به طور کلی ولوها انواعی از شیرآلات صنعتی هستند که از آنها برای قطع و وصل و یا کنترل جریان سیالات متفاوت استفاده می­شود. گلوب ولو و گیت ولو رایج­ترین شیرآلاتی هستند که در مصارف صنعتی مورد استعمال قرار می­گیرند. این دو نوع شیر علی­ رغم دارا بودن شباهت­های ظاهری، عملکردهای کاملا متفاوتی دارند و نقش مهمی در فعالیت­های صنعتی ایفا می­نمایند. آشنایی با تفاوت گلوب ولو با گیت ولو برای انتخاب به هنگام آنها کاملا ضرورت دارد و در این نوشتار به بررسی وجوه افتراق این دو محصول پرداخته خواهد شد.

معرفی گیت ولو

معرفی گیت ولو

گیت ولوها عملکرد بسیار کندی دارند و برای کنترل جریان سیالات کارایی ندارند.

شیر گیت ولو برای قطع و وصل جریان سیالات مورد استفاده قرار می­گیرد اما این محصول در تنظیم سطح جریان کاربردی نخواهد داشت. به کارگیری گیت ولو جهت تنظیم جریان سیالات، سبب آسیب رسیدن به شیر شده و باعث ایجاد لرزش می­گردد. گیت ولوها اغلب برای مصارف عمومی به کار گرفته می­شوند و به همین جهت در انواع و ابعاد گوناگون ساخته و تولید می­شوند. قسمت نشیمنگاه در این محصول از آلیاژ فلز ساخته می­شود اما چنانچه در مواردی نیاز به آب بندی قدرتمند وجود داشته باشد، می­توان نشیمنگاه­های انعطاف پذیر را نیز در ساخت آن مورد استفاده قرار داد. از این نوع شیر صنعتی تنها در مواقعی استفاده می­شود که شیر در حین مصرف کاملا باز و یا بسته می­گردد.

گیت ولوها شیرهایی دو طرفه محسوب می­شوند و نصب و جداسازی آن به سهولت انجام می­شود. انواع فلزی این محصول ضد حریق بوده و از آنها به عنوان شیرآلات مسدود کننده استفاده می­شود. از این محصول حتی در مورد سیالاتی که از خاصیت چسبندگی برخوردار هستند نیز می­توان استفاده نمود. برای اطلاع یافتن از تفاوت گلوب ولو با گیت ولو، باید ویژگی­های دو محصول با یکدیگر مورد قیاس واقع شوند.

معرفی گلوب ولو

معرفی گلوب ولو

برای تنظیم جریان سیالات از شیرآلات گلوب ولو استفاده می¬شود.

شیرآلات گلوب ولو جهت شروع، توقف و تنظیم جریان سیالات مورد استفاده قرار می­گیرند. نام گذاری آنها بر اساس شکل بدنه صورت گرفته است. این محصول مقاومت زیادی در برابر جریان سیالات دارد و حتی در هنگام باز بودن کامل شیر نیز افت فشار قابل توجهی دارد. گلوب ولوها دوام قابل قبولی دارند و بهتر از انواع گیت ولوها آب بندی می­شوند. البته هزینه تامین این نوع از شیرآلات نیز در مقایسه با گیت ولوها بیشتر است.

نقاط افتراق و تفاوت گلوب ولو با گیت ولو

تفاوت­های موجود بین گلوب ولو و گیت ولو را می­توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

  1. ساختار

یکی از تفاوت­های بارز بین گلوب ولو  و گیت ولو، شکل ظاهری آنهاست. ساختار گلوب ولوها بسیار ساده­تر از نوع گیت ولوها می­باشد و بیشتر اجزای داخلی آن در قسمت بالای بدنه شیر تعبیه شده است. با راه اندازی شیر در خط لوله ، اندکی افت فشار به وجود می­آید. گلوب ولوها در انواع ساقه بلند یا ساقه کوتاه در دسترس هستند. در نقطه مقابل، بیشتر بخش­های گیت ولو در داخل خود حفره قرار دارند.

  1. کاربرد

تفاوت در کاربرد، یکی از نقاط افتراق و تفاوت گلوب ولو با گیت ولو محسوب می­گردد. گیت ولوها در مواردی که افت فشار کم حائز اهمیت است، مناسب و ایده­آل هستند. گیت ولوها شیرآلاتی چند جهته هستند. اما گلوب ولوها زمانی که تغییرات گسترده فشار مورد توجه قرار نمی­گیرد، بهترین کاربرد را دارند. گلوب ولو نوعی شیر صنعتی  یک جهته است.

  1. عملکرد

گیت ولوها برای کنترل جریان طراحی نشده­اند و از آنها در خطوطی که نیازمند تنظیم جریان باشد، استفاده نمی­گردد. همچنین در مواقعی که باز و بسته شدن سریع شیرآلات مورد نیاز باشد نیز گیت ولوها عملکرد مناسبی نخواهند داشت.

  1. نحوه کارکرد

در مکانیسم کار گیت ولو ، دیسک بین نشیمنگاه قرار می­گیرد. حرکت آن در ارتباط با جریان سیالات در زاویه مناسب صورت گرفته و جریان یا به صورت کامل ایجاد می­شود و یا اصلاً جریانی وجود نخواهد داشت.

جمع بندی

گیت ولو و گلوب ولو شیرآلات صنعتی متعارفی هستند که در موارد قطع، وصل جریان سیالات مورد استفاده قرار می­گیرند. چنانچه به غیر از قطع و وصل، تنظیم جریان سیالات نیز مورد نظر باشد، صرفا نوع گلوب ولو مناسب می­باشد و کارایی لازم را خواهد داشت.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

درباره ی عصری نو

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *