راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

اطلاعات مهم و ضروری درباره انواع شیرهای بشقابی

اطلاعات مهم و ضروری درباره انواع شیرهای بشقابی
انواع شیرهای بشقابی

اطلاعات مهم و ضروری درباره انواع شیرهای بشقابی

فهرست عناوین

با شیرهای بشقابی بیشتر آشنا شوید

اغلب افراد این نوع محصول را با نام شیرهای کروی نیز می شناسند زیرا شکل و ظاهر آن در اغلب کارخانه و صنایع ها، به صورت کره یا مخروط است. از طرفی می دانید که وظیفه انواع شیرهای بشقابی، کنترل و هدایت کردن جریان بوده و می توان با کمک آن، جریانات یک سیال را به صورت خودکار و دستی تنظیم کرد. در نظر داشته باشید که از شیرهای کروی یا همان انواع شیرهای بشقابی، در صنایع ها خیلی بکار می برند که به چند دسته نیز تقسیم می شوند.

لازم به ذکر است که نحوه کار و عملکرد این نوع شیر با بقیه شیرآلات صنعتی کاملا فرق دارد و در حین کار می تواند به راحتی حدود 360 درجه، جهت خود را تغییر دهد تا عملکرد خود را به خوبی به نمایش بگذارد. همچنین می دانید که ورود و خروج جریان و تعیین فشار موجود در سیال ها را با انواع شیرهای بشقابی می توان اندازه گیری کرد پس بدین منظور در اغلب صنایع ها، از این نوع شیر استفاده زیادی می کنند. در آخر اینکه انواع شیرهای کروی یا بشقابی کاربرد و کارایی های جداگانه ایی در صنایع دارند که در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

انواع شیرهای بشقابی را بشناسید

انواع شیرهای بشقابی به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم :

  • شیر بشقابی زاویه ایی

این دسته در انواع شیرهای بشقابی برای تعیین جهت جریان و کنترل سیال ها در صنایع بدون اینکه زانویی در شیر وجود داشته باشد، کاربرد دارد. از طرفی این مدل شیر کروی می تواند تنها 90 درجه جهت را تغییر دهد تا وظیفه خود را به خوبی به پایان برساند. همچنین از دسته زاویه ایی می توانید برای جریان هایی که سرعت و فشار آن ها بالا است، استفاده کنید.

  • شیر مستقیم

مهندسان می دانند که شیر از نوع مستقیم در انواع شیرآلات بشقابی، جزو ساده ترین و پرفروش ترین دسته در سراسر فروشگاه و سایت های معتبر، به شمار می آید که به راحتی می توان با کمک آن، در کم ترین زمان ممکن جریان سیالات را کنترل و هدایت کرد. البته در نظر داشته باشید که درجه تغییر زاویه انواع شیرهای بشقابی یا کروی با این مدل، نیز حدود 90 درجه است و این محصول بیش تر از 90 درجه نمی تواند جهت خود را تغییر دهد. در آخر اینکه انواع شیرهای بشقابی با دسته و نوع مستقیم، از نظر حرکت و جهت جریان کاملا با مدل های دیگر تفاوت دارد.

یک نمونه از شیر بشقابی از دسته و مدل مستقیم

  • شیر بشقابی سری Y

شیر بشقابی از سری Y برای زمانی که شدت جریان سیال بالا است، کاربرد دارد که این مدل در کم ترین افت فشار نیز می تواند عملکرد خود را به خوبی به نمایش بگذارد. در نظر داشته باشید که این مدل از انواع شیرهای بشقابی، ظاهر ساختاری Y دارند و برای هر صنایع قابل استفاده است. همچنین زاویه تغییر درجه این نوع شیر نیز حدود 45 درجه بوده و به صورت افقی در صنایع ها نصب می شوند.

  • شیر از سری z

این مدل از انواع شیرالات بشقابی نیز جزو معمولی ترین شیرهای صنعتی به شمار می آید که یک صفحه جداکننده در بدنه آن وجود دارد و این عامل باعث نام گذاری شیر با حرف z شده است. از طرفی تعمیر و تعویض کردن قطعات داخل این مدل از شیرهای کروی، خیلی راحت و سریع بوده و هزینه آن نسبت به شیرهای دیگر معمولا باصرفه تر است.

  • شیر بشقابی سوزنی

نام لاتین این مدل از انواع شیرهای بشقابی به صورت needle valve بوده که برای تنظیم کردن شدت جریان، بسیار مناسب و ضروری است. همانطور که از نام این نوع محصول پیداست، شکل ظاهری آن به صورت سوزنی بوده فقط سایز و ابعاد آن با هم فرق دارد. از طرفی در انواع شیرآلات بشقابی، این مدل را به عنوان یک ابزار دقیق اندازه گیری نیز استفاده می کنند.

انواع شیرهای بشقابی با توضیحات کامل و مفیدانواع شیرآلات بشقابی با توضیحات کامل و مفید

جمع بندی نهایی

همانطور که گفتیم، در صنایع ها شیرهایی وجود دارند که می توانند به راحتی عملکرد سیالات را کنترل و هدایت کنند که نام این نوع شیرآلات ها، شیرهای کروی است که انواع شیرهای بشقابی یا همان کروی، سرعت جریان سیالات را در کم ترین زمان ممکن می توانند تنظیم کنند. البته دقت کنید که این تنظیم، جهت جریان را حدود 360 درجه نیز می تواند تغییر دهد.

در آخر اینکه توجه کنید این نوع شیر آلات در صنایع از مزایا و معایب هایی نیز برخوردار است که توصیه می شود قبل از خرید آن، به انواع شیرالات بشقابی توجه کنید.

 

محصولات مرتبط:

شیرآلات یک طرفه

شیرآلات کشویی

مقالات مرتبط:

شیر دیافراگمی و کاربرد های فراوان آن در صنعت

بررسی انواع شیر باترفلای

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)