راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

آشنایی کامل با گسکت اسپیرال وند

آشنایی کامل با گسکت اسپیرال وند
کاربردهای متفاوت در گسکت

آشنایی کامل با گسکت اسپیرال وند

فهرست عناوین

گسکت اسپیرال‌وند، رایج ترین واشر فلزی مورد استفاده در کارخانه های صنعتی است. هنگامی که به درستی انتخاب و نصب شده باشد، می تواند دما و فشار بالا را تحمل کرده و از نشتی در طول عمر مورد نظر جلوگیری کند.

عناصر به کار رفته در گسکت اسپیرال وند
عناصر به کار رفته در گسکت اسپیرال وند

عناصر گسکت اسپیرال‌وند

یک گسکت اسپیرال، از سه عنصر تشکیل شده است که به شرح ذیل بیان می شود:

حلقه بیرونی گسکت

این حلقه بیرونی که از فولاد کربنی ساخته شده است، گاهی اوقات حلقه مرکزی نیز نامیده می شود. هنگامی که واشر را در یک اتصال فلنج پیچ و مهره ای قرار می دهید، در بخش میانی آنها قرار می گیرد.

واشر حلقه داخلی

حلقه داخلی، مانع از کمانش سیم پیچ ها خواهد بود. هنگامی که واشر دچار کمانش می شود، بخش هایی از آن به سمت لوله مکیده خواهد شد. از آنجا، قطعات واشر معمولاً از طریق خط لوله جریان می‌یابند تا زمانی که به چیزی گیر کنند.

اغلب، آنها مانند یک پمپ در اطراف تجهیزات دوار پیچیده می شوند. حلقه های داخلی باعث می شوند تا مانع از ایجاد این مشکل شوید.

عنصر آب بندی گسکت

این بخش، مهر و موم و آب بندی را ایجاد می کند که از نشت جلوگیری می کند. این عنصر، شامل سیم پیچ ها و مواد تکمیل کننده است. بیشتر گسکت اسپیرال‌وند، در پالایشگاه های نفت و گاز از مواد پرکننده گرافیت انعطاف پذیر استفاده می کنند که برای دماهای بالا درجه بندی شده است.

یک پرکننده که دارای انعطاف خوبی باشد، به گسکت اجازه می دهد تا در برابر اعوجاج فلنج و ناهماهنگی مفصل، تحمل بیشتری داشته باشد. پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) از دیگر مواد پرکننده است. با این حال، PTFE جهت کاربردهای با دمای بالا رتبه بندی نمی شود. این در حالی است که بیشتر مواد سیم پیچ در پالایشگاه ها، فولاد ضد زنگ و مونل خواهند بود.

کدهای رنگ در انواع واشرها
کدهای رنگ در انواع واشرها

علامت گذاری واشر

تصویری که علائم روی یک گسکت اسپیرال وند را توضیح می دهد. آنها، دارای چندین علامت مختلف هستند. هر کدام چیز خاصی و مهمی را در مورد خود گسکت به شما می گوید.

ASME B16.20

در بخش بالایی یک گسکت نوع اسپیرال وند، باید علامتی ببینید که “ASME B16.20” را نشان می دهد. این ثابت می کند که واشر مطابق با استاندارد ASME B16.20 ساخته شده است که استاندارد حاکم بر واشر فلزی جهت فلنج های لوله است که شامل گسکت های مارپیچی می شود.

سازنده انواع گسکت

نام سازنده، معمولاً در سمت راست واشر قرار می گیرد. این به شما می گوید که چه کسی واشر را ساخته است.

مواد سیم پیچ و مواد پرکننده

این نشان می دهد که گسکت اسپیرال‌وند از چه چیزی ساخته شده است. رنگ واشر همچنین چیزهای زیادی در مورد این مواد به شما می گوید.

کلاس قطر و فشار

این علامت ها، اندازه واشر و باری را که می تواند تحمل کند به شما می گوید. کلاس های فشار مختلفی وجود دارد که می توان به 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500 اشاره کرد. اعداد بالاتر نشان دهنده توانایی تحمل فشارهای بیشتر است.

کدهای رنگ گسکت اسپیرال‌وند

رنگ ها، نقش مهمی در گسکت دارند. رنگ لبه بیرونی و رنگ نوار در امتداد لبه، هر دو شاخص مهمی از مواد داخل واشر هستند. رنگ‌های بیرونی حاشیه، مواد سیم‌ پیچ را نشان می‌دهند. این در حالی است که رنگ های راه راه لبه، مواد پرکننده گسکت را به شما می گوید.

به عنوان مثال، رنگ‌های حاشیه بیرونی زرد به معنای مواد واشر فولادی ضد زنگ 304 است. این بدان معناست که حلقه داخلی و سیم پیچ های فلزی از فولاد ضد زنگ 304 ساخته شده اند. صنعت نفت و گاز، بیشتر اوقات یکی از سه رنگ زرد (استنلس استیل 304)، سبز (استیل ضد زنگ 316) یا نارنجی (مونلی) را مورد استفاده قرار می دهد.

مونل آلیاژی از نیکل و مس است که علاوه بر تحمل دماهای بالا، در برابر خوردگی نیز مقاوم است. در همین حال، رنگ نوار لبه، به شما می گوید که گسکت اسپیرال‌وند دارای یکی از مواد پرکننده زیر است:

صورتی:کاغذ میکا

خاکستری: گرافیت

سفید: PTFE

سبز: سرامیک

استفاده از گسکت در صنایع نفت و گاز

گسکت اسپیرال وند، در اوایل قرن بیستم برای پاسخگویی به شرایط گوناگونی که در عملیات پالایشگاه نفت با آن مواجه می شدند، توسعه یافت. در واقع، گسکت های مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، باید برای مقابله با فشارهای بالا، دمای شدید و حملات شیمیایی، مهندسی شوند.  به دلیل نوسانات بالا، همراه با اختلاف دما در سراسر صفحه فلنج و در جهت کاهش تنش پیچ، از گسکت های انعطاف پذیر استفاده می شود.

برای آب بندی فلنچ های هدایت سیالات
برای آب بندی فلنچ های هدایت سیالات

ساخت واشر مارپیچی

گسکت نوع اسپیرال وند، واشر نیمه فلزی است که از یک نوار فولادی ضد زنگ V شکل به شکل مارپیچ و یک ماده پرکننده غیرفلزی مانند گرافیت یا PTFE تشکیل شده است. همچنین بر روی واشر، یک حلقه بیرونی جامد، برای کنترل فشرده سازی استفاده می شود تا خطر خزش مواد را هنگام سفت شدن بیش از حد، از بین ببرد.

برای سخت ترین شرایط، گسکت های مارپیچی با یک حلقه داخلی اضافی نصب می شوند. این از سیم پیچ ها به ویژه پرکننده، در برابر آلودگی یا حمله محصولی که از محل اتصال خط لوله عبور می کند، محافظت می نماید.

کاربردهای گسکت مارپیچی وند

گسکت مارپیچی وند، پرکاربردترین واشر فلزی متداول است که در کاربردهای صنعتی با طیف وسیعی از فشار و دما مورد استفاده قرار می گیرد. آنها در صنایع نفت و گاز، شیمیایی، پتروشیمی، برق و مواد غذایی محبوب هستند و از نشت از طریق اتصالات فلنج، جلوگیری می کنند.

آنها برای برنامه های کاربردی خدمات با دمای زیاد، کاربردهای فشار بالا، سیالات خورنده، مایعات قابل اشتعال و هیدروژن استفاده می شوند. می توانید این واشرهای صنعتی کارآمد را از طریق رادپایپ تهیه کنید.

انعطاف مناسب در گسکت ها
انعطاف مناسب در گسکت ها

مزایای گسکت های مارپیچی

محبوبیت این نوع از گسکت ها، به چندین عامل بستگی دارد:

  • در دمای زیاد، فشار بالا و کاربردهای خورنده ایده آل هستند.
  • نوار فلزی V شکل که سیم پیچی نامیده می شود، یک مهر و موم محکم با ویژگی های فنر ایجاد می کنند.
  • هنگامی که تحت بار پیچ و مهره ها یا ناودانی فشرده می شود، آب بندی عالی ایجاد می نمایند.
  • پس از فشرده سازی، پرکننده عیوب جزئی در فلنج رو به رو را پر می کند و یک مهر و موم تقریباً کامل ایجاد می کنند.

انواع گسکت اسپیرال‌وند

انواع گسکت اسپیرال وند را می توانید در بازار مشاهده کنید که متداول ترین آنها عبارتند از:

CG Style:

رایج ترین و در دسترس ترین پیکربندی در این نوع هستند که دارای یک حلقه فلزی جامد در قطر بیرونی می باشند. این به نصاب اجازه می‌دهد تا با دقت بیشتری واشر را روی صفحه فلنج متمرکز کند و در عین حال استحکام را روی حلقه بیرونی ایجاد نماید.

سبک CGI:

واشرهای CGI دارای یک حلقه بیرونی هستند، اما یک حلقه داخلی نیز ارائه می دهند که از قطر داخلی واشر در برابر گرما، خوردگی و ضربه محافظت می کند و آن را در کاربردهای خلاء ایده آل می کند.

سبک R:

ابتدایی ترین پیکربندی گسکت مارپیچی وند، R-Style می باشد که فقط از سیم پیچ فلزی و مواد پرکننده تشکیل شده است. قطر داخلی و خارجی توسط چندین لایه از مواد سیم پیچ بدون پرکننده تقویت می شود. بخش داخلی واشر R-style از سیم پیچ و مواد پرکننده تشکیل شده است.

انواع گسکت اسپیرال وند
انواع گسکت اسپیرال وند

RIR Style:

از نظر ساختار اولیه، شبیه واشر R-Style است؛ اما دارای یک حلقه داخلی است که به عنوان تقویت کننده عمل می کند. حلقه داخلی یک توقف فشرده سازی ایجاد می نماید و فضای خالی بین قطر داخلی واشر و سوراخ فلنج را پر می کند.

قیمت گسکت اسپیرال‌وند

شما می توانید برای تهیه انواع گسکت های صنعتی، از فروشگاه آنلاین رادپایپ دیدن کرده و قیمت گسکت اسپیرال وند را از کارشناسان آن سوال کنید.

 

محصولات مرتبط:

گسکت کلینگریت

گسکت فلزی

مقالات مرتبط:

انواع گسکت و نوع عملکردشان به همراه قیمت واشر گسکت

کاربرد گسکت اسپیرال چیست؟

 ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)