راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیر یکطرفه کیز | عاملی حیاتی در کنترل جریان معکوس

شیر یکطرفه کیز | عاملی حیاتی در کنترل جریان معکوس
شیر یکطرفه کیز

شیر یکطرفه کیز | عاملی حیاتی در کنترل جریان معکوس

فهرست عناوین

شیر یکطرفه کیز تقریباً در هر حوزه صنعتی یافت می شود و به عنوان شیرآلات یک طرفه یا بدون برگشت عمل می کند. این شیرها بازرس دستگاه ‌های ساده ‌ای هستند که با جلوگیری از جریان‌ های معکوس، یک عملکرد حیاتی را انجام می‌ دهند. در زبان ساده باید گفت که این شیرهای یکطرفه، از آسیب جلوگیری می‌ کنند و از کارآمدی عملیات اطمینان حاصل می کنند.

به عنوان مثال، جریان معکوس می تواند منجر به چکه کردن آب شود. این موضوع می تواند موج های فشار شدید مکرر را در لوله ها، شیرها و پمپ های متصل ایجاد کند که ممکن است به طور مهلکی به سیستم و لوله های آن آسیب برساند یا پاره شود. حتی اگر خرابی فوراً رخ ندهد، ضربه مکرر چکش آب می تواند باعث فرسودگی شود که در نهایت ممکن است منجر به از دست دادن یکپارچگی سیستم شود. حال شیر یکطرفه کیز از این موضوع جلوگیری می کند.

کنترل جریان در سیستم با شیر کیز کنترل جریان در سیستم با شیر کیز

شیر یکطرفه کیز چگونه کار می کند؟

سوپاپ‌ های شیر با یک ورودی و خروجی واحد، توسط یک دیفرانسیل فشار کار می‌ کنند. بالاتر از یک فشار بالا دست معین، شیر به طور خودکار بدون نیاز به مداخله دیگری باز می شود. این حداقل فشار عملیاتی که به عنوان فشار ترک شناخته می شود، یکی از مشخصه های کلیدی است که در تمام شیرهای یکطرفه مشخص شده است. مواد شیمیایی، خمیر و کاغذ، فرآوری مواد غذایی، تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، دریایی و معدنی، پمپ ها، خطوط لوله، تولید برق و تهویه مطبوع از جمله کاربردهای جریان سیال و پمپاژ هایی هستند که دارای شیر یکطرفه کیز هستند.

با طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه، انواع مختلفی از شیر یکطرفه کیز وجود دارد که از مواد مختلفی مانند فلز، پلیمر و لاستیک استفاده می کنند. طرح ‌های متداول شامل سوپاپ‌ های چرخشی یا فلپ است. که در آن یک دیسک فلزی روی یک لولا یا بند می ‌چرخد تا از جریان معکوس جلوگیری کند. شیرهای بازرسی بزرگ تر، معمولاً از نوع چرخشی یا فلپ هستند.

شیر یکطرفه سوپاپیشیر یکطرفه سوپاپی

با این حال، در حالی که برای اکثر انواع شیر، دریچه، جریان را به طور قابل توجهی محدود نمی کند، در یک شیر یکطرفه کیز، درجه باز شدن به فشار دیفرانسیل بستگی دارد. در نتیجه، دریچه ممکن است تا حدی باز شود که سرعت جریان کمتر از حد نیاز باشد. دریچه های نیمه باز ممکن است افزایش مقاومت و افت فشار و همچنین پدیده هایی مانند فلاتر دریچه را ایجاد کنند. حرکت بیش از حد منجر به سایش می شود که به طور اجتناب ناپذیر احتمال خرابی قطعات را افزایش می دهد. در مورد شیر یکطرفه کیز، این امر می تواند جریان معکوس و تمام مشکلات مرتبط با آن را که ممکن است در آن شرایط ایجاد شوند، محتمل سازد.

شیر یکطرفه سوپاپی خودکار شیر یکطرفه سوپاپی خودکار

چگونه از انتخاب درست یک شیر یکطرفه کیز اطمینان حاصل کنیم؟

هنگام انتخاب، عوامل زیادی باید برای اطمینان از انتخاب صحیح در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، مهم است که اطمینان حاصل شود که هر شیر از مواد مناسبی ساخته شده است که با مایع یا گازی که مورد استفاده قرار می گیرد سازگار است. به عنوان مثال، استفاده از یک شیر یکطرفه کیز لاستیکی در جایی مناسب است که درجه بندی سوپاپ، اندازه خط، نوع نصب مانند افقی یا عمودی، ابعاد و نوع اتصال، حداکثر میزان نشتی، افت فشار و هر گونه الزامات خاص، همگی برای ارزیابی در دسترس باشند.

همچنین انتخاب اندازه صحیح شیر یکطرفه کیز یک ملاحظه حیاتی است که اغلب اشتباه انجام می شود. در کاربردهایی که جریان کافی برای نگه داشتن شیر در مقابل توقف آن وجود ندارد، برای جلوگیری از ویژگی هایی مانند فلاتر، شیر با مقدار Cv کمتری مورد نیاز است. بنابراین، اندازه ‌گیری شیرها باید بر اساس کاربرد خاص باشد، تا اطمینان حاصل شود که شیر در شرایط عملیاتی معمولی کاملاً باز یا بسته است. این ویژگی شیر یکطرفه کیز اغلب نادیده گرفته می‌شود.

سخن پایانی

شیر یکطرفه کیز، یک جزء پر اهمیت در هر سیستمی است. پتانسیل فاجعه در جایی که جریان معکوس می تواند تولید را متوقف کند یا حتی به یک تأسیسات آسیب زیادی وارد کند، قابل توجه است. در نتیجه، مهم است که شما از نحوه عملکرد شیر و انتخاب درست آن آگاه باشید. این آگاهی باعث می شود تا یک خرید عالی مطابق با نیاز خود داشته باشید و از هر فاجعه احتمالی جلوگیری کنید.

 

محصولات مرتبط:

شیر یکطرفه استیل

شیر یکطرفه برنجی

مقالات مرتبط:

بررسی شیر یکطرفه فشار قوی و نحوه انتخاب آن

کاربرد و ویژگی های شیرفلکه برنجی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)