راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

تعریف و بررسی عملکرد سفتی ولو

تعریف و بررسی عملکرد سفتی ولو
image1-min

تعریف و بررسی عملکرد سفتی ولو

فهرست عناوین

مقدمه

سفتی ولو یا شیر اطمینان نوعی دستگاه کاهش فشار خودکار است که با هدف جلوگیری فشار بیش از حد سیالات، بر روی مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار گرفته است. این دریچه یا سوپاپ اطمینان، در انواع مختلف با استانداردهای متفاوت طراحی شده است. مهم ­ترین کاربرد دریچه اطمینان، حفاظت از جان و مال و محیط زیست است. دراین مقاله قصد داریم با تعریفی از شیر اطمینان و اجزای تشکیل دهنده آن، تعدادی از انواع مختلف و کاربردی این محصول را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

سفتی ولو
سفتی ولو

تعریف سفتی ولو و یا شیر اطمینان و نحوه عملکرد

سفتی ولو یا شیر اطمینان، نوعی دستگاه کاهش فشار خودکار است. شیر اطمینان، توسط گاز استاتیک یا فشار بخار بالا دست شیر و  با انتشار خودکار مواد از طریق عملکرد و باز شدن سریع سوپاپ فعال شده و از انفجار تصادفی جلوگیری به عمل می­آورد. این وسیله معمولاً در اجاق گازها، دیگ­های بخار، کارخانه­های شیمیایی، کمپرسورها، پمپ­ها، مخازن ذخیره گاز و در تمامی صنایع مرتبط با نفت به طور گسترده استفاده می­شود. این شیر، توسط یک فنر بسته شده است. فنر،  به گونه­ای عمل می­کند که هنگام رسیدن فشار سیالات به پشت شیر، از طریق یک فشار استاتیکی به سرعت باز می­شود. سپس مقداری از سیالات تحت فشار، توسط عملکرد شیر به بیرون آزاد شده و عملیات ایمن سازی صورت می­گیرد. همچنین با تعیین اندازه نازل و مساحت سطح مقطع، میزان سیالات خارج شده از وسیله را می­توان تخمین زد. شیر اطمینان، به گونه­ای طراحی شده که با آزادسازی فشار اضافی در تجهیزات و برگرداندن درجه فشار به میزان نرمال، از بروز حوادث مالی، جانی و محیطی جلوگیری به عمل می­آورد. سفتی ولو با جلوگیری از اعمال فشار بیش از حد بر روی مخازن، طراحی شده است. این شیرها دارای یک ورودی با قطر کوچک و یک خروجی با قطر بزرگتر می­باشند.

سفتی ولو دستگاه کاهش فشار سیالات
سفتی ولو دستگاه کاهش فشار سیالات

معرفی و بررسی چهار نوع کاربردی سفتی ولو یا شیر اطمینان

  1. سفتی ولو یا شیر اطمینان پایولتی، دارای یک شیر اصلی، یک دیافراگم یا دیسک با پیستون و پایولت است. پایولت در این نوع از شیرهای اطمینان، وظیفه انتقال فشار به محفظه پیستون را برعهده دارد. دیسک، در این قسمت به دلیل بزرگ بودن نسبت سطح مقطع پیستون به نشیمنگاه، بسته باقی می­ماند. پایولت، به هنگام رسیدن فشار به حد نرمال و تنظیم شده، ورود جریان سیال به محفظه پیستون را می­بندد و با تخلیه هم زمان محفظه پیستون، باعث باز شدن دیسک و خروج سیالات می­شود.
  2. ریلیف ولو یکی دیگر از انواع کاربردی شیرهای اطمینان است. این فشار شکن خودکار، به هنگام اعمال فشار سیالات، به صورت ضربه­ای عمل نکرده و با تخلیه کمی از سیال به طور خودکار، باعث کاهش سریع فشار می­شود. این نوع از شیرها برای کنترل و تنظیم فشار سیالات، همواره در حالت Overpressure قرار گرفته­اند.
شیر اطمینان پایلوت دار
شیر اطمینان پایلوت دار

3. شیر اطمینان فنردار، یکی دیگر از انواع کاربردی سفتی ولو بشمار می­آید. فنر تعبیه شده بر روی صفحه دریچه شیر، با فشار دادن دیسک شیر در خلاف جهت جریان ورودی سیالات، عمل می­کند. فشار روی دریچه مخزن، توسط مهره قرار گرفته در بالای فنر، تا حد قابل توجه­ای کنترل می­شود. فنر با افزایش فشار داخل شیر، باز شده و با آزادسازی دیسک، باعث جریان ماده سیال می­شود. لازم به ذکر است که یک آب­بند به جهت کاهش فشار برگشتی سیالاتی چون مایع­، بخار و گاز در کنار فنر قرار داده شده است. از این نوع شیر معمولاً در مخازن تحت فشار زیاد استفاده می­شود.

4. شیر اطمینان خلأ یک شیر با بارگزاری وزنه­ای و از نوع شیر کمکی بشمار می­آید. از این نوع شیرهای اطمینان معمولاً بر روی مخازنی با فشار سیالات پایین استفاده می­شود.

سفتی ولو ریلیف
سفتی ولو ریلیف

جمع ­بندی و کلام آخر

سفتی ولو و یا شیر اطمینان در انواع مختلف، شیرهای ایمنی هستند که در صنایع مختلف، مخازن و تجهیزات تحت فشار برای حفظ و کنترل فشار حاصل از جریان سیالات، کاربرد دارند. این دستگاه کاهش فشار خودکار، با عملکرد خود از فشار بیش از حد سیالات جلوگیری کرده و مانع از بروز انفجار ناشی از جریان سیالات می­شود. این وسیله معمولاً در مخازن ذخیره گاز، کارخانه­های شیمایی و بر روی ابزارهایی چون دیگ بخار، کمپرسور و پمپ­ها قرار داده می­شود. شیرهای اطمینان در انواع مختلفی مانند شیر فنردار، شیر خلأ، شیر معمولی، وزنه­ای، ریلیف، پایولت­دار و… ساخته شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته است.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)