راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با اتصالات صنعتی کوچک و انواع آن آشنا شویم

با اتصالات صنعتی کوچک و انواع آن آشنا شویم
40

با اتصالات صنعتی کوچک و انواع آن آشنا شویم

فهرست عناوین

اتصالات نر و ماده :

بسیاری ­از اتصالات در انواع نر و ماده عرضه می­شوند. اتصالات نر, برای ایجاد یک اتصال ایمن به داخل ماده می­روند. اتصالات نر به­ عنوان شاخه و اتصالات ماده به عنوان جک ، خروجی یا ظروف شناخته می­شوند. در این مقاله قصد داریم تا با این اتصالات صنعتی کوچک آشناشویم و اتصالات زانویی ,سه­راهی و چهارراهی , مهره­ماسوره , سوپاپ , آداپتور و انواع شیرآلات را به عنوان نمونه­ای از آن­ها بررسی کرده و سپس به بررسی آسیاب­های کوچک و اتصالات پلی­اتیلنی کوچک بپردازیم.

اتصالات زانویی:

اتصال­ زانویی ، اتصالی است که مانند زانو خم می­شود .اتصالات زانویی در مواقعی که لوله نیاز به تغییر جهت دارد استفاده می­شود. این اتصالات می­توانند اندازه های مختلف داشته­باشند.

تصویر یک زانویی به عنوان یک اتصال صنعتی کوچک

 

اتصالات سه ­راهی  و چهارراهی :

اتصالات تی یا سه­راهی به­این­دلیل که شکل T دارند و اتصال 3 طرفه را با زاویه 90 درجه فراهم می­کنند , این­گونه نامیده می­شوند.همچنین اتصالات چهارراهی , دارای چهار اتصال به شکل ضربدری است و به عنوان اتصالات 4 طرفه نیز شناخته می­شود.از سه­راهی و چهارراهی برای اتصال سه یا چهار بخش لوله به­یکدیگر استفاده می­شود. اتصالات متقاطع باید با احتیاط استفاده­شوند.

تصویر یک زانویی به عنوان یک اتصال صنعتی کوچک

اتصالات مهره ماسوره :

اتصالات مهره اسوره , به­منظور اتصال دو لوله قابل جداشدن طراحی شده­اند ، به­این­معنی که شیرها می­توانند به سرعت و به­راحتی تغییر­کنند. این اتصالات از دو انتهای نر و ماده و یک مهره تشکیل شده­اند.این نوع اتصالات می­توانند از هر نوع ماده­ای تشکیل شده­باشد و به عنوان دسته­ای از اتصالات صنعتی کوچک در لوله­کشی­های خانگی و صنعتی مورداستفاده قرارگیرند.

تصویر یک مهره ماسوره به عنوان یک اتصال صنعتی کوچک

 سوپاپ :

یک سوپاپ از بدنه ، درب موتور و درگاه­ها به علاوه یک دسته ساخته شده­است. یک شیر می­تواند به صورت دستی یا اتوماتیک کارکند.از شیرآلات برای تنظیم یا کنترل سرعت جریان با باز و بسته­شدن کامل یا جزئی استفاده کرد. آن­ها می­توانند فشار ، دما یا جریان را تنظیم­کنند. از شیرآلات معمولاً در شیرهای آب و سایر سیستم­های آب استفاده می­شود. سوپاپ­ها اتصالات بسیار متداولی هستند. آن­ها در انواع و کاربردهای صنعتی متفاوتی از جمله موارد زیر موجودند :

 • هیدرولیک
 • پنوماتیک
 • شیر برقی
 • موتور

همچنین از آن­ها در آکواریوم ، نیروگاه­ها ، پارک­های آب و استخرها ، نیروگاه­ها و فاضلاب و تصفیه استفاده می­شود.

انواع شیرآلات :

شیرآلات هم به عنوان دسته­ای از اتصالات صنعتی کوچک به حساب می­آیند . شیر توپی ، شیر پروانه ای ، چک ولو، شیر دروازه­ای ، شیر سوزنی ، شیر اطمینان ، شیر فشار ، شیر تسکین­دهنده ، شیر تعویضی ، شیر دیافراگم و شیر پیستونی , انواعی از شیرآلات می­باشند.

آداپتورها:

آداپتور به عنوان نوعی اتصال صنعتی کوچک

آداپتور , اتصال یک اندازه یا نوع را به اندازه یا نوع دیگر امکان پذیر می­کند. بنابراین ، آداپتورها به عنوان نوعی از اتصالات صنعتی کوچک , بسته به اندازه دو لوله اتصال آن­ها ، انتهای مختلفی دارند. انواع مختلفی از آداپتور بسته به لوله­هایی که نیاز به اتصال دارند وجوددارد. آداپتورها را می­توان از هر نوع ماده ، پلاستیک ، برنج یا فولاد ساخت. آداپتورها برای پایان­دادن یا گسترش لوله­ها استفاده می­شوند. آن­ها می­توانند به اندازه­های مختلف لوله­ها ساخته­شوند .آداپتورهای ماده ، آداپتورهای نر ، آداپتورهای دم­شیلنگ ، آداپتورهای قفل­دار ، آداپتور کاهش­دهنده , انواعی از آداپتورها هستند.

 

فلنج :

فلنج به عنوان نوعی اتصال صنعتی کوچک

فلنج یک دیسک فلزی است که با پیچ از طریق سوراخ­ها متصل می­شود و برای اتصال لوله­های مختلف استفاده می­شود.فلنج­ها با قراردادن دو فلنج با یک واشر یا مهروموم در وسط کار می­کنند.انواع مختلفی از فلنج از جمله گردن جوش ، حلقه لغزش ، حلقه کور و فلنج رزوه­ای وجود­دارد. فلنج برای تقویت ، ثابت نگه­داشتن یا اتصال به جسم دیگری استفاده می­شود. و ساخت آن­ها در کارگاه آسان است و لوله­ها ، شیرها و پمپ­ها را به­هم متصل می­کند.فلنج , به عنوان نوعی از اتصالات صنعتی کوچک  در انواع تمام رخ ، فلنج صورت تخت ، فلنج صورت برجسته ، فلنج خالی ، فلنج لغزنده و فلنج نوع حلقه وجود دارد .

آسیاب های کوچک :

تصویر نوعی از آسیاب های کوچک  2020

علی رغم کاربردی بودن و راحتی استفاده از آن­ها ، برای مثال داشتن دستگاه فرز معمولی به دلیل گران­بودن قیمت، برای اکثر افراد از دسترس خارج است. به ندرت می­توان یک دستگاه فرز خوب را یافت که هزینه آن کم­باشد. خوشبختانه می­توانید نسخه کوچکتر دستگاه­های فرز را با قیمت بسیار مناسب­تری تهیه­کنید. آن­ها به عنوان دستگاه­های مینی فرز یا مینی­میل شناخته می­شوند. آسیاب­های کوچک به شما امکان می­دهد که ماشین فرز خود را داشته­باشید. و تفاوت آن تنها در میزان کارهایی است که می­توانند انجام­دهد . با این­وجود ، مینی آسیاب­ها از نظر اندازه ، وزن ، قدرت و قیمت متفاوت هستند. به همین­ترتیب ، شما باید مینی میل­های مختلف موجود در بازار را مورد ارزیابی قراردهید تا یکی از آن­ها متناسب با نیاز شما باشد.

اتصالات پلی­اتیلن کوچک :

تصویری از اتصالات پلی­اتیلن کوچک

 

خطوط لوله پلی اتیلن هم با توجه به نوع کاربرد ، انواع مختلفی دارند. لوله­های PE به عنوان نوعی از اتصالات صنعتی کوچک , در فاضلاب ، آبرسانی ، سیستم­های آتش­نشانی ، پوشش کابل و گاز استفاده می­شوند که هر کدام از این اتصالات ,  بر اساس خواسته­های کاربردی مناسب طراحی شده­است. اتصالات الکتروفیوژن , برای تأمین گاز استفاده می­شود ، اما اتصالات پیچ در منابع آب با فشار 10 اتمسفر و برای سایر پروژه­ها اتصالات جوش داده­شده از پلی اتیلن مطابق با DIN16963 آلمان استفاده می­شوند. لازم­به­ذکر است که سیستم­های فاضلاب خانگی از مقررات فوق پیروی نمی­کنند.

مشخصات اتصالاتپلی­اتیلن :

مقاومت بالا در برابر شکستگی و ترک ناشی از فشارهای خارجی

 • مقاوم در برابر ضربه
 • مقاوم در برابر زنگ­زدگی
 • مقاوم در برابر موادشیمیایی
 • مقاوم در برابر خوردگی و سایش
 • مقاومت بالا در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله
 • به دلیل صاف بودن دیواره های داخلی و خارجی به طور قابل توجهی خیلی­کم رسوب می­کند.
 • افت فشار بسیار کم به دلیل اصطکاک کم سطح دیواره داخلی
 • انعطاف­پذیری بالا ، نصب کم­هزینه و اینکه هیچ ابزار خاصی برای نصب یا اجرای خطوط لوله مورد­نیاز نیست.

 

بنابراین اتصالات صنعتی کوچک, می­توانند در ابعاد ,کاربردها و تنوع بسیار , هر­کدام نقش موثری در سازه­ها و سایر کارهای ما داشته باشند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)