لوله ای با عنوان لوله بدون درز که به لوله مانیسمان معروف است که نام علمی این لوله بی سیم است. در فرآیند تولید و ساخت لوله های مانیسمان از تکه ها و قطعات فولادی در قالب شمش و از حرارت، کشش، غلتک و عبور از زره و البته نیروهای گریز از مرکز بهره گرفته می شود که از نظر مواد اولیه در صنایع گوناگون برتر و بالاتر است. این نوع لوله به دلیل یکدست بودن و یکنواختی آن، قدرت آسیب پذیری کمتری داشته و در مقابل فشار عملکرد بهتری دارد و واکنش بهتری نیز از خود نشان می دهد. وجود چنین فاکتورهایی بر قیمت لوله مانیسمان تاثیر مستقیم و صد در صدی می گذارد.

دلیل محبوبیت لوله های مانیسمان

لوله های بدون درز یا لوله های مانیسمان در میان وارد کنندگان و خرده فروشان، جایگاهی وسیع برای خود دست و پا کرده و از محبوبیتی ویژه برخوردار هستند. برجسته ترین و بزرگترین عامل کسب این جایگاه و محبوبیت، رفع نگرانی شکل گرفته از درزهای ضعیف از دل و دید استفاده کننده است که این لوله ها فاقد این درزها بوده و خیال مصرف کننده را کاملا راحت می کند. یکی از فاکتورهای مهم و اثربخش بر قیمت لوله مانیسمان وجود همین مزیت در این لوله ها است. تجربه نشان داده است لوله های بدون درز ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با لوله های جوش داده شده و در واقع درزدار می توانند فشار را تحمل و در مقابل آن مقاومت کنند. حتی زمانی که با مواد مشابه و اندازه ای یکسان تولید می شوند.

ابعاد و اندازه های لوله های مانیسمانابعاد و اندازه های لوله های مانیسمان

کاربرد لوله بدون درز یا لوله مانیسمان

لوله بدون درز یا لوله مانیسمان یکی از محصولات و ابزار صنعتی پر کاربرد است. که در طیف گسترده ای از صنعت مانند صنعت گاز، صنعت نفت و صنعت قطعه بندی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از مشخصات بارز لوله های مانیسمان بدون درز بودن و یکدست بودن آن ها است. و این فاقد درز بودن آن ها، این نکته را بیان می کند. که در مسیر ساخت و تولید آن ها از هیچ گونه جوشکاری و خمیدگی استفاده نمی شود. نبود این درزها در لوله ها و یکنواختی و همواری سطوح آن بر قیمت لوله مانیسمان تاثیر چشمگیری دارد. در حالی که لوله های دارای درز برای برش ورق، جوشکاری ورق و غلتک مورد استفاده قرار می گیرند. وجود این درزها در سطح لوله های درزدار از استحکام و مقاومت آن ها در برابر انواع ضربه، شوک و تنش فیزیکی و حتی غیر فیزیکی می کاهد.

تولید لوله مانیسمان در چین تحت لیسانس ایالت متحده آمریکاتولید لوله مانیسمان در چین تحت لیسانس ایالت متحده آمریکا

مشخصات لوله های فولادی کربن بدون درز و طبقه بندی آن ها

ویژگی ها و مشخصات لوله های مانیسمان به صورت قطر بیرونی ضخامت دیواره مشخص شده و بر حسب میلی متر ارائه می گردد و حتی این مشخصه ها و ویژگی های برجسته باعث به چالش کشیدن و ایجاد نوسان در قیمت لوله مانیسمان می شوند. لوله های فولادی بدون درز به دو گروه لوله های نورد سرد و لوله های نورد گرم تقسیم بندی می شوند.

لوله های مانیسمان یا بدون درز نورد سرد در خانواده خود لوله های فولادی آلیاژی نازک، لوله های فولادی جدار نازک، لوله فولادی مخصوص و لوله نازک فولاد ضد زنگ را جای داده است. گروه لوله های مانیسمان یا بدون درز نورد گرم نیز شامل دیگ هایی با فشار کم و فشار متوسط، لوله های فولادی دیگ فشار قوی، لوله های فولادی زمین شناسی، لوله های فولادی عمومی، لوله های فولادی استخراج نفت، لوله های فولادی ضد زنگ و لوله های فولادی دیگر می شود. تمام فاکتورهای مطرح شده تا این بخش مقاله تعیین کننده قیمت لوله مانیسمان است.

قیمت لوله مانیسمانقیمت لوله مانیسمان

کلام پایانی

برای ارائه و آگاهی از روش تولید لوله بدون درز باید به این نکته اشاره شود. که متداول ترین و رایج ترین راه تولید لوله های مانیسمان، نورد و کشیده شدن میله های فولادی است. که این کار باعث افزایش طول آن می شود. پس از آن با وارد کردن یک میله تیز در مرکز گلوله مذاب تشکیل شده و لوله بدون درز شکل می گیرد. برند و نام مانیسمان درست زمانی که اولین لوله بدون درز با توری سیمی وارد ایران شد. در بازار بر سر زبان ها افتاد و به نامی رسمی و اصطلاحی بازاری برای این لوله تبدیل شد.

محصولات مرتبط:

لوله گالوانیزه

لوله کربن استیل

مقالات مرتبط:

قیمت لوله و اتصالات فلزی و عوامل موثر در آن

معرفی لوله های مانیسمان و بررسی قیمت لوله مانیسمان رده ۴۰

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درباره ی نویسنده محتوا

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *