راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

آشنایی با انواع دیسک شیر کروی

آشنایی با انواع دیسک شیر کروی
شیر کروی

آشنایی با انواع دیسک شیر کروی

فهرست عناوین

مقدمه

شیر کروی برای شروع، توقف و تنظیم جریان سیال از طریق دیسکی که به داخل جریان سیال منتقل می شود، بکار گرفته می شود. کاربرد دیگر این نوع شیر ها اغلب برای زمانی است که در آن مدولاسیون سیال مورد نیاز است و افت فشار در سراسر شیر نگران کننده نیست.

شرکت رادپایپ، بزرگ ترین وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ، اتصالات لوله، گسکت، شیرآلات صنعتی، فلنچ، شیر کروی و…  آماده ارائه خدمات تامین، تجهیز و مشاوره تخصصی به بخش های مختلف صنعت می باشد.

انواع طرح دیسک شیرهای کروی

شیر بشقابی یا همان شیر کروی در سه طرح اصلی دیسکی ساخته می شوند که عبارتند از:

  • دیسک معمولی یا دیسک توپی
  • ديسک کامپوزیتی
  • دیسک مخروطی

آشنایی با دیسک معمولی یا دیسک توپی

دیسک معمولی یا دیسک توپی، قدیمی ترین نوع دیسک شیر کروی است و از یک دیسک فلزی توپی شکل با مخروطی کوتاه ساخته شده است. این نوع از شیر های کروی در سرویس‌ های فشار کم که نیازی به دریچه گاز شدید نیست، نسبتاً ارزان و محبوب هستند که می توانند جریان را مهار کنند، اما در درجه اول برای متوقف کردن و شروع جریان استفاده می شوند.

دیسک کامپوزیتی چیست ؟

طراحی ديسک کامپوزیتی، ترکیبی از یک حلقه غیرفلزی روی دیسک است. دیسک های کامپوزیتی عمدتاً در برابر فرسایش مقاومت می کنند و به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بر روی ذرات جامد بدون آسیب رساندن به شیر کروی بسته شوند، هم چنین دیسک های کامپوزیتی قابل تعویض هستند.

معرفی ديسک مخروطی

دیسک مخروطی، بهترین نوع از این سه دیسک می باشد که برای کاربرد های مختلفی استفاده می شود. این نوع دیسک دارای امکان تعویض آسان نیز می باشد.

الگوهای بدنه شیر کروی

سه الگو یا طرح اصلی بدنه برای شیر گلوب یا شیر کروی وجود دارد که عبارتند از:

  • الگوی استاندارد (هم چنین به عنوان الگوی سه راهی یا T – Pattern یا Z – Pattern نیز شناخته می‌شود)
  • الگوي زاویه ای
  • الگوی مایل (همچنین به عنوان Wye Pattern یا Y – Pattern نیز شناخته می شود)

شیر کروی با الگوی مایل یا Y – Patternشير کروی با الگوی مایل یا Y – Pattern

الگوی استاندارد یا T – Pattern

الگوی استاندارد، رایج ترین نوع الگوی بدنه شیر کروی است. تنظیمات افقی به دیسک اجازه می دهد تا حرکت، عمود بر جهت جریان باشد. این طرح به دلیل عبور جریان پرپیچ و خم خود،  بالاترین مقاومت را در بین تمام الگوهای موجود در برابر جریان ارائه می دهد.

الگوی زاویه ای

طراحی بدنه شیر کروی با الگوی زاویه‌ای، اصلاحی از استاندارد پایه شیر گلوب است. انتهای این شیر گلوب در زاویه 90 درجه قرار دارد و جریان سیال با یک چرخش 90 درجه رخ می دهد، هم چنین آن ها ضریب جریان کمتری از شیر های گلوب الگوی مورب دارند.

شیر کروی با الگوی مایل یا Y – Patternشیر کروی با الگوی مایل یا Y – Pattern

الگوی مایل یا Y – Pattern

شیر گلوب الگوی مایل، جایگزینی برای افت فشار بالا است که در شیر کروی ذاتی است. طراحی الگوی مورب، مقاومت جریان شیر گلوب را به حداقل می رساند.

اصل کار دریچه شیر کروی

یک شیر گلوب، اساساً برای توقف، راه اندازی و تنظیم جریان طراحی شده است. از یک دیسک متحرک و یک حلقه ثابت در یک بدنه کروی تشکیل شده است. نشیمنگاه یک شیر کروی در وسط و موازی لوله است و دهانه نشیمنگاه با دیسک بسته می شود. هنگامی که دسته به صورت دستی یا از طریق یک محرک چرخانده می شود، یک دیسک با استفاده از میل سوپاپ پایین یا بالا می شود.

هنگامی که دیسک به طور کامل پایین می آید، جریان سیال قطع می شود. زمانی که دیسک به طور کامل بالا می رود،  جریان سیال در حداکثر سرعت خود است و هنگامی که دیسک از سمت پايين به بالا می رود، در حداکثر سرعت خود بوده و جریان سیال متناسب با حرکت عمودی دیسک تنظیم می شود.

نتیجه گیری

شیر گلوب عمدتاً برای قطع جریان های خط لوله استفاده می شود که در مقایسه با شیر دروازه ای، عملکرد تنظیم شیر گلوب بهتر بوده،  سطح آب بندی به راحتی پوشیده نمی شود،  عملکرد آب بندی خوبی دارد و طول عمر مفید آن بیشتر است.  بنابراین، مقاومت جریان بزرگ تر  و مصرف انرژی بیش تری را در شیر کروی مشاهده می کنیم.  از شیرهای گلوب فشار متوسط و بالا و شیرهای گلوب با قطر زیاد می توان به عنوان یک ساختار متعادل استفاده کرد، پس به دلیل اهمیت زیاد این نوع شیر ها، باید این محصول را از شرکت های معتبر مانند شرکت رادپایپ خریداری نمایید.

اجزای یک نوع شیر کرویاجزای یک نوع شیر کروی

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)