اتصالات جوشی قطعاتی هستند که به منظور ایجاد انشعاب، انسداد، تغییر مسیر و سایر مقاصد، در مسیر لوله کشی (پایپینگ) مورد استفاده قرار می گیرند اما بر خلاف سایر انواع اتصالات، برای پیوند دادن دو بخش مختلف از رزوه، دنده، چفت و یا قفل استفاده نمی کنند. این اتصالات توسط انواع جوش ها به لوله ها و اتصالات مجاور خود پیوند داده می شوند. قیمت اتصالات‌‌‌جوشی تحت تأثیر عوامل بسیاری تعیین می شود و با توجه به تعدد آیتم های تأثیر گذار در تعیین هزینه اتصالات جوشی، تنوع قیمت زیادی را در بازار شاهدیم.

اتصالات لوله کشی بیش از یک سوم مجموع هزینه های پروژه های پایپینگ را تشکیل می دهد، بنابراین عدم انتخاب موارد مناسب می تواند تأثیر بسیار زیادی در کارآمد بودن سیستم و هزینه نهایی آن داشته باشد. شناخت موارد تأثیرگذار روی قیمت اتصالات ‌جوشی به ما کمک می کند تا در ابتدا اتصالات مناسب را برای پروژه پایپینگ خود انتخاب کنیم و سپس برآورد نسبتاً دقیقی از هزینه نهایی داشته باشیم.

شیوه استفاده از اتصالات جوشی

شیوه استفاده از اتصالات‌جوشی

چه عواملی می توانند روی قیمت اتصالات‌جوشی تأثیرگذار باشند؟

برای شناخت عوامل تعیین کننده قیمت اتصالات جوشی ابتدا باید این نوع اتصالات را به درستی شناخت. این نوع اتصالات (برخلاف اتصالات دنده ای و یا سوکتی) باعث کاهش قطر مؤثر لوله ها و انشعابات دیگر نمی شوند؛ از این رو با استفاده از اتصالات جوشی در یک سیستم پایپینگ مقاومت جریان سیال و نوسان فشار درون سیستم لوله کشی به شدت کاهش می یابد. با توجه به استفاده از جوش برای متصل کردن دو انشعاب به یکدیگر، اتصالات جوشی توانایی تحمل دمای بالا، فشار بالا و هدایت سیال هایی با ویسکوزیته بالا را نیز دارند.

قیمت اتصالات  جوشی تا حد زیادی تحت تأثیر متریال سازنده آن است

اتصالات جوشی بسته به نوع کاربری آن ها از مواد مختلفی ساخته می شوند. رایج ترین نوع متریال مصرفی برای ساخت اتصالات جوشی شامل انواع استنلس استیل به خصوص آلیاژ ASTM A403 WP304 & WP316  است؛ اما برای ساخت این نوع اتصالات از آلیاژهای فولاد کربن مانند ASTM A234 WPB و همچنین آلیاژ های ASTM A815 برای اتصالات دوپلکس هم استفاده می شود. در ابعاد و کاربرد های یکسان، قیمت اتصالات جوشی استیل کمتر از اتصالات جوشی فولادی است.

اتصالات جوشی با متریال استنلس استیل

اتصالات جوشی با متریال استنلس استیل

شیوه ساخت اتصالات‌جوشی روی قیمت آن ها تأثیر گذار است

اتصالات‌جوشی را از مواد صنعتی با کیفیت و به دو صورت درز دار و بدون درز (مانسیمان) می سازند. پروسه ساخت این نوع اتصالات، فرایندی فشرده و با استاندارد های بالا است، چرا که محصول نهایی می بایست انتظارات ایمنی و کاربردی بسیاری را برآورده نماید. مکانیسم تولید این نوع اتصالات، ضخامت محصول نهایی و سطح استاندارد آن از مجموعه عواملی هستند که می توانند قیمت اتصالات جوشی را دستخوش تغییر کنند.

اتصالات جوشی مانسیمان (بدون درز)

اتصالات جوشی مانسیمان (بدون درز)

نوع کاربری در قیمت اتصالات جوشی مرثر است

قیمت اتصالات جوشی که در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان، سیستم های آتش نشانی، صنایع انتقال حامل های انرژی، صنایع غذایی، آشامیدنی، دارویی، میکروبیولوژی، تولید پلاستیک و غیره استفاده می شود با یکدیگر تفاوت چشمگیری دارد.

تنوع کاربری با اتصالات جوشی

تنوع کاربری با اتصالات جوشی

قیمت اتصالات جوشی با ابعاد و ضخامت های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد

با توجه به این که ابعاد و ضخامت اتصالات جوشی تحت تأثیر مستقیم شیوه ساخت (درزدار یا مانسیمان) و همچنین میزان و نوع متریال مصرفی است، در نتیجه قیمت اتصالات جوشی در سایز های متفاوت با هم فرق دارد.

آیا می توان برای کاهش هزینه سیستم لوله کشی، از هر نوع اتصالات جوشی استفاده کرد؟

تعیین نوع اتصالات جوشی بر اساس سناریوی مصرفی و همچنین سایر قطعات به کار رفته در سیستم پایپینگ انجام می شود. قیمت اتصالات جوشی روی هزینه نهایی پروژه تأثیرگذار است اما با این وجود نمی توان از اتصالات دلخواه برای یک پروژه مشخص استفاده نمود.

اتصالات جوشی می بایست از نظر ضخامت، آلیاژ مصرفی و نوع جوشکاری با سایر قطعات سیستم لوله کشی مطابقت داشته باشند. با توجه به این که هدف اصلی از به کاربردن این نوع اتصالات تحمل تنش های دمایی، فشار و حرکت سیالات و در عین حال جلوگیری از نشتی و رعایت ایمنی است، نمی توان امنیت پروژه نهایی را با قیمت اتصالات جوشی پایین و نامتناسب به خطر انداخت.

 

محصولات مرتبط:

کپ مانیسمان بنکن

تبدیل جوشی مانیسمان

مقالات مرتبط:

معرفی انواع اتصالات جوشی گاز

کاربرد اتصالات جوشی در صنعت

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درباره ی نویسنده محتوا

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *