راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

بررسی اجزا و کارکرد شیر گلوب مکانیک آب

بررسی اجزا و کارکرد شیر گلوب مکانیک آب
شیر گلوب مکانیک آب

بررسی اجزا و کارکرد شیر گلوب مکانیک آب

فهرست عناوین

شیر گلوب مکانیک آب می تواند برای تنظیم جریان یا فشارها و حتی برای  قطع کامل جریان آب استفاده شود. همچنین ممکن است گاهی اوقات به عنوان یک شیر کاهش فشار استفاده شود. در مقایسه با سایر شیرها، شیرآلات گلوب مکانیک آب در موقعیت های خاصی افت فشار قابل توجهی را تجربه می کند. این به این دلیل است که جریان سیال با عبور از شیر تغییر جهت می دهد.

شیر گلوب مکانیک آب دریچه ای دارد که به دلیل شکل بیرونی آن به اصطلاح گلوب نامیده می شوند، از این شیر در لوله کشی کارخانه ها بسیار مورد استفاده قرار می دهند. آنها دارای تنظیمی هستند که به صورت دستی و اتوماتیک می باشند. نسبت L/D برای این نوع شیر تقریباً 340 است. شیرآلات گلوب مکانیک آب آب در اندازه های NPS 16 تولید می شوند. آنها معمولاً با چرخ دستی کار می کنند.

اجزای سیستم شیرآلات گلوب مکانیک آب

دریچه های شیر گلوب مکانیک آب دریچه هایی دارد که در آنها  دیسک عمود بر صفحه قرار می گیرد و می تواند روشن و خاموش  شود. شیرهای گلوب تا 6 اینچ (DN 150) تا 8 اینچ (DN 200) ساخته شده اند.شیرهای گلوب برای این بکار می رود که بخواهیم جریان آبی را تنظیم کنیم. در ادامه از دیگر کاربرد های شیر گلوب مکانیک آب را مشاهده می کنید:

  1. زمانی که شیر با با مقاومت زیادی رو به رو می شود، دستور خاموش یا روشن شدن را می دهد
  2. دستور به صفحه دیسک تا با کوتاه یا بلند شدن آن می دهد تا بتوانند جریان آب را تنظیم نمایند.

کاربرد اجزای شیر گلوب مکانیک آب

دریچه‌های گلوب عمدتاً در شرایطی استفاده می‌ شوند تا بتوان با چرخاندن چرخ دستی، سرعت جریان آب را از طریق شیر، به هر سطح دلخواهی که لازم است تنظیم کرد. داشتن سوپاپ یکی از ویژگی های مهم شیر گلوب است. این ویژگی باعث می شود که سوپاپ شیر گلوب مکانیک آب در کار کردن بهتر عمل کند و همچنین کمترین فرسایش دیسک و صندلی را به همراه داشته باشد.

مایعات نیز نباید در خود ذرات جامد داشته باشند.مایعات نیز نباید در خود ذرات جامد داشته باشند.

با این حال، این پیکربندی s شکل، مقدار زیادی مقاومت در داخل شیر ایجاد می کند. طراحی بدنه دریچه ، جریان آب را مجبور می کند تا در درون خود شیر تغییر جهت دهد. این تغییر جهت باعث افت فشار قابل توجهی می شود. بنابراین هنگامی که باید از مقاومت جریان و افت فشار اجتناب شود، شیر گلوب مکانیک آب  توصیه نمی شود.

کارکرد شیرآلات گلوب مکانیک آب زمان بخار آب

تغییر جریان آب توسط فشاری است که خود آب به وجود آورده است. به همین دلیل برای کمک به باز شدن شیر آب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ساییدگی روی بخش های سوپاپ و دیسک را کاهش می‌ دهد.

اما یک استثنا وجود دارد و آن زمانی است که بخار با دمای بالا از شیر عبور می کند. دمای شدید بخاری که از زیر با سوپاپ تماس برقرار می کند، اختلاف دمای قابل توجهی را از بالای دیسک ایجاد می کند. این اختلاف دما در سرتاسر دیسک شیر باعث انقباض فلز آن می شود که منجر به نشتی می شود.

بنابراین هنگامی که بخار با دمای بالا از طریق یک شیر گلوب مکانیک آب کنترل می شود، برخلاف جهت جریان معمولی آب، از بالای دیسک به داخل شیر هدایت می شود.

نمای کلی از اجزای شیر گلوبنمای کلی از اجزای شیر گلوب

دریچه های قابل کنترل شیرآلات گلوب مکانیک آب

شیرهای گلوب احتمالاً رایج ترین شیرهای موجود هستند. شیر گلوب مکانیک آب نام خود را از شکل کروی بدنه خود شیر گرفته است. انواع دیگر دریچه ها نیز ممکن است دارای بدنه کروی باشند. بنابراین، ساختار داخلی شیر است که نوع شیر را مشخص کرده است.

استفاده از شیر گلوب در صنایع متفاوت

شیرآلات گلوب مکانیک آب یکی از شیرآلات های پر استفاده در صنایع گوناگونی چون صنایع پتروشیمی نفت و گاز است. از درون این شیرآلات سیالاتی چون گازها، مایعات و سایر ذرات معلق جا به جا می شوند.

اما باید سیالات شرایطی داشته باشند تا بتوان از این نوع شیر گلوب مکانیک آب استفاده کنیم. گازها باید عاری از هرگونه ذرات جامد باشند. مایعات نیز نباید در خود ذرات جامد داشته باشند. شرایط دمایی باید زیر صفر باشد و درون سیستم را خلا پر کرده باشد.

گازها باید عاری از هرگونه ذرات جامد باشندگازها باید عاری از هرگونه ذرات جامد باشند

قیمت شیرآلات گلوب مکانیک آب

شیرآلات گلوب نسبت به سایر مدل های شیرآلات ها، گران تر هستند. همچنین دارای عمر طولانی تری می باشند. اما ممکن است در شرایطی که نیاز به دریچه گاز باشد، مجبور باشید هزینه اضافه تری را پرداخت کنید.

محصولات مرتبط:

گلوب ولو کلاس ۱۵۰

گلوب ولو استیل کلاس ۱۵۰

مقالات مرتبط:

شیر پروانه ای چه کاربردی دارد؟

اطلاعات مهم درباره قیمت شیر فلکه بزرگ

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo