راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

معرفی انواع اتصالات رده 40، نقش آن ها برای پایپینگ، اطلاعات فنی و متریال آن ها ‏برای انتخاب درست لوله کشی که باید بدانید

معرفی انواع اتصالات رده 40، نقش آن ها برای پایپینگ، اطلاعات فنی و متریال آن ها ‏برای انتخاب درست لوله کشی که باید بدانید
یک نوع اتصالات کاهنده رده 40

معرفی انواع اتصالات رده 40، نقش آن ها برای پایپینگ، اطلاعات فنی و متریال آن ها ‏برای انتخاب درست لوله کشی که باید بدانید

فهرست عناوین

اتصالات رده40‎ از بخش های مهم در سیستم لوله کشی ‏است که می توان به صورت زانویی، سه راهی، درپوش لوله و تبدیل طبقه بندی کرد. از آن در جهت انشعاب گيری، تغيير مسير لوله ها، بستن خطوط و تغيير اندازه اتصالات استفاده می گردد که در ادامه به معرفی انواع و موارد کاربردی آن ها می پردازیم.

انواع اتصالات رده 40 از جنس استیل
انواع اتصالات رده40 از جنس استیل

انواع زانویی رده40‏ و تنوع در متریال آن ها

از زانویی در سیستم لوله کشی برای تغییر جهت جریان استفاده می شود و به دلیل ایجاد ضربه سیال ها، اصطکاک باعث کاهش فشار در خط می شود. انواع زانویی‏ رده 40‏ از نظر متریال می توان به کربن استیل، استنلس استیل، پلیمری و غیر آهنی اشاره کرد.

زانویی جوشی:

این نوع به صورت لب به لب جوش داده می شوند و عموما قسمت لبه به صورت مورب وجود دارد که با قرار گیری داخل لوله باعث جوش مناسب تر می شود و در دما و فشار بالا کاربرد دارد. کاربرد زانوی جوشی خطوط انتقال آب، صنایع پتروشیمی، لبنی، نفت وگاز، دریایی و کشتی سازی است. زانو فولادی جوشی 45 درجه و 90 درجه رده 40، از سایز 2/1 اینچ تا 24 اینج تولید می شود.

معرفی اتصالات رده40 برند معروف بنکن

برند بنکن(Benkan) از معروف ترین برند های اتصالات است و طیف وسیعی از اتصالات را تولید میکند. نوع زانوی جوشی بنکن  رده 40 در دو مدل شعاع کوتاه و شعاع بلند در زاویه های 45، 90 و 180 درجه تولید می شوند. زانویی جوشی اتصالات رده 40 بنکن مانیسمان 45 و 90 درجه، از سایز 2/1 اینچ تا 24 اینج تولید می شود.

زانویی ساکتی:

این نوع از دو بخش نر و مادگی تشکیل شده است و قطر انتهای زانو از قطر داخل زانو بیشتر است. زانویی‌های رده 40 به غیر پلیمری (زانویی فولادی، آلومینیومی و مسی) و پلیمری (زانویی پرسی 5 لایه، پلیکا و یو پی وی سی) تقسیم می شوند.

زانویی رزوه ای:

زانویی های رزوه دار نوعی از اتصالات رده40 هستند که قسمت ذوزنقه ای انتهایی آن ها بسیار باریک است و از مزایای آن نصب و حذف آسان آن ها است. زانو پلی اتیلن پیچی، دنده ای، دیواری، صفحه دار و کوپلی از انواع 5 لایه ای و زانو دیواری بوشن فلزی، مغزی فلزی، یکسر بوشن، یکسر مغزی از انواع تک لایه ای آن هستند. همچنین زانو یکسر دنده ای یو پی وی سی، زانو رزوه ای فولادی و زانو مسی رزوه ای از انواع دیگر آن است.

زانویی کاهنده:

این نوع برای برقراری اتصال میان دو لوله در سایز های مختلف استفاده می شود که باعث از بین رفتن اتصالات اضافی می شود. کاهش میزان جوشکاری، مقاومت بسیار کمتری در برابر جریان، کاهش اثرات فرسایشی و جلوگیری از افت فشار از ویژگی آن است.

معرفی سه راهی لوله رده40 و برند معروف آن

در کل برای تقسیم جریان اصلی به دو جریان و یا ترکیب دو جریان ‏استفاده می شود. از نظر سایز به دو مدل سه راهی مستقیم (سایز های سه طرف سه راهی با هم برابراند) و سه راهی تبدیل‎ (‎سایز های سه راهی با هم متفاوت باشند) تقسیم می شوند. سه راهی از نظر زاویه، 45 و 90 درجه ساخته می شود. اتصالات رده 40 بنکن معروف ترین آن است.

معرفی انواع سه راهی لوله اتصالات رده40 از نظر اتصال

سه راهی جوشی:

انواع جوشی فولادی رده 40 براساس استاندارد ASME / ANSI B16.9 تولید می شود. انواع  سه راهی رده 40 پلیمری به صورت پلی اتیلن و پلیکا است. کاربرد آن در صنایع گازی و دریایی و پتروشیمی و نفت است. همچنین از جنس استیل آن در صنایع غذایی و دارویی و جنس کربن استیل آن در صنایع فولاد استفاده می شود. سه راهی جوشی فولادی رده 40، از سایز 2/1 اینچ تا 24 اینج تولید می شود.

سه راهی ساکتی:

عموما به روش فورج و براساس استاندارد ASME B16.11 ساخته می شوند. انواع پلیمری سه راهی رده 40، پرسی پنج لایه و پلیکا است.

سه راهی رزوه ای:

یکی از اتصالات رده40 است که انواع فولادی آن براساس استاندارد ASME B16.11 ساخته می شود. 5 لایه و پلی اتیلن پیچی از انواع پلیمری آن است.

سه راهی فلنجی:

بیشتر در لوله های سایز بالا و فشار بالا استفاده می شود و جنس فولادی آن براساس استاندارد ASME B 31.3 ساخته می شود. جنس چدنی یکی از پرکاربرد ترین نوع اتصالات است.

طبقه بندی متریال سه راهی های رده 40، متریال آهنی یعنی کربن، استیل استنلس و استیل چدنی و همچنین متریال غیر آهنی یعنی آلومینیومی، برنجی و مسی است و در نهایت متریال پلیمری پلی اتیلن، پی وی سی و یو پی وی سی قرار می گیرند.

انواع اتصالات رده 40 از جنس نیکل مس
انواع اتصالات رده40 از جنس نیکل مس

مشخصات فنی تبدیل لوله رده40 و کاربرد آن

به منظور کاهش جریان سیال و تغییر سایز در دو نوع هم مرکز و غیر هم مرکز در خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرد. میزان انحراف در نوع غیر هم مرکز با نصف اختلاف قطر داخلی بزرگ و داخلی کوچک برابر است.

معرفی انواع تبدیل‏ لوله اتصالات رده40‎ از نظر متریال

تبدیل استنلس استیل رده40:

در صنایع نفت و پتروشیمی، غذایی و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

تبدیل کربن استیل رده40:

نوعی فولاد است که حداکثر درصد کربن آن حدود 2 درصد است و سبب افزایش استحکام و کاهش شکل پذیری و جوشکاری در این نوع اتصالات می شود.

اتصالات متقاطع یا صلیبی فولادی ضد زنگ
اتصالات متقاطع یا صلیبی فولادی ضد زنگ

تبدیل پلی اتیلن رده40:

دارای انعطاف پذیری، مقاومت و طول عمر بسیار بالایی است و به دلیل مسطح بودن قسمت داخلی دچار رسوب نمی شوند و در صنعت کشاورزی و ساختمان استفاده می شود.

تبدیل پلی پروپیلن رده40:

دارای مقاومت بالا، سبک و طول عمر بالا است و در دمای 20 درجه سانتی گراد تا 20 بار و در دمای 85 درجه سانتی گراد 10 بار فشار را تحمل می کنند. از پرکاربرد ترین نوع در تاسیسات ساختمانی هستند. تبدیل پوش فیت نوع خاصی از آن است که دارای سوکت و آب بند برای اتصال هستند که کار نصب را آسان تر کرده و بیشترین کاربرد را در فاضلاب ساختمانی دارند.

تبدیل پی وی سی رده40:

به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، انعطاف پذیری بالا، وزن سبک، مقاومت در برابر آتش، از جمله پلیمر های پرمصرف محسوب می‌ شوند.

تبدیل مسی رده40:

یکی از انواع اتصالات رده40‎ است که این نوع به دلیل خاصیتی که جنس مس دارد در برابر پوسیدگی مقاوم هستند.

جمع بندی

در پایان به این نکته مهم توجه داشته باشید که در هنگام خرید اتصالات رده40‎ هیچ وقت کیفیت را فدای پول نکنید، زیرا تعمیرات خیلی پر هزینه هستند پس در خرید لوله و اتصالات دقت کنید و قبل از اقدام به خرید کردن، با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید که چه نوع اتصالاتی استفاده کنید. شرکت رادپایپ با تخصص و تجربه کارشناسان متعهد خود در زمینه پایپینگ آماده ارائه خدمات تامین ، تجهیز و مشاوره تخصصی به مشتریان و صنعت است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)