راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

آشنایی با تفاوت گلوب ولو با گیت ولو

آشنایی با تفاوت گلوب ولو با گیت ولو
آشنایی با تفاوت گلوب ولو با گیت ولو

آشنایی با تفاوت گلوب ولو با گیت ولو

فهرست عناوین

به طور کلی ولوها انواعی از شیرآلات صنعتی هستند که از آنها برای قطع و وصل و یا کنترل جریان سیالات متفاوت استفاده می­شود. گلوب ولو و گیت ولو رایج­ترین شیرآلاتی هستند که در مصارف صنعتی مورد استعمال قرار می­گیرند. این دو نوع شیر علی­ رغم دارا بودن شباهت­های ظاهری، عملکردهای کاملا متفاوتی دارند و نقش مهمی در فعالیت­های صنعتی ایفا می­نمایند. آشنایی با تفاوت گلوب ولو با گیت ولو برای انتخاب به هنگام آنها کاملا ضرورت دارد و در این نوشتار به بررسی وجوه افتراق این دو محصول پرداخته خواهد شد.

معرفی گیت ولو

معرفی گیت ولو
گیت ولوها عملکرد بسیار کندی دارند و برای کنترل جریان سیالات کارایی ندارند.

شیر گیت ولو برای قطع و وصل جریان سیالات مورد استفاده قرار می­گیرد اما این محصول در تنظیم سطح جریان کاربردی نخواهد داشت. به کارگیری گیت ولو جهت تنظیم جریان سیالات، سبب آسیب رسیدن به شیر شده و باعث ایجاد لرزش می­گردد. گیت ولوها اغلب برای مصارف عمومی به کار گرفته می­شوند و به همین جهت در انواع و ابعاد گوناگون ساخته و تولید می­شوند. قسمت نشیمنگاه در این محصول از آلیاژ فلز ساخته می­شود اما چنانچه در مواردی نیاز به آب بندی قدرتمند وجود داشته باشد، می­توان نشیمنگاه­های انعطاف پذیر را نیز در ساخت آن مورد استفاده قرار داد. از این نوع شیر صنعتی تنها در مواقعی استفاده می­شود که شیر در حین مصرف کاملا باز و یا بسته می­گردد.

گیت ولوها شیرهایی دو طرفه محسوب می­شوند و نصب و جداسازی آن به سهولت انجام می­شود. انواع فلزی این محصول ضد حریق بوده و از آنها به عنوان شیرآلات مسدود کننده استفاده می­شود. از این محصول حتی در مورد سیالاتی که از خاصیت چسبندگی برخوردار هستند نیز می­توان استفاده نمود. برای اطلاع یافتن از تفاوت گلوب ولو با گیت ولو، باید ویژگی­های دو محصول با یکدیگر مورد قیاس واقع شوند.

معرفی گلوب ولو

معرفی گلوب ولو
برای تنظیم جریان سیالات از شیرآلات گلوب ولو استفاده می¬شود.

شیرآلات گلوب ولو جهت شروع، توقف و تنظیم جریان سیالات مورد استفاده قرار می­گیرند. نام گذاری آنها بر اساس شکل بدنه صورت گرفته است. این محصول مقاومت زیادی در برابر جریان سیالات دارد و حتی در هنگام باز بودن کامل شیر نیز افت فشار قابل توجهی دارد. گلوب ولوها دوام قابل قبولی دارند و بهتر از انواع گیت ولوها آب بندی می­شوند. البته هزینه تامین این نوع از شیرآلات نیز در مقایسه با گیت ولوها بیشتر است.

نقاط افتراق و تفاوت گلوب ولو با گیت ولو

تفاوت­های موجود بین گلوب ولو و گیت ولو را می­توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

  1. ساختار

یکی از تفاوت­های بارز بین گلوب ولو  و گیت ولو، شکل ظاهری آنهاست. ساختار گلوب ولوها بسیار ساده­تر از نوع گیت ولوها می­باشد و بیشتر اجزای داخلی آن در قسمت بالای بدنه شیر تعبیه شده است. با راه اندازی شیر در خط لوله ، اندکی افت فشار به وجود می­آید. گلوب ولوها در انواع ساقه بلند یا ساقه کوتاه در دسترس هستند. در نقطه مقابل، بیشتر بخش­های گیت ولو در داخل خود حفره قرار دارند.

  1. کاربرد

تفاوت در کاربرد، یکی از نقاط افتراق و تفاوت گلوب ولو با گیت ولو محسوب می­گردد. گیت ولوها در مواردی که افت فشار کم حائز اهمیت است، مناسب و ایده­آل هستند. گیت ولوها شیرآلاتی چند جهته هستند. اما گلوب ولوها زمانی که تغییرات گسترده فشار مورد توجه قرار نمی­گیرد، بهترین کاربرد را دارند. گلوب ولو نوعی شیر صنعتی  یک جهته است.

  1. عملکرد

گیت ولوها برای کنترل جریان طراحی نشده­اند و از آنها در خطوطی که نیازمند تنظیم جریان باشد، استفاده نمی­گردد. همچنین در مواقعی که باز و بسته شدن سریع شیرآلات مورد نیاز باشد نیز گیت ولوها عملکرد مناسبی نخواهند داشت.

  1. نحوه کارکرد

در مکانیسم کار گیت ولو ، دیسک بین نشیمنگاه قرار می­گیرد. حرکت آن در ارتباط با جریان سیالات در زاویه مناسب صورت گرفته و جریان یا به صورت کامل ایجاد می­شود و یا اصلاً جریانی وجود نخواهد داشت.

جمع بندی

گیت ولو و گلوب ولو شیرآلات صنعتی متعارفی هستند که در موارد قطع، وصل جریان سیالات مورد استفاده قرار می­گیرند. چنانچه به غیر از قطع و وصل، تنظیم جریان سیالات نیز مورد نظر باشد، صرفا نوع گلوب ولو مناسب می­باشد و کارایی لازم را خواهد داشت.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo