راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیر کروی چه کاربرد های مهمی دارد؟

شیر کروی چه کاربرد های مهمی دارد؟
شیر کروی

شیر کروی چه کاربرد های مهمی دارد؟

فهرست عناوین

شیر کروی به علت ظاهری کروی آن، این چنین نام گذاری شده است. اگر چه، امروزه شیرهای کروی ممکن است در اشکال دیگری نیز دیده بشوند. شکل این شیر ها به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله: کاربرد آن ها، طراحی کارخانه، و میزان کنترلی که نیاز دارند. این شیر ها به طور کلی به جهت وصل کردن جریان، قطع کردن جریان و تنظیم جریان مایعات در لوله کشی طراحی شده اند.

شیرهای کروی در صنعت استفاده های بسیاری دارند و در میدان دریایی نیز به وفور استفاده می شود. این شیر ها، به علت ویژگی های بسیار جالبی که دارند، محبوبیت زیادی کسب کرده اند.

برای مثال:

 • بسیار با دوام هستند و طول عمر بالایی دارند.
 • می توانند جریان مایعات گذرا را کنترل کنند.
 • برای دسترسی به حداکثر جریان، نیازی به فشار زیادی نیست. با فشار بسیار کمی هم می توان از طریق این شیر کروی به میزان فشار حداکثر رسید.
 • قادر هستند جریان سیالات را تغییر دهند.

کاربرد های مهم شیر کروی

شیر های کروی یکی از انواع شیرهایی هستند که کاربرد های بسیار زیادی، چه در صنایع و چه در مصارف خانگی دارند. بیشتر صنایعی که به لوله کشی نیاز دارند، از این نوع شیر استفاده می کنند. برخی از مهم ترین کاربرد های مهم این نوع شیر را در ادامه می خوانیم:

کاربرد شیر کروی در صنایعکاربرد شیر کروی در صنایع

 1. سیستم های خنک کننده آب

شیرهای کروی با تنظیم جریان، به حفظ گرما و سرمایش سیستم کمک می نمایند. این شیر با اندازه گیری تغییرات فشار، به تنظیم دمای سیستم کمک می کند. (بنا بر میزان گرما یا سرمای مورد نیاز در سیستم). در نتیجه، شیر کروی در سیستم های خنک کننده آب، میزان گرمایی که توسط دیگ بخار تولید می شود را تنظیم می کند.

 1. سیستم هایی که از سوخت روغنی استفاده می کنند

در چنین سیستم هایی، شیرهای کروی اهمیت بسیاری دارند. این شیر ها در کنترل سوختن بنزین در موتور کمک می کنند. به این صورت، موتور قادر خواهد بود فشار سوخت را همیشه ثابت نگه دارد. در این سیستم ها، شیرهای کروی اغلب در کنار موتور، در جایی نزدیک به فایروال یافت می شوند. شیر کروی بدنه ای گرد دارد و دو مخروط در پهلو دارد.

 1. دیگ بخار، کانال های اصلی جویبار و سیستم تخلیه آب

شیرهای کروی در این سیستم ها به جهت کنترل میزان بخاری که وارد اتاق دیگ بخار و سیستم تخلیه آب و … می شود، به کار می روند. به علاوه، دمای آب را در دیگ بخار یا سیستم تخلیه آب تنظیم می کنند و به عنوان شیر ترموستاتیک عمل می کنند. شیر کروی به وفور در تانک آب داغ استفاده می شود تا آب داغ از طریق لوله ها از دست نرود و از تانک خارج نشود.

 1. سیستم روغن توربین

این نوع شیر در سیستم روغن توربین نیز کاربرد مهمی دارد. چرا که اجازه می دهد تا جریان روغن توربین به یک نقطه محدود شود. در این سیستم ها، روغن از طریق یک توربین به مخزنی که بالای توربین قرار دارد، پمپ می شود.

خرید شیر کرویخرید شیر کروی

برخی دیگر از کاربرد های مهم شیر های کروی عبارت اند از:

 • این شیر ها در سیستم هایی که افت فشار در آن ها اهمیت زیادی ندارد کاربرد بسیار دارند. مثل سیستم آب مصرفی، کانتینر های شیمیایی، و نیروگاه ها. چرا که این نوع شیر نسبت به دیگر انواع شیر، دچار افت فشار بیشتری می شود.
 • شیر کروی در سیستم هایی که تنظیم جریان مایعات اهمیت بسیار زیادی دارد، کاربرد دارند.: مثل خطوط بخار، سیستم روغن کاری، و سیکل مایع کولانت.
 • از شیرآلات کروی در سیستم هایی که به جریان مایعات بالادست نیاز دارند نیز استفاده زیادی می شود. مثل بخاری ها و دیگر تجهیزات.
 • در سیستم هایی که “نشت کم” و “کنترل جریان” بسیار مهم هستند، از شیر کروی استفاده می شود. چرا که این شیر ها به خوبی می توانند جریان مایعات را کنترل کنند و از بروز نشتی جلوگیری تمایند.

کاربرد شیر های کروی در صنایعکاربرد شیرهای کروی در صنایع

شیر کروی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

این نوع شیر در صنایع زیر کاربرد های فراوانی دارد:

 • صنایع شیمیایی
 • نیروگاه ها
 • صنایع پزشکی
 • صنایع غذایی
 • میدان دریایی

و …

نتیجه گیری

راد پایپ، یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی لوازم و قطعات خودرو، با ارائه انواع شیرآلات صنعتی با کیفیت و تولید عالی در خدمت شما عزیزان است. برای اطلاع از قیمت شیر کروی، حتما با ما تماس بگیرید.

 

معرفی انواع شیر فلکه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)