یک تن لوله فولادی بدون درز چقدر است؟ چرا قیمت اتصالات مانیسمان تفاوت زیادی با هم دارند؟ این دو مورد از پرتکرار ترین سوالات خریداران لوله و اتصالات فولادی بدون درز (مانیسمان) است.

عوامل موثر بر قیمت اتصالات مانیسمان و پیشبینی وضعیت آینده بازار لوله و اتصالات بدون درزعوامل موثر بر قیمت اتصالات مانیسمان و پیشبینی وضعیت آینده بازار لوله و اتصالات بدون درز

عوامل زیادی بر قیمت لوله های فولادی بدون درز تأثیر می گذارد. اما پیش از همه باید توجه داشت، لوله ها و اتصالات مانيسمان دارای قطعات استاندارد متفاوتی هستند. که با توجه به نیازهای مختلف مشتریان بر اساس عملکرد و اندازه محصول سفارش داده می شوند. بنابراین احتمال اینکه قیمت اتصالات مانيسمان در دو نمونه یک تنی متفاوت باشد بسیار زیاد است چرا که ابعاد و قطعات متفاوتی در این دو نمونه وجود دارد.

ابعاد و استاندارد های متفاوت اتصالات مانیسمانابعاد و استاندارد های متفاوت اتصالات مانیسمان

صرف نظر از ویژگی های مربوط به ابعاد و اندازه های متفاوت لوله و اتصالات فولادی بدون درز، عوامل دیگری نیز وجود دارد. که می تواند تاثیرات زیادی بر روی شیوه تعیین قیمت اتصالات مانیسمان داشته باشد.

بزرگترین عامل موثر بر بهای اتصالات مانيسمان، مواد اولیه است

مواد اولیه بین کارخانه های فولادسازی بزرگ و کارخانه های فولادسازی کوچک متفاوت است. لوله و اتصالات مانیسمان که در کارخانه های فولادسازی بزرگ تولید می شود عمدتا از کیفیت خوب و تضمینی برخوردار است. در حالی که کیفیت کارخانه های فولادسازی کوچک اغلب مطابق با الزامات نیست. در چنین مواردی لوله و اتصالات فولادی بدون درز پس از پردازش، ممکن است دارای حفره، انحراف و سوراخ باشد که این موارد می تواند تاثیر بسیار زیادی در قیمت اتصالات مانیسمان داشته باشد.

الزامات مشتری برای محصول تعیین کننده قیمت اتصالات مانيسمان است

الزامات محصول مورد نیاز مشتری به طور مستقیم روی دشواری و مدت زمان تولید لوله و اتصالات فولادی بدون درز تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، هر چه نیاز مشتری به صافی بیشتر باشد، هزینه صاف کردن سطح داخلی و خارجی در مرحله بعد از پردازش بیشتر می شود. بر همین اساس می توان گفت که هرچه خواسته های مشتری بیشتر باشد، مراحل پردازش و زمان تولید بیشتر شده و در نتیجه قیمت اتصالات مانیسمان افزایش خواهد یافت.

در اینجا نیز تفاوت بین تولید کننده های معتبر لوله و اتصالات فولادی بدون درز و شرکت های کوچک تر کاملا مشهود است. برخی شرکت ها ضمن برآورده ساختن نیازهای مشتریان، دقت مورد نیاز را تا حد امکان کاهش می دهند تا قادر باشند با استراتژی کاهش کیفیت، افزایش قیمت اتصالات مانیسمان را کنترل نمایند.

وضعیت تحویل سومین عامل موثر بر قیمت لوله های فولادی بدون درز است

وضعیت تحویل لوله های فولادی بدون درز نیز عاملی است که بر تعیین قیمت نهایی تأثیر می گذارد. به طور معمول این نوع لوله های فولادی در چهار وضعیت مختلف زیر آماده عرضه می شوند که هر کدام از نظر قیمت اتصالات مانیسمان با دیگری متفاوت است.

  • کشش سرد: حاصل از فرایند عبور یا کشش لوله فولادی بدون درز از دوزه (نوعی قالب) در دمای زیر نقطه تبلور
  • نورد نهایی: نورد گرم (شکل دهی در دمای بالای نقطه تبلور) و برش در اندازه های معین
  • روشن کردن: انجام فرایند های تمیز کردن، اسید شویی، کونیک، سمباده کاری و پولیش سطح لوله
  • آنیل شده: گداختن مجدد لوله در کوره های القایی الکتریکی به منظور تنش زدایی

سایر عوامل موثر بر بهای اتصالات مانیسمان

به طور کلی سه مورد فوق اصلی ترین عواملی هستند که بر قیمت اتصالات مانیسمان تأثیر می گذارند اما برخی از نیاز های مشتری در خصوص فرآیند پس تولید نیز روی قیمت تمام شده لوله و اتصالات فولادی بدون درز موثر است. به طور مثال در مواردی که بسته بندی نیاز به روغن کاری و استفاده از فیلم پلاستیکی دارد، نرخ تمام شده برای این محصول افزایش می یابد.

نیاز های مشتری روی قیمت اتصالات مانیسمان تاثیرگذار استنیاز های مشتری روی قیمت اتصالات مانیسمان تاثیرگذار است

استاندارد ها و تاییدیه های صادر شده برای محصول نهایی نیز روی قیمت اتصالات مانیسمان تاثیر زیادی دارد. به طور مثال لوله های فولادی دارای تاییدیه های انجمن آمریکایی تست و مواد (ASTM)، انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME)، ایمنی آلمان (GS)، مؤسسه آلمانی نورمانگ (DIN)، استاندارد صنعتی ژاپن (JIS) و غیره عمدتا گران تر هستند.

پیشبینی وضعیت تغییرات قیمت لوله و اتصالات فولادی بدون درز از سال 2022 تا 2031

موسسه Fact.MR روی مصرف جهانی و قیمت اتصالات مانیسمان تحقیقات گسترده ای را انجام داده و نتایج را به صورت منطقه ای منتشر نموده است. در این بخش نتایج مربوط به خاور میانه و پیشبینی تغییرات قیمت لوله و اتصالات فولادی بدون درز از سال 2022 تا 2031 مورد بررسی قرار می گیرد. بر اساس مطالعات موسسه Fact.MR:

خاورمیانه و استرالیا بزرگترین بازار جهانی لوله و اتصالات فولادی بدون درز را تا سال 2021 داشتند (2.1 درصد)خاورمیانه و استرالیا بزرگترین بازار جهانی لوله و اتصالات فولادی بدون درز را تا سال 2021 داشتند (2.1 درصد)

  • از سال 2016 تا 2020 به دلیل استقبال صنایع نفت و گاز و شیمیایی، قیمت اتصالات مانیسمان در خاور میانه به طور میانگین رشد 2.1 درصدی را تجربه نموده است.
  • با شروع همه گیری ویروس کووید-19 و کاهش تقاضای جهانی، کاهش تولیدات صنایع نفت و گاز و همچنین کاهش مصرف برق و صنایع وابسته؛ نرخ تمام شده برای این دسته محصولات رشد چندانی نداشت (نزدیک به 0.9 درصد رشد)
  • در آستانه سال 2022 نرخ بازیابی قیمت اتصالات مانیسمان به دوران پیش از کووید-19 نزدیک شده است.
  • پیشبینی این موسسه در خصوص کشور های خاور میانه برای سال های 2022 تا 2024 افزایش قیمت با نرخ رشد ثابت است. (به دلیل جبران شرایط مربوط به دوران کرونا، بازیابی صنایع و همچنین ثبات در عرضه و تقاضا)
  • بر اساس تحقیقات این موسسه در خصوص خاور میانه، بیشبینی می شود به علت چرخه های اقتصادی و نرخ تورم بر تقاضا، قیمت اتصالات مانيسمان از سال 2024 تا 2031 با نرخ چشمگیر 7 درصد رشد داشته باشد.
  • در سال های مذکور کشور چین به علت فراوانی مواد خام و انبوه تولیدکنندگان لوله و اتصالات مانیسمان و سابقه تجاری خود با کشور های منطقه، سهم قابل توجهی از بازار خاور میانه را در اختیار خواهد داشت.
محصولات مرتبط:

لوله کربن استیل

لوله درزدار

مقالات مرتبط:

لوله کربن استیل مانیسمان، پرطرفدار ترین مصالح صنعتی دنیا

چرا در صنایع مختلف از لوله فولادی بیشتر استفاده می‌شود؟

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درباره ی نویسنده محتوا

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *