راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

اتصالات دنده ای گالوانیزه

اتصالات دنده ای گالوانیزه
اتصالات دنده ای گالوانیزه

اتصالات دنده ای گالوانیزه

فهرست عناوین

اتصالات یکی از قطعاتی می باشند که در صنعت لوله کشی از آن برای تغییر جهت آب و اتصال آن به سایر خطوط و منابع استفاده می شود. اتصالات به نوعی رابط بین لوله‌ ها بوده و در انواع مختلفی دیده می شود که برای آلیاژ های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع اتصالات دنده ای، اتصالات دنده ای گالوانیزه می باشد که خود نیز از انواع گوناگونی برخوردار است. در ادامه این مقاله بیشتر باید این اتصالات آشنا شوید.

اتصالات دنده ای گالوانیزه چیست؟

اتصالات دنده‌ای گالوانیزه یکی از قدیمی ترین ابزاری می باشد که همان طور که از نامش پیداست برای متصل کردن لوله ها به هم دیگر و برای جاهایی که حساسیت کم تری دارند استفاده می شود. بیشترین مکان‌ هایی که از این اتصالات برای متصل کردن لوله ها استفاده می شود، لوله کشی آب های خانه های مسکونی، سیستم اطفا حریق و خنک کننده و… می باشد. روی اتصالات دنده ای گالوانیزه با روی پوشیده شده است که مانع رسوب گذاری املاح معدنی می شود. این اتصالات برای لوله های از جنس خود یعنی لوله های گالوانیزه مناسب تر است، زیرا اگر لوله های از جنس دیگر باشند ممکن است این اتصالات دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند. اتصالات دنده‌ای گالوانیزه خود نیز دارای انواع مختلفی نیز می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

برخی از انواع اتصالات دنده ای گالوانیزه

 • زانو ۹۰ درجه گالوانیزه:

این نوع از اتصالات دنده ای گالوانیزه برای تغییر مسیر لوله‌ ها در خطوط لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد و همان طور که اسمش پیداست، ۹۰ درجه می باشد. سایز های این اتصال از ۱.۲ اینچ تا ۶ اینچ بوده و تولید و عرضه می شود.

 • سه راهی مساوی گالوانیزه:

این قطعه در سایز های مختلف ۱.۲ تا ۵ اینچی وجود دارد و در لوله کشی گاز، آب، فاضلاب، نفت و… کاربرد دارد. سه‌راهی مساوی دارای سه قسمت با اندازه برابر بوده که برای تغییر جهت سه لوله و اتصال قطعات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

سه راهی مساوی گالوانیزهسه راهی مساوی گالوانیزه

 • سه راهی تبدیلی گالوانیزه:

این سه راهی همان طور که مشخص است دارای سه مسیر برای اتصال قطعات بوده که در سایز های ۱.۲ تا ۴ اینچی تولید و عرضه می شود و مانند سایر اتصالات کار تغییر جهت مسیر آب، گاز، نفت و… می باشد.

سه راهی تبدیلی گالوانیزهسه راهی تبدیلی گالوانیزه

 • بوشن گالوانیزه:

این قطعه از اتصالات دنده ای گالوانیزه، دارای دو سر برای اتصال دو لوله می باشد. این قطعه رزوه شده است و بیشتر در لوله کشی های آب شرب استفاده می شود سایز این قطعه از ۱.۲ تا ۶ اینچ می باشد. تعویض و تعمیر بوشن گالوانیزه راحت بوده و به سرعت انجام می شود.

بوشن گالوانیزهبوشن گالوانیزه

 • مغزی گالوانیزه:

از این اتصال برای وصل کردن دو قطعه مادگی به صورت رزوه ای استفاده می شود و در سایز ۱.۲ تا ۶ اینچی وجود دارد. همچنین از این قطعه برای تغییر سایز لوله ها نیز به کار برده می شود.

مغزی گالوانیزهمغزی گالوانیزه

 • پل گالوانیزه:

از این اتصال برای وصل کردن دو لوله و عبور دادن آن از روی یک لوله دیگر استفاده می کنند. اندازه این قطعه از ۱.۲ تا ۵ اینچ موجود است. دو سر این قطعه دارای سایز یکسان بوده و دارای دنده های داخلی نیز می باشد.

پل گالوانیزهپل گالوانیزه

استفاده از اتصالات دنده ای گالوانیزه چه کاربرد هایی دارد؟

 • این اتصالات مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند.
 • شیوه اتصال قطعات به یکدیگر در این اتصالات به صورت رزوه ای است.
 • استفاده از آن ها آسان می باشد.
 • قابلیت آب بندی در دما و فشار مناسب را دارد.
 • قیمت آن ها کم و مناسب است.

استفاده از اتصالات دنده ای گالوانیزه چه معایبی دارد؟

 • اتصالات دنده ای گالوانیزه در برابر تغییرات دما حساس بوده و منبسط و منقبض می شود.
 • شکننده بودن و خستگی دنده ها هنگام ارتعاشات در سیستم های خطرناک.
 • این قطعه به لوله ها و قطعات گالوانیزه متصل شود بهتر است زیرا با اتصال به سایر قطعات از جنس مختلف ممکن است عمر این قطعه را کاهش دهد.

جمع بندی

بشر با پیشرفت در زمینه های مختلف توانسته بسیاری از کارهای خود را آسان تر و سریع تر انجام دهد. تهیه و استفاده از اتصالات دنده ای گالوانیزه یکی از این شیوه هایی است که با استفاده از آن قطعات و لوله های مختلف را به هم وصل می کنند و آب، نفت، گاز و… را از طریق همین خطوط لوله ها به مناطق مختلف منتقل می کنند. اگر این اتصالات وجود نداشت وصل کردن لوله ها به هم کار آسانی نبود. ما تلاش کردیم در این مقاله توضیحی کامل در باره اتصالات دنده ای گالوانیزه به شما ارائه دهیم.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)