راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

بال ولو گازی چیست و چه مزایایی دارد؟

بال ولو گازی چیست و چه مزایایی دارد؟
بال ولو گازی

بال ولو گازی چیست و چه مزایایی دارد؟

فهرست عناوین

امروزه انواع مختلفی از شیرآلات برای کنترل عبور مایعات، گازها و انواع سیالات طراحی و تولید شده اند که در این میان بال ولو گازی یکی از کاربردی ترین شیرها به شمار می رود. این شیر با نام هایی چون بال ولو، شیر توپی و شیرگازی نیز شناخته می شود. شیر توپی گازی دارای انواع مختلفی است و کاربردهای بسیاری دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

بال ولو گازی دارای یک توپ، سوراخ و بدنه است.شیر توپی گازی دارای یک توپ، سوراخ و بدنه است.

بال ولو گازی چیست؟

شیر توپی گازی یا همان بال ولو گازی، نوعی شیر دو طرفه و ربع گرد است که از یک توپ توخالی یا Hollow که در داخل خود یک سوراخ دارد، بدنه و همچنین یک محور تشکیل شده است. عمل باز و بسته شدن شیر به واسطه چرخش ۹۰ درجه ای توپ صورت می گیرد. هرگاه روزنه یا سوراخ توپی در راستای مسیر عبور جریان قرار گیرد، شیر باز می شود؛ اما در صورتی که دسته شیر را ۹۰ درجه بچرخانید، سوراخ توپی از مسیر جریان خارج می شود و شیر بسته خواهد شد.

باز و بسته بودن بال ولو گازی به صورت چشمی کاملاً مشخص است. اگر ملاحظه شود که دسته شیر با جریان یا لوله به صورت موازی قرار دارد، یعنی شیر باز است؛ اما چنانچه دسته شیر با جریان زاویه ۹۰درجه داشته باشد (عمود برهم باشند) یعنی شیر بسته است و مایع یا سیال از آن عبور نمی کند.

همانطور که گفته شد؛ بال ولو گازی با نام های دیگری نیز شناخته می شود. دلیل نام گذاری این شیرها به نام شیر توپی، همان مکانیزم باز و بسته شدن آن ها است که توسط توپ داخل آن ها صورت می گیرد. از طرفی چون این شیرها عملکرد سریعی دارند و در خطوط گازی کاربرد وسیعی دارند، به شیر گازی نیز شهرت دارند.

بال ولو گازی با چرخش ۹۰ درجه دسته باز و بسته می شود.شیر توپی گازی با چرخش ۹۰ درجه دسته باز و بسته می شود.

انواع شیرالات توپی گازی

بال ولو گازی از نظر استایل بدنه یعنی نحوه قرار گیری بدنه و قطعات شیر در کنار یکدیگر و طریقه مونتاژ، دارای ۵ نوع شیر مختلف است که همگی از لحاظ عملکرد مشابه یکدیگر هستند.

هر یک از این مدل ها عبارت اند از:

 • شیر توپی گازی با بدنه یک تکه:این مدل معمولاً دارای روزنه کوچکی است و نسبت به سایر مدل‌ ها ارزان تر هستند. عیبی که این مدل دارد این است که در صورت خراب شدن، قابل تعمیر نیست.
 • شیر توپی گازی با بدنه دوتکه: این مدل نیز دارای یک روزنه کوچک اما استاندارد است و قابلیت تعمیر دارد.
 • شیر توپی گازی با بدنه سه تکه: در این مدل بال ولو گازی، امکان خارج شدن بخش مرکزی شیر یعنی توپ، استم و سیت از لوله وجود دارد. تعمیر و تمیز کردن این شیر بسیار راحت است. به راحتی می توانید رسوبات نهشته شده در این شیر را تمیز کنید و یا حتی اقدام به تعویض سیت ها و همچنین صیقل دادن خراش های روی توپ کنید.
 • بال ولو گازی با بدنه انشعابی (split body)
 • شیر توپی گازی بدنه بالا ورودی
 • شیر توپی گازی جوشی

بال ولو گازی از لحاظ فشار کار نیز به دو دسته کم فشار و پر فشار تقسیم می شود. شیرالات توپی که با فشار کمتر از 3000 psi کار می کنند را کم فشار و از این مقدار تا 7500 psi را پر فشار می گویند.

کاربردهای بال ولو گازی

بال ولو گازی دارای کاربردهای بسیاری است و در صنعت جایگاه بسیار ویژه ای دارد. برخی از کاربردهای این شیر عبارت اند از: استفاده در توربین ها، ژنراتورها، صنایع گاز طبیعی، کمپرسورها، سپراتورها، عملیات پردازش گاز، خطوط تغذیه گاز، پالایشگاه نفت، صنایع نفت خام، صنایع پلیمری، شیرهای خانگی، پردازش هیدروکربن و همچنین سیستم های آب خنک و آب تغذیه.

مزایای شیر توپی گازی

از مزایای بال ولو گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب و استفاده آسان
 • سرعت زیاد باز و بسته شدن
 • گشتاور پایین در زمان باز و بسته شدن
 • ایجاد افت فشار کم
 • سبک بودن
 • نیاز نداشتن به روانکاری و…

بال ولو گازی در صنایع گازی بسیار پرکاربرد است.بال ولو گازی در صنایع گازی بسیار پرکاربرد است.

جمع بندی

بال ولو گازی نوعی شیر با مکانیزم توپی است و انواع مختلفی دارد که هریک از آن ها ویژگی های خاصی دارند. خصوصیت عمومی تمام بال ولوهای گازی این است که به سرعت و با چرخش ۹۰ درجه ای دسته آن ها می توان جریان را باز و بسته کرد. از این شیرها بیشتر برای خطوط گازکشی استفاده می شود؛ به همین دلیل با نام شیرگازی نیز شناخته می شوند.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)