راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

فلنج های پلی اتیلن ،اتصالی امن

فلنج های پلی اتیلن ،اتصالی امن
30

فلنج های پلی اتیلن ،اتصالی امن

فهرست عناوین

در صنعت­هایی مثل کشاورزی، پروژه های آبرسانی و خطوط انتقال گاز و مواردی از این قبیل، مساله امنیت در مرحله اول و درست و دقیق انجام شدن فرآیند مورد نظر تا مرحله پایانی مهمترین مساله ای است که ذهن کارفرما و تمامی دست اندرکاران را مشغول می­کند تا با هزینه مناسب و جلوگیری از بروز هرگونه خطا و خسارت پروژه را مرحله به مرحله اجرایی کنند. در این مقاله سعی داریم شما را با فلنج های پلی اتیلن آشنا کنیم که در زمینه لوله و اتصالات کار شما را به مراتب راحت­تر می­کند و امنیت پروژه شما را تامین می­کند.

آشنایی با فلنج های پلی اتیلن

معمولا فلنج های پلی اتیلن با دور روش تزریق یا ماشین کاری از مواد خام پلی اتیلن تولید می شوند. اتصال فلنج­ها ازسه بخش تشکیل شده است: فلنج­ها، پیچ وگسست­ها، از نظرظاهری فلنج شبیه یک قطعه دیسکی است که جفت است و می­تواند با کمک پیچ و مهره دو لوله را به هم متصل کند و به آسانی هم باز شود. فلنج‌ها از جمله ابزاری هستند که برای اتصال  لوله‌ها و همچنین تغییر مسیر لوله ها و اتصال شیرآلات ودستگاه‌ها به یکدیگر استفاده می­شوند واز طریق واشری (Gasket)  که در بین آنها قرار گرفته است می­توان عمل آب بندی را انجام داد. فلنج­ها دارای ابعاد متنوعی هستند.

فلنج­ها معمولا از جنس هایی مانند پلی اتیلن، چدن، فولاد و یا استیل هستند.

 

استاندارد فلنج های پلی اتیلن

فلنج های پلی اتیلن بر اساس استاندارد DIN16963-4 تولید می شود؛ استاندارد مشخص تعریف شده ای است که حتما باید روی فلنج حک شود. این استانداردها که مشخصات فلنج است شامل این موارد است:

1.اطلاعات و مشخصات تولید کننده فلنج، 2.سایز لوله و قطر خارجی لوله که فلنج پلی اتیلن به آن جوش داده می­شود. 3.میزان تحمل فشارتوسط فلنج پلی اتیلن که گاها به نام کلاس فلنج هم حک می­شود. 4.شکل سطح فلنج که مهمترین قسمت تشکیل دهنده آن است. 5.ضخامت دیواره که گاهی هم با عنوان سوراخ ها عنوان می­شود. 6.مواد تشکیل دهنده فلنج پلی اتیلن مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان کننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج است. 7.کد و یا شماره ای که به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج پلی اتیلن اشاره می­کند.

کاربرد فلنج های پلی اتیلن در لوله پلی اتیلن

معمولا در مناطق مختلف و در شبکه­های بزرگ و کوچک آبرسانی، ازانواع لوله­های پلی اتیلن استفاده می­شود، این لوله به دلیل ویژگی­هایی که  درمقایسه با سایر لوله ها دارد، عملکرد خطوط لوله­های آبرسانی را بهبود بخشیده است. این خطوط که  توسط انواع لوله­های پلی اتیلن، دراندازه­های متفاوتی وجود دارند دارای طول و قطرهای مختلفی هستند. اما نکته مهم، نحوه اتصال آن­ها در طول خط لوله است. معمولا برای ایجاد تغییرات در خط لوله کشی واتصال لوله­های پلی اتیلن به یکدیگر از اتصال دهنده­های مخصوص استفاده می­شود.یکی از این اتصال دهنده­ها که در لوله­های پلی اتیلن در شبکه­های آبرسانی استفاده می­شود، فلنج های پلی اتیلن  است که به عنوان یکی از اجزای اتصالات در تغییر مسیر لوله­ها مورد استفاده قرار می­گیرد که این مورد مهم­ترین کاربرد آن است.

به طور کلی در سه بخش می­توان کاربردهای این نوع فلنج­ها را بررسی کرد: باتوجه به اینکه خطوط انتقال لوله ازحساسیت بالایی برای انتخاب ابعاد و اتصالات برخوردارند، معمولا از فلنج­ها برای اتصالشان استفاده می­شود. چرا که  اگراین اتصالات به درستی و کامل انجام نشود، فاجعه بزرگی در پروژه رخ می­­دهد و منجربه ورود خسارت زیادی خواهد شد که بازسازی آن بسیار هزینه بر است.

اتصالات تزریقی

در بخش کشاورزی و برای انتقال خط لوله آب معمولا از اتصالات تزریقی استفاده می­شود. چون در بخش کشاورزی فشار آب زیاد نیست، معمولا خطوط لوله در خطر نیستند و حساسیت بالایی برای انتقال خط لوله وجود ندارد، این نوع اتصال مورداستفاده قرار می­گیرد.

اتصالات الکتروفیوژن پلی اتیلن

معمولا از این اتصالات جهت انتقال خط لوله گاز استفاده می­شود. از آنجا که خطوط انتقال گاز از بالاترین میزان امنیت و حساسیت برخوردار است و به همین نسبت باید هزینه بالایی نسبت به سایر اتصالات برایش صرف شود؛ بنابراین، با استفاده از فلنج های پلی اتیلن می­توان اتصالاتی مانند اتصال لوله به زانویی، لوله به لوله و لوله به بوشن را کاملا دقیق و درست انجام داد. این نوع اتصالات معمولا با استفاده از استاندارد IGS انجام می­شود.

اتصالات مایتری

از اتصالات فلنج پلی اتیلن در اتصالات جوشی یا اتصالات مایتری که همواره به دلیل کیفیت بالای اتصال، یکی از پرکاربردترین نوع اتصالات می باشد ؛ معمولا در تمامی انتقال خط لوله استفاده می­شود.با استفاده از فلنج می­توان از کوچکترین ابعاد تا بزرگ ترین ابعاد را با جوش به وسیله دستگاه بات فیوژن انجام داد.

فلنج­ها با تفاوت ظاهری و ساختاریشان، کاربردهای متفاوتی دارند.

 

انواع فلنج های پلی اتیلن و کاربرد آنها

با توجه به کاربرد لوله­های پلی اتیلن می­توان به انواع مختلفی از فلنج های پلی اتیلن در اتصالات خطوط لوله­ها اشاره کرد.

 

فلنج گلودارجوشی

فلنج گلودارجوشی یکی از پرکاربردترین فلنج ها است که به دلیل ظاهر متفاوتش از سایر فلنج­ها به راحتی قابل تشخیص است. شکل ظاهری اش، یک ناف مخروطی شکل دارد که درون آن بخش مخروطی شکل به گونه­ای ماشین کاری شده است که با قطر داخلی لوله­های پلی اتیلن و یا دیگراتصالات یکی باشد که کاملا منطبق وجفت شوند دراین صورت تحمل فلنج­ها برای فشار بیشتر می­شود و در دماهای مختلف کارایی بهتری دارند. اتصال این نوع فلنج­ها با لوله­های پلی اتیلن به صورت بات فیوژن است.

فلنج روکار

نوعی دیگر از فلنج های پلی اتیلن از این نوع فلنج معمولا در تجهیزات شبکه­های پلی اتیلن استفاده می­شود. نصب آنها وهمچنین تراز کردن لوله ­ها بسیار راحت است و برای بریدن لوله دقت خیلی زیادی لازم نیست. مقاومت این نوع فلنج­ها در برابر فشار داخلی دوسوم و در برابر بار خستگی یک سوم فلنج گلودارجوشی است. البته باید توجه داشت که نصب این نوع فلنج هزینه نسبتا بالاتری دارد. فلنج­های روکارمعمولا دارای مقاومت کمتری نسبت به شوک وارتعاش دارند.

فلنج پلی اتیلن در کشاورزی و خطوط آب­رسانی بسیار کاربرد دارد.

فلنج لبه دار

فلنج­های لبه دار شبیه فلنج­های معمولی هستند که در آن لایه پایينی وجود ندارد. هزینه آن معمولا از فلنج گلودار جوشی به میزان یک سوم بيشتر است ولی مقاومت آن تنها یک دهم فلنج گلودار می­باشد. برای اتصال لوله­های جدارضخیم و یا جدارنازک استفاده نباید استفاده کرد.این نوع فلنج یک فلنج ساده است که بر روی لوله لبه برگشته می­چرخد واین چرخش به صورتی است که لوله­ای که دارای لبه برگشته می­باشد،روی صفحه فلنج  قرارمی­گیرد،چون که فلنج روی لوله درحال چرخش است، نسبت به فلنج روکار مراحل نصب ساده تری دارد.

فلنج­های کاهنده سایز یا تبدیلی و یا فلنج افزایش دهنده

فلنج­هایی هم تولید شده اند، که برای تغییرسایز خطوط لوله­های پلی اتیلن استفاده می­شوند. به این ترتیب، دو نوع فلنج کاهنده سایز یا تبدیلی و یا فلنج افزایش دهنده هم به انواع فلنج های پلی اتیلن اضافه می­شود. معمولا از این نوع فلنج، در پروژه هایی استفاده می­شود که به اتصالات لوله­های پلی اتیلن با اندازه­های مختلف نیاز دارند. اگر شرایط به گونه ای باشد که اختشاش جریان مهم نباشد می­توان از فلنج کاهنده جهت تغییرسریع سایز استفاده کرد. اما توجه کنید که نباید برای ورودی و خروجی پمپ­ها و دستگاه­هایی از این قبیل استفاده شوند در حالی که اتصال با استفاده از فلنج­های افزاینده برای دستگاه­های دواری مثل کمپرسورها و یا پمپ­ها بلامانع است.

 

اتصال لوله­ها باید دقیق و محکم صورت بگیرد تا باعث بروز اتفاق و فاجعه در پروژه­ نشود. فلنج های پلی اتیلن

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)