راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

بررسی شیر یکطرفه سوپاپی و انواع آن

بررسی شیر یکطرفه سوپاپی و انواع آن
شیر یکطرفه سوپاپی

بررسی شیر یکطرفه سوپاپی و انواع آن

فهرست عناوین

شیر یکطرفه سوپاپی وسیله ای است که فقط جریان سیالات را در یک جهت عبور می دهد. این شیر ها دو پورت دارند، یکی به عنوان ورودی و دیگری به عنوان خروجی در نظر گرفته می شود. از آنجایی که این شیر ها فقط اجازه انتقال جریان را در یک جهت می دهند، معمولاً به این شیر ها “شیرهای یکطرفه سوپاپی” یا “شیرهای غیر برگشتی سوپاپی” می گویند. هدف اصلی این نوع شیر، جلوگیری از جریان برگشتی در سیستم است. شير یکطرفه سوپاپی برای انجام کار، به اختلاف فشار متکی است.

مکانیزم عملکرد شیر یکطرفه سوپاپی

این شیر ها برای باز کردن شیر به فشار بیشتری در سمت ورودی شیر نسبت به سمت خروجی نیاز دارند. هنگامی که فشار در سمت خروجی بیشتر باشد (یا فشار سمت ورودی به اندازه کافی زیاد نباشد)، دریچه بسته می شود. بسته به نوع دریچه، مکانیسم بسته شدن متفاوت است. برخلاف سایر شیر ها، شیر یکطرفه سوپاپی برای کارکرد صحیح نیازی به دسته، اهرم، محرک یا انسان ندارند. این شیرها معمولاً در برنامه هایی نصب می شوند که جریان برگشتی باعث ایجاد مشکل می شود. با این حال، از آنجایی که این شیرهای غیر برگشتی هستند، راه حلی ارزان، موثر و آسان برای حل یک مشکل احتمالی هستند.

کاربرد های فراوان شیر یکطرفه سوپاپیکاربرد های فراوان شیر یکطرفه سوپاپی

جریان برگشتی

اگر جریان برگشتی آلوده باشد می تواند مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال، یک خط فاضلاب دارای یک شیر یکطرفه سوپاپی است تا زباله ها از آن خارج شوند؛ اما بازگشتی دوباره نداشته باشند. این نوع از شیر ها همچنین در صورتی استفاده می شوند که جریان برگشتی باعث آسیب به تجهیزات بالادستی شود که فقط به سیال اجازه می دهد در یک جهت جریان یابد. به عنوان مثال، یک فیلتر اسمز معکوس فقط می تواند آب را در یک جهت از آن عبور دهد، بنابراین یک شیر یکطرفه سوپاپی در پایین دست برای جلوگیری از این کار نصب می شود. اندازه ها، طرح ها و جنس های مختلفی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که برای هر برنامه ای یک سوپاپ بررسی وجود دارد.

هزینه کم، استحکام بالاهزینه کم، استحکام بالا

ویژگی های شیر یک طرفه

این مدل شیر در حالت رانش و یا حالت مکش کار می کند. مکانیزم این شیر باعث می شود فضای قبل یا بعد پمپ را از سیال پر کند و باعث می شود که عملکرد پمپ راحت تر شود. شیر یکطرفه سوپاپی در سیستم های ثانویه به کار می رود زیرا امکان دارد این سیستم ها دارای فشار بیشتری نسبت به دیگر سیستم ها باشند و این مدل شیر ها باعث جلوگیری از وارد شدن سیال به سیستم ثانویه می شوند. این مدل شیر ها به راحتی در مقابل جریانی که در حالت رانش قرار دارد، باز می شوند. این شیر ها زمان بسته شدن را بسیار کاهش داده اند و این به دلیل افزایش نیروی فنر برای بسته شدن است.

شیرهای یک طرفه سوپاپی مدل های مختلفی دارندشیرهای یک طرفه سوپاپی مدل های مختلفی دارند

شیر یکطرفه سوپاپی بسیار ساختمان ساده ای دارد و هزینه های آن نسبت به دیگر انواع شیر یکطرفه کمتر است. این شیر در بخش خارجی خود هیچ قسمت آسیب پذیری ندارد. اين شیر را بدون انجام هیچ تغییراتی در ساختمان آن می توان در جهت های مختلفی نصب کرد. این شیر به گونه است که می توان بعد از نصب آن، یک شیر پروانه ای هم نصب کرد. شیر یکطرفه سوپاپی دارای شرایط نصب و تعویض بسیار آسان است. این شیر باتوجه به جنس به کار رفته و ساختار ساختمان آن، عمر بسیار طولانی دارد. این شیر ها با رنگ پودری اپوکسی پوشانده می شوند.

کاربردهای شیر یکطرفه سوپاپی

این مدل از شیر ها دارای کاربرد های بسیار مختلفی هستند. به طور مثال این شیر ها برای محافظت از تجهیزات پایین دست در برابر آسیب جریان برگشتی نصب می شوند. شیر یکطرفه سوپاپی برای جلوگیری از آلودگی ناشی از جریان معکوس در مسیر یک سیال قرار می گیرد. برای جلوگیری از سیفون شدن برای حفظ مهر و موم خلاء، با توجه به نوع عملکرد آن ها، در هر صنعتی از این شیرها استفاده می شود. این شیر ها در لوازم خانگی معمولی مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و خطوط فاضلاب استفاده می شوند. شير یکطرفه سوپاپی برای مقاصد صنعتی، در بویلرها، کوره ها، سیستم های گاز، کاربرد های پمپاژ یا سیستم های خلاء استفاده می شوند.

محصولات مرتبط:

شیر یکطرفه استیل

شیر یکطرفه فلنج دار

مقالات مرتبط:

انواع شیر یکطرفه چدنی + راهنمای نصب

عوامل موثر بر قیمت شیر فلکه کشویی چدنی فلنج دار

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)