راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

عملکرد اتصالات دنده ‌ای

عملکرد اتصالات دنده ‌ای
10

عملکرد اتصالات دنده ‌ای

فهرست عناوین

اتصالات قسمتی از لوله کشی ‌های صنعتی می‌باشد که انواع مختلفی دارند و  هر کدام برای آلیاژهای مختلف استفاده می‌شوند.این اتصالات را معمولا می‌توان در خطوط لوله مشاهده کرد.نوع اتصالات معمولا بر اساس جنس لوله و موادی که در ساخت آن استفاده می‌شود انتخاب می‌شود از پر کاربرد ترین اتصالات، اتصالات دنده ‌ای می‌باشد.

اتصالات دنده ‌ای چه کاربردی دارند

این نوع از اتصالات هم خیلی قدیمی بوده و هم بسیار پر مصرف هستند و کاربردهای زیادی دارند.

به طور کلی اتصالات به دو دسته دنده‌ای و جوشی تقسیم می‌شوند.معمولا از نوع دنده‌ای اتصالات، در مکان‌های کم هزینه و عادی مثل لوله کشی‌های ساختمان، سیستم‌های خنک کننده، سیستم‌های مربوط به آتش سوزی و … استفاده می‌کنند.در ساخت این مدل اتصالات از چدن نشکن و آلیاژهای برنج و برنز فورج و موادهای دیگر به کار می‌رود.

اتصالات دنده ‌ای چه کاربردی دارند

انواع اتصالات دنده ‌ای

اتصالاتی که از نوع دنده‌ای می‌باشند دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مختلفی هستند.به همین علت در چند دسته تقسیم شده‌اند.

 

انواع اتصالات دنده ‌ای

 

از انواع آنها می‌توان، موشن، چهار راهی، مهره ماسوره، مغزی، سه راه قائم، سه راه تبدیل و تبدیل را نام برد.

این نوع از اتصالات سطح داخلی صافی دارند و هم‌چنین سیالاتی مانند آب را با فشار بسیار کم از خود عبور می‌دهد.

جنسی که در ساخت اتصالات دنده ‌ای استفاده می‌شود برای آب‌های مصرفی در منازل، شرکت‌ها و اماکن این چنینی بسیار مناسب است و تقریبا می‌توان گفت که بدون ضرر ساخته شده است.

مزایا و معایب اتصالات دنده ای

ابتدا از خوبی‌ها و مزایای آن باید بگویم که نصب بسیار راحت و ساده‌ای دارند و شما احتیاج به نصاب یا مهارت در نصب این اتصالات ندارید.

ساخت آن به طوری است که امکان نشتی وجود ندارد یا درصد بسیار کمی دارد.

اما از معایب و ایرادهای آن غافل نمانیم.اگر دما بسیار سریع تغییر کند ممکن است نشتی صورت بگیرد و اختلافات انبساطی بین لوله و اتصالات به‌وجود بیاید.

اگر با لرزش‌های شدید همراه شود ممکن است پایه رزوه‌ها را بشکند و اتصالات شما آسیب ببیند.

به هیچ عنوان نباید از این نوع اتصالات در مکان‌های پر خطر استفاده کنید.

و نکته آخر این است که امکان خوردگی در استفاده طولانی مدت به‌وجود بیاید و باز هم به اتصالات دنده ‌ای شما آسیب برساند.

این اتصالات چه خوبی‌ها و چه بدی هایی دارد

کاربردهای دیگر  اتصالات دنده ای

در بالا انواع اتصالات از نوع دنده‌ای را گفتیم، اولین نوعی که در بالا نام برده شد بوشن بود.

بوشن‌ها با اتصال دو لوله کاملا یکسان و توسط رو پیچ و تو پیچ به یکدیگر متصل می‌شوند.همان‌طور که از نامشان مشخص است رو پیچ از روی لوله‌ها بسته می‌شود و تو پیچ هم که از زیر لوله‌ها وصل می‌شود.

نوع دیگر آنها سه راهی تبدیل است.این نوع از اتصالات که در قسمت دنده‌ای می‌باشد برای اتصالات انشعابی به کار برده می‌شوند.

در بالا از مغزی هم اسم برده شد.راجب این مغزی‌ها باید بگویم که برای وصل کردن لوله‌هایی با سایزهای متفاوت است.به عنوان مثال اگر شما بخواهید دو لوله‌ی دو و هشت را به هم متصل کنید، حتما باید از مغزی استفاده کنید زیرا که قطر لوله‌هایی که قرار است به هم متصل شوند برابر نیست و در هم چفت نمی‌شوند ولی شما با استفاده از آن می‌توانید این دو لوله یا هر سایز از لوله‌هایی که باهم میزان نیستند را وصل کنید.

سه راهی‌های قائم هم مانند سه راهی تبدیل برای انشعابات فرعی در اتصالات دنده ‌ای استفاده می‌شود.

کاربردهای دیگر این اتصالات به چه صورت است

انواع مغزی ‌هایی که در اتصالات دنده ای به کار می‌رود

در مورد مغزی در قسمت قبلی توضیحی داده شد.همان‌طور که در بالا گفته شد این مغزی‌ها برای متصل کردن لوله‌ها با یکدیگر است اما این لوله‌ها ممکن است دو یا سه تا باشند و یا حتی زاویه وصل کردن آنها به صورت‌ها و حالت‌های مختلفی قرار بگیرند.

از انواع مغزی‌ها می‌توان زانوی 45 درجه، 90 درجه و یا حتی سه راهی ‌هایی که در بالا گفته شد، چپقی، تبدیل و بوشن و… را نام برد.

جنس این مواردی که ذکر شد آهنی چکش خوار است و تفاوت آن با بقیه در این است که آنها از آلیاژ ساخته می‌شوند.

انواع مغزی ‌هایی که در این مدل از اتصالات به کار می‌رود

 

بهترین روش اتصالات لوله‌های فولادی، اتصالات دنده ‌ای است

همان‌طور که از تیتر پیداست یکی از بهترین راه‌ها برای اتصال لوله‎‌های فولادی به هم استفاده از اتصالات دنده ‌ای می‌باشد.این اتصالات یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای به هم وصل کردن لوله‌های فولادی می‌باشد و از آنها برای تقسیم کردن، انشعاب دادن و تغییر دادن مسیر لوله استفاده می‌شود.

از برخی از این اتصالات برای کم کردن سایز لوله و مسدود کردن آن هم استفاده می‌شود.معمولا از اتصالات نوع دنده‌ای برای عبور سیلات گاز و مایع استفاده می‌کنند.به همین دلیل این اتصالات در استاندارد‌ها و سایزهای متفاوت ساخته می‌شوند تا بتوان از آنها در انواع پروژه‌ها استفاده کرد.

جنس اتصالات دنده ‌ای

همان‌طور که در بالاتر گفته شد این اتصالات از جنس‌های مختلفی ساخته شده که یکی از این جنس‌ها، فولاد می‌باشد.این لوله‌ها را به طور کلی به دو نوع گالوانیزه و سیاه تقسیم می‌کنند.معمولا اتصالاتی که تحت استانداردهای جهانی ساخته می‌شوند دارای دنده‌های خارجی از نوع مخروطی هستند و دنده‌های داخلی آنها از نوع موازی هستند.

 

مطلب آخر

از این اتصالات در صنایع مختلفی مانند لوله کشی ساختمان‌ها، آبیاری در کشاورزی، پتروشیمی و انواع صنایع صنعتی، گاز رسانی منازل و کارخانه جات‌ها، تصفیه خانه، خطوط لوله‌های هوای تحت فشار، سد سازیو صنایع کشتی سازی استفاده می‌شود.

قیمت اتصالات دنده ‌ای نیز به دلیل استفاده راحت و آسان نسبت به انواع اتصالات موجود در بازار ارزان‌تر است و خرید آنها نیز برای استفاده در پروژه‌ها مقرون به صرفه می‌باشد.

همیشه سعی کنید قبل از استفاده از این اتصالات درباره نحوه متصل شدن لوله‌های فولادی به یکدیگر در پروژه خود، اطلاعات کافی را داشته باشید تا بتوانید بهترین مدل از این اتصالات را برای پروژه خود خریداری و استفاده نمایید.

همان‌طور که در بالا راجب ویژگی‌های این اتصالات گفته شد نصب بسیار راحت و ساده‌ای دارد و هم‌چنین ارزان و سبک بودن آن هم از ویژگی‌های بارز اتصالات نوع دنده‌ای می‌باشد.

از اتصالاتی که در قسمت قبلی نام برده شد اتصالات گالوانیزه بود که این اتصالات به همراه لوله‌هایی برای مصرف آب در ساختمان‌های مسکونی و تجاری قابل مصرف هستند.

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)