روند تولید لوله و اتصالات جوشی مانیسمان، به وسیله مانیسمن و همکارانش در کشور آلمان، در سال 1886 شروع شد که در اکتشاف و حفاری، کاربرد فراوانی داشت. این نوع از لوله و اتصالات، با گرم کردن شمش فولادی و سپس تخلیه آن با سوراخ کننده توپی شکل که فولاد روی آن کشیده خواهد شد، تولید می شود. در نهایت، محصول، به صورت هیدرواستاتیک آزمایش، بازرسی و پوشش داده می شود.

انواع اتصالات جوشی بدون درز

اتصالات جوشی مانیسمان یا بدون درز، در فشارهای بالا، در اکثر نقاط بحرانی و در شدیدترین شرایط کاری مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصالات، برای استفاده در تاسیسات تولید نفت و گاز در محیط های خشکی یا دریایی (به استثنای خطوط انتقال)، مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات Mannesmann، در مقایسه با سایر انواع لوله کشی، به سادگی توسط شمش ​​های جامد گرد، شکل می گیرند که به استحکام و مقاومت در برابر خوردگی آنها می افزاید. اتصالات جوشی مانیسمان، جهت مقاومت در برابر فشار مکانیکی نیز موثرتر بوده و فشار کاری بالاتری نسبت به لوله های جوشی دارند. به طور کلی کاربرد این اتصالات مانیسمان، به ضخامت دیواره آنها بستگی دارد. دیواره ضخیم تر، برای استفاده در دماهای بالاتر ساخته می شوند که مقاومت در برابر تغییر شکل را کاهش می دهد.

تاریخچه اتصالات مانیسمان

تاریخچه اتصالات جوشی مانیسمان یا اتصالات فولادی بدون درز به تقریباً یکصد سال پیش بر می گردد. استفاده از آنها توسط یک مخترع اسکاتلندی در سال 1815 برای اتصال لوله های انتقال گاز آغاز شد. در سال 1836، انگلستان حق اختراع تولید لوله های بدون درز به روش اکستروژن را داشت، اما تا سال 1885 که برادران مانیسمن آلمانی، فرآیند تولید مستقیم مانیتون بدون درز یا لوله فولادی استوانه ای را اختراع کردند، عمر خود را حفظ نمود.

در دهه 1970، اتصالات جوشی مانیسمان و لوله های جوش داده شده، دست به دست هم دادند که در این شرایط، تولید لوله فولادی جهان با نرخ سالانه بیش از 5 درصد رشد می کرد. پس از سال 1953، چین اهمیت زیادی برای توسعه صنعت لوله های بدون درز Mannesmann قائل شد و توانست یک سیستم تولید برای نورد لوله های مختلف بزرگ، متوسط ​​و کوچک ایجاد کند.

لوله و اتصالات مانیسمان

لوله و اتصالات مانیسمان

مقایسه اتصالات بدون درز

اتصالات جوشی مانیسمان یا بدون درز، در حین شکل دهی به طور همزمان تشکیل می شود، اما لوله های دیگر، معمولاً باید با جوش مارپیچی یا جوش مستقیم جوش داده شود. در نتیجه عملکرد اتصالات مانیسمان بهتر است و البته قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

تفاوت لوله ها و اتصالات دیگر، در روش تولید خلاصه می شود، اما این تفاوت باعث شده تا ویژگی های بسیار متفاوتی در آنها وجود داشته باشد. لوله و اتصالات درزدار، ارزان تر و در دسترس تر است و کاربردهای خاص خود را در مقایسه با اتصالات جوشی مانیسمان دارد.

در مقایسه لوله گاز خانگی و لوله مانیسمان، باید گفت که لوله گاز خانگی نوعی لوله فولادی جوشی است که ضخامت زیادی دارد و برای لوله کشی گاز ساختمان استفاده می شود. در مقایسه با لوله مانیسمان رده 40، باید گفت که به طور کلی لوله گاز خانگی به صورت جوشی تولید می شود و برای تحمل فشار کم گاز طراحی شده است، در حالی که لوله و اتصالات جوشی مانیسمان می تواند فشار بالاتری را تحمل کند.

کاربرد اتصالات جوشی مانیسمان

کاربرد اتصالات جوشی مانیسمان

پرکاربردترین انواع اتصالات Manismann

لوله Mannesmann API 5L:

این نوع از لوله و اتصالات، در صنایع بالادستی و پایین دستی نفت و گاز که طبق استاندارد NACE مورد استفاده قرار می گیرد که نوع PSL2 آن، در شرایط گاز ترش و نوع PSL1 آن به طور معمول، در سایر مصارف صنعت نفت و گاز استفاده می شود.

لوله :A106

این نوع از لوله و اتصالات جوشی مانیسمان، در شرایط دمایی بالا در بخش وسیعی از صنعت به ویژه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و برق مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات فولادی:

اتصالات 304 و 304L برای انتقال سیال با خوردگی و دمای پایین در داخل تجهیزات فرآیند استفاده می شود. از سویی دیگر، نوع 316 و لوله 316L، برای انتقال سیالات خورنده و لوله های آلیاژی برای شرایط خوردگی و دمای بسیار بالا مورد استفاده واقع خواهد شد. همچنین لوله ها و اتصالات جوشی مانیسمان پرمصرف مورد نیاز در صنعت و ساختمان را می توان از نوع ST37 نامید.

زانویی، سه راهی و دیگر اتصالات مانیسمان

زانویی، سه راهی و دیگر اتصالات مانیسمان

باید گفت که مهمترین کاربرد لوله مانیسمان در صنعت نفت و گاز است. سپس صنایع دریایی از لوله و اتصالات Mannesmann در کشتی سازی و بویلر استفاده می کند. تجهیزات هیدرولیک، ذخیره و انتقال هیدروژن از دیگر کاربردهای لوله مانیسمان است. مزیت اصلی لوله و اتصالات جوشی مانیسمان یا بدون درز، نسبت به انواع لوله های دیگر، مقاومت بیشتر آن در برابر نشتی و خوردگی و در نهایت طول عمر بالاتر آن است.

 

محصولات مرتبط:

سه راه مانیسمان

اتصالات مانیسمان رده ۸۰

مقالات مرتبط:

لوله کربن استیل مانیسمان، پرطرفدار ترین مصالح صنعتی دنیا

بررسی اتصالات بدون درز مانیسمان

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

درباره ی نویسنده محتوا

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *