راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

آشنایی با انواع اتصالات در صنعت

آشنایی با انواع اتصالات در صنعت
انواع اتصالات در صنعت

آشنایی با انواع اتصالات در صنعت

فهرست عناوین

امروزه اتصالات صنعتی دارای کاربردهای فراوانی هستند و در بسیاری از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند. انواع اتصالات در صنعت دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند که باعث شده است تا امروزه افراد زیادی علاقه‌مند به خرید و استفاده از آنها باشند. اتصالات صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که هر یک کاربردهای مختلفی را به شما ارائه می‌دهند.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد آشنایی با انواع اتصالات در صنعت را دارید مطالعه این مطلب می‌تواند اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

یک نمونه از اتصالات مغزی انواع اتصالات در صنعت

 

آشنایی با اتصالات مغزی در صنعت و کاربردهای آنها

زمانی که در لوله‌کشی‌های صنعتی نیاز باشد تا دو قطعه مختلف به یکدیگر متصل شوند می‌توان از اتصالات مغزی استفاده کرد. اتصالات مغزی یکی از مهم‌ترین انواع اتصالات در صنعت می‌باشند که استفاده از آنها می‌تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

یکی از کاربردهای بسیار مهم این اتصالات زمانی است که شما نیاز داشته باشید تا قطر لوله‌کشی خود را تغییر دهید و از لوله‌هایی با قطرهای مختلف در مسیر لوله‌کشی خود استفاده کنید. در چنین شرایطی می‌توانید به‌راحتی از اتصالات مغزی استفاده کرده و قطر لوله‌کشی خود را تغییر دهید.

اتصالات مغزی در واقع شامل یک‌تکه فلزی هستند که با استفاده از ریخته‌گری تولید شده‌اند و دو سر آنها نیز به‌صورت دنده‌ای طراحی و ساخته شده است و همین عامل به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی بتوانید دو قطعه را با استفاده از آن به یکدیگر متصل کنید.

خود این اتصالات دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آنها می‌توان به مغزی‌های رو پیچ و تو پیچ و همین‌طور رو پیچ ساده اشاره کرد که هر یک در موارد خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نمونه‌ای از یک درپوش لوله انواع اتصالات در صنعت

 

آشنایی با درپوش لوله یکی از مهم‌ترین انواع اتصالات در صنعت

یکی دیگر از انواع اتصالات در صنعت که در تمامی سیستم‌های لوله‌کشی به آن نیاز است درپوش لوله است که برای مسدود کردن مسیر لوله‌کشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. زمانی که مسیر لوله‌کشی شما به انتها می‌رسد شما باید از ادامه یافتن جریان سیال جلوگیری کنید که این کار با استفاده از درپوش لوله صورت می‌گیرد.

علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است شما نیاز نداشته باشید که از برخی از لوله‌های خود استفاده کنید، در این شرایط نیز به‌راحتی می‌توانید از درپوش لوله استفاده کرده و مسیر لوله‌کشی را مسدود کنید.

در مسیرهای لوله‌کشی که در آنها قطر لوله‌ها کمتر است می‌توان از درپوش‌های چهارگوش برای مسدود کردن مسیر استفاده کرده ولی در صورتی که از لوله‌هایی در مسیر لوله‌کشی خود استفاده می‌کنید که دارای قطر بالایی هستند به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از درپوش‌های لوله شش ضلعی استفاده کنید که به طور خاص برای این موارد طراحی و ساخته شده‌اند.

درپوش‌های لوله خود دارای انواع مختلفی هستند و معمولا از جنس مواد اولیه مختلفی تولید می‌شوند که فولاد، پلاستیک و بسیاری از فلزات مختلف از جمله آنها به شمار می‌آیند.

 

مهره ماسوره و کاربردهای آن

مهره ماسوره یکی از انواع اتصالات در صنعت است که برای متصل کردن دو لوله به یکدیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد و کاربردهای فراوانی دارد. دو سر این مهره‌ها معمولا دارای رزوه می‌باشند که به شما این امکان را می‌دهد تا به‌سادگی هرچه تمام بتوانید لوله‌ها را به یکدیگر متصل کنید.

در واقع این دو سر مهره ماسوره را با نام نری و مادگی مهره ماسوره نیز می‌شناسند که درون لوله‌ها قرار می‌گیرند. مهره ماسوره را می‌توان یکی از مهم‌ترین اتصالات صنعتی دانست چراکه در اکثر مواقع شما در مسیر لوله‌کشی خود نیازمند متصل کردن دو لوله مختلف به یکدیگر خواهید بود.

قسمت میانی مهره ماسوره نقش یک رابط را بین دو لوله ایفا می‌کند و سیال مدنظر شما از طریق آن داخل لوله‌ها جریان پیدا می‌کند. یکی از کاربردهای بسیار مهمی که این مهره‌ها در لوله‌کشی دارند زمان‌هایی است که شما در مسیر لوله‌کشی خود با شکستگی لوله مواجه شده‌اید.

در چنین شرایطی می‌توانید بخش شکسته شده را برش داده و با استفاده از مهره ماسوره به‌راحتی دو بخش جدا شده را مجددا به یکدیگر متصل کنید. به این ترتیب نیازی به تعویض تمامی لوله‌ها وجود ندارد و شما با کمترین هزینه می‌توانید این شکستگی را تعمیر کنید.

اتصالات سه‌راهی و چهارراهی

 

آشنایی با اتصالات سه‌راهی و چهارراهی

رابط‌ها یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین انواع اتصالات در صنعت به شمار می‌آیند که نقش اصلی آنها ایجاد انشعاب در مسیر لوله‌کشی است و به همین علت نیز طرفداران زیادی دارند. اتصالات سه‌راهی زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند که شما قصد داشته باشید در یک مسیر مستقیم به سه مسیر مختلف انشعاب داشته باشید. این سه‌راهی‌ها دارای انواع مختلفی هستند که سه‌راهی تبدیل و همین‌طور سه‌راهی معادل از جمله مهم‌ترین آن به شمار می‌آیند.

یکی دیگر از رابط‌های بسیار پرکاربردی که امروزه در صنعت لوله‌کشی دارای کاربردهای فراوانی است اتصالات چهار‌راهی‌ می‌باشند. این اتصالات دقیقا همان کاربرد اتصالات سه‌راهی را دارند و تنها تفاوت آنها این است که اتصالات چهارراهی قادر هستند تا در چهار مسیر مختلف انشعابات مورد نیاز شما را به وجود بیاورند. از این دو رابط معمولا هم در موارد صنعتی و هم در لوله‌کشی‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌ای از یک بوشن

 

بوشن یکی از مهم‌ترین اتصالات در صنعت

بوشن یکی از انواع اتصالات در صنعت است که داخل آن به‌صورت دنده‌ای طراحی شده است و به همین علت نیز می‌توان از آن برای اتصال بین لوله‌هایی که بخش‌های بیرونی آنها دارای دنده است استفاده کرد و از مزایای آن بهره‌مند شد. در واقع بوشن یکی از اتصالاتی است که برای اتصال دو لوله مختلف در یک مسیر مستقیم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

قسمت بیرونی لوله‌هایی که به شکل دنده‌ای طراحی و ساخته شده‌اند داخل بوشن قرار می‌گیرد و به این ترتیب در داخل آن محکم می‌شود. لوله‌هایی که با استفاده از بوشن به یکدیگر متصل می‌شوند معمولا بسیار مقاوم و محکم هستند و در فشار بالای سیالات نیز مشکلی در مسیر لوله‌کشی به وجود نمی‌آید و شما می‌توانید با خیالی راحت از آنها استفاده کنید.

بوشن‌ها نیز مانند بسیاری از انواع مختلف اتصالات صنعتی دارای مدل‌های مختلفی هستند که هر یک از آنها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود هستند. از جمله مدل‌های مختلف این اتصالات می‌توان به بوشن تبدیل، بوشن روپیچ ، توپیچ و بوشن ساده اشاره کرد.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo