راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

چه ویژگی هایی لوله رده 40 را متمایز کرده است؟

چه ویژگی هایی لوله رده 40 را متمایز کرده است؟
لوله رده 40

چه ویژگی هایی لوله رده 40 را متمایز کرده است؟

فهرست عناوین

نوع متریال ساخت و اندازه، دو فاکتور اساسی در ایجاد تنوع مدل لوله محسوب می شوند. یکی از معیارهای درجه بندی اندازه لوله، رده (SCH) می باشد. این شاخص، فاکتور ضخامت را برای جدار روی لوله بیان می کند. شماره رده با ضخامت رابطه مستقیم داشته و بنابراین هرچه عدد بالاتری را شامل شود، ضخامت دیواره نیز افزایش می یابد. لوله رده 40 از متداول ترین مصالح با کاربرد ساختمانی به حساب می آید. لوله‌های فولادی با رده 40 استانداردترین نوع لوله جهت انتقال آب و گاز از نظر استحکام، قطر و واکنش پذیری می باشند.

لوله فولادیلوله فولادی

آیا لوله های با رده یکسان می توانند ضخامت متفاوتی داشته باشند؟

بر اساس آنچه پیشتر بیان گردید، رده لوله تنها به ضخامت آن اشاره دارد بنابراین برای لوله های با سایز متفاوت، ضخامت های متنوعی ارائه می شوند. به دلیل تاکید SCH بر استاندارد سازی استحکام کلی لوله، ضخامت دیواره بسته به قطر لوله مقادیر متفاوتی را شامل می شود. بدین ترتیب در لوله رده 40 فولادی ضخامت دیواره از 1.727 میلی متر در لوله با قطر 1.8 اینچ تا 9.525 میلی متر در لوله با قطر 24 اینچ متغیر است. اگرچه ممکن است شماره رده عدد یکسانی را نشان دهد اما ضخامت واقعی دیواره متفاوت خواهد بود. در زیر چند نمونه دیگر بیان شده است:

لوله رده 40

  • سایز 1.000- ضخامت اصلی دیواره 0.133 است.
  • سایز 2.000- ضخامت اصلی دیواره 0.154 است.

لوله رده 80

  • سایز 1.000- ضخامت اصلی دیواره 0.179 است.
  • سایز 2.000- ضخامت اصلی دیواره 0.218 است.

بر این اساس عدد رده، منجر به افزایش اندازه دیواره می گردد اما ضخامت جداره بر اساس اندازه اسمی لوله (NPS) قابل تغییر است.

در ساخت لوله رده 40 چه موادی استفاده می گردد؟

مرسوم ترین نوع لوله اسکجول 40، مدل فولادی می باشد. در ساخت این نوع لوله، فولاد کم کربن یا فولاد mild استفاده دارد. دارا بودن محتوای کربن به میزان کمتر از 0.2 درصد، طبقات مختلف این فولاد را ایجاد می کند. در برخی کاربردهای ویژه مقاومت لوله در برابر خوردگی از الزامات است. به همین منظور برای محافظت از فولاد زیرین، آن را گالوانیزه کرده و یا لایه ای را به عنوان پوشش بر روی لوله رده 40 قرار می دهند. جهت استفاده از این لوله ها در شرایط محیطی شدیدتر، از فولاد ضد زنگ بهره می گیرند.

تفاوت های اساسی اسکجول 40 و 80 چیست؟

فاکتورهایی چون رتبه تحمل فشار آب، اندازه و قطر، رنگ، وزن و کاربردها اساسی ترین تفاوت های این دو رده را ایجاد کرده است.

تفاوت لوله اسکجول 80 و 40تفاوت لوله اسکجول 80 و 40

تحمل فشار آب

لوله رده 40 به سبب ضخامت کمتر جداره، بهترین انتخاب برای شرایط با فشار آب کمتر می باشد. از دیگر سو لوله 80 با ضخامت بیشتر، تحمل PSI (پوند بر اینچ مربع) بالاتری داشته و جهت کاربردهای صنعتی و شیمیایی ایده آل است.

اندازه و قطر

قطر خارجی هر دو رده 40 و 80 یکسان بوده و ضخامت بالاتر لوله رده 80 در قسمت داخلی آن اعمال شده است. اگرچه این امر منجر به محدودیت جریان داخل لوله می گردد. مزیت تساوی قطر خارجی در هر دو لوله امکان استفاده همزمان از آنها در صورت نیاز است.

رنگ

لوله رده 40 عمدتا به رنگ سفید می باشد در حالیکه لوله رده 80 به رنگ خاکستری ارائه شده است. این تفاوت رنگ تشخیص و تمایز بین دو لوله را تسهیل کرده است. اگرچه لوله های PVC در تنوع رنگی عرضه می گردند و بنابراین بررسی برچسب لوله جهت اطمینان از رده آن ضرورت دارد.

تفاوت رنگتفاوت رنگ

وزن و قیمت

ضخامت بیشتر جداره در لوله رده 80 به دلیل طبیعتا منجر به وزن بیشتر آن در مقایسه با لوله رده 40 می شود. سنگین تر بودن این لوله ها هزینه حمل و نقل بالاتری را به همراه دارد. همچنین نصب و حمل لوله های رده 80 دشوارتر از اسکجول 40 می باشد. از نظر قیمت نیز این لوله ها به دلیل کاربرد ویژه و تحمل فشار بیشتر، گرانتر می باشند.

قدرت و استحکام لوله رده 40 چقدر برآورد شده است؟

بر اساس نتایج ارائه شده توسط دانشگاه ماساچوست، سختی این لوله ها 16.1 (در مقیاس Rockwell) تعیین شده است. همچنین قدرت تسلیم آن 423 مگاپاسکال، استحکام نهایی 470 مگاپاسکال و مدول الاستیک 225 گیگاپاسکال محاسبه شده اند.

استحکام لوله اسکجول 40استحکام لوله اسکجول 40

 

محصولات مرتبط:

لوله درزدار

لوله کربن استیل

مقالات مرتبط:

نکات مهم که باید در مورد لوله مانیسمان رده ۸۰ بدانیم

قیمت اتصالات مانیسمان و بررسی کاربردهای این محصولات با کیفیت

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)