می­توانند از یک فلنج یا اتصال سه گیره استفاده کنند.

روش تحریک

شیر های پروانه ای را می­توان به صورت دستی یا خودکار توسط محرکهای برقی، پنوماتیک یا هیدرولیکی استفاده کرد. این دستگاه­ها امکان چرخش دقیق دیسک به موقعیت­های مختلف از کاملاً باز تا کاملاً بسته را فراهم می­کنند.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

درباره ی radpipe

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *