راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

کاربرد اتصالات جوشی در صنعت

کاربرد اتصالات جوشی در صنعت
کاربرد اتصالات جوشی

کاربرد اتصالات جوشی در صنعت

فهرست عناوین

فرآیندهای جوشکاری معمولاً در طیف وسیعی از صنایع از جمله هوا و فضا، خودروسازی، انرژی و ساخت و ساز در میان سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. برای اتصال فلزات، ترموپلاستیک ها، چوب و برای کاربردهای مختلف دیگری استفاده می شوند. همچنین برای ایجاد آثار هنری توسط جامعه رو به رشد هنرمندان، کاربرد اتصالات جوشی زیاد می باشد.

اتصالات جوشکاری چیست؟

اتصالات جوشی روشی برای اتصال چند قطعه فلز (یا پلاستیک) در یک لبه یا یک نقطه است.

به دلیل کاربرد اتصالات جوشی در صنعت های مختلف، عوامل متعددی از جمله شکل مواد و جنبه های هندسی خاص در اینجا نقش دارند. یکی دیگر از ملاحظات مهمی که باید قبل از جوشکاری برای جوش دادن قطعات به یکدیگر رعایت کنید، این است که از چه روش جوشکاری استفاده کنید. به علاوه اینکه کدام نوع مفصل لازم است.

هر نوع اتصال را می توان با انواع مختلفی از جوش ها وصل کرد.

رایج ترین انواع اتصالات جوش در کاربرد اتصالات جوشیرایج ترین انواع اتصالات جوش در کاربرد اتصالات جوشی

انتخاب فرآیند جوشکاری

طیف گسترده ای از فرآیندهای جوشکاری برای انتخاب در دسترس هستند. این ها در یک دوره زمانی طولانی توسعه یافتند. هر فرآیند از نظر توانایی اعمال گرما برای همجوشی، محافظت از حوضچه جوش، صداگیرهای جوش و عملکرد اتصال جوش متفاوت است. با این حال، انتخاب یک فرآیند خاص برای تولید اتصال جوش بر اساس اندازه و شکل قطعه ای که باید تولید شود، سیستم فلزی که باید جوش داده شود، در دسترس بودن مواد مصرفی و ماشین آلات، دقت مورد نیاز و صرفه جویی تعیین می شود. هر فرآیندی که برای توسعه اتصال جوش انتخاب شود، نوعی از کاربردهای اتصالات جوشی می باشد.

کاربرد اتصالات جوشی در جوشکاری به طور گسترده برای ساخت مخازن تحت فشار، پل‌ها و ....کاربرد اتصالات جوشی در جوشکاری به طور گسترده برای ساخت مخازن تحت فشار، پل‌ها و ….

فرآیندهای جوشکاری و کاربرد اتصالات جوشی و کاربرد آن در زمینه های مختلف

  • جوش کاری مقاومتی: خودرو
  • جوشکاری ترمیت: اتصالات ریلی در راه آهن
  • جوشکاری گاز بی اثر تنگستن: راکتور های هوا و فضا و هسته ای
  • جوش کاری زیر آب: مهندسی سنگین، کشتی سازی
  • جوشکاری قوس فلزی با گاز: اتصال فلزات (فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و منیزیم) حساس به گازهای اتمسفر

کاربرد اتصالات جوشی به صورت عمومی

جوشکاری به طور گسترده برای ساخت مخازن تحت فشار، پل‌ها، سازه‌های ساختمانی، هواپیماها و فضاپیماها، قطارهای راه‌آهن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کاربردهای عمومی آن شامل کشتی‌سازی، خودروسازی، نیاز های مسکونی، صنعت هوایی، برق، الکترونیک و صنایع دفاعی، خطوط لوله و خطوط راه‌آهن و تاسیسات هسته‌ای است و همچنین جزءی از کاربرد اتصالات جوشی می باشد.

تعداد بسیار نامحدودی از برنامه های کاربردی با استفاده از کاربرد اتصالات جوشی انجام می گیرد.تعداد بسیار نامحدودی از برنامه های کاربردی با استفاده از کاربردهای اتصالات جوشی انجام می گیرد.

5 نوع اتصالات جوشکاری در کاربرد اتصالات جوشی

تعداد بسیار نامحدودی از برنامه های کاربردی، از پروژه های خانگی گرفته تا ساخت خودرو و بسیاری موارد دیگر، از اتصالات جوشی در صنعت خود استفاده می کنند.

انواع مختلف اتصالات جوشی

فقط 5 اتصال جوش اصلی وجود دارد. با این حال، آن ها را می توان در ترکیب استفاده کرد. در لیست زیر می توانید آن ها را پیدا کنید:

  • Lap Joint Weld

این نوع از کاربرد اتصالات جوشی بیشتر در مواقعی استفاده می شود که می خواهیم دو فلز با ضخامت های متفاوت را به یکدیگر متصل کنیم. جوشکاری را می شود از یک طرف یا هر دو طرف انجام داد.

این نوع از اتصالات جوشی هنگامی انجام می شود که دو قطعه فلز روی هم قرار می گیرند. جوش شکاف، جوش پلاگین، جوش شیار و جوش نقطه ای نمونه هایی از شیوه جوشکاری در این اتصالات می باشند.

  • Butt Joint Weld

این یکی از معروف ترین کاربرد اتصالات جوشی برای چسباندن دو فلز، لوله، فلنج، دریچه، اتصالات یا دیگر تجهیزات به یکدیگر است؛ که در بیشتر موارد، دارای دوام بالا هستند و درکنار یکدیگر قرار می گیرند.

این اتصالات جوشی از دو قطعه که مسطح هستند تشکیل شده است که آن ها را به موازات یکدیگر قرار می دهند.

کاربرد اتصالات جوشی در ساختمان سازی

کاربردهای اتصالات جوشی در ساختمان سازی

  • Corner Joint Weld

این کاربرد اتصالات جوشی اکثرا در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرد. در این اتصال، دو قسمت فلزی که به یکدیگر جوش داده می شوند به شکل “L” می باشند. جوش نقطه ای، جوش فیله، جوش V- شیار، جوش مربع یا جوش لب به لب از سبک های جوشکاری این اتصالات هستند.

  • Edge Joint Weld

این نوع اتصالات جوشی بیشتر برای آن قطعات فلزی اعمال می شوند که دارای لبه های متغیر هستند.

جوش در لبه فلز قرار می گیرد و برای اتصال فلزات مجاور ساخته می شود. جوش مربع شیار یا جوش لب به لب، جوش V- شیار، جوش لبه فلنج و جوش U شیار از سبک های جوشکاری در این اتصالات هستند.

  • Tee Joint Weld

این جوش اتصال دو فلز با زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر است و شکل “T” ایجاد می کنند. این اتصال یک اتصال سه راهی برای کاربرد اتصالات جوشی می باشد.

پنج اتصال جوش پایه در کاربرد اتصالات جوشیپنج اتصال جوش پایه در کاربردهای اتصالات جوشی

جوش مشترک سه راهی یا اتصالات T

همانطور که قبلاً تصور کرده اید، نتیجه مورد نظر یک شکل “T” است. این امر با اطمینان از قرار گرفتن دو قطعه فلزی در زاویه 90 درجه به دست می آید. بنابراین، لبه های اجزا در مرکز صفحه یا نمونه به هم می رسند.

گاهی اوقات، مفاصل سه راهی یا مفاصل T می توانند توسط لوله ای که روی صفحه پایه جوش قرار می دهید، ایجاد شوند.

کاربرد اتصالات جوشی از نوع مفصل سه راهی

این نوع اتصالات جوشی معمولاً زمانی استفاده می شود که شما نیاز دارید چیزی (مانند لوله) را به صفحه پایه وصل کنید. هنگام استفاده از این اتصالات به صورت عملی، باید مطمئن شوید که مراقب میزان نفوذ مناسب به مواد زیرین هستید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)