راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

اتصالات لوله های صنعتی به چه شکل صورت می گیرد؟

اتصالات لوله های صنعتی به چه شکل صورت می گیرد؟
اتصالات لوله های صنعتی

اتصالات لوله های صنعتی به چه شکل صورت می گیرد؟

فهرست عناوین

لوله ها معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و در صنعت کاربرد بسیاری دارند. به طور کلی می توان گفت که لوله های فولادی که  توخالی هستند به صورت درز دار یا بدون درز تولید می شوند که مهم ترین کاربرد آن ها در انتقال سیالات می باشد. اتصالات لوله های صنعتی به شکل های مختلف می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

اتصالات لوله های صنعتیاتصالات لوله های صنعتی

لوله های صنعتی از چه جنسی هستند و چه کاربردی دارند؟

لوله های صنعتی از جنس فلز می باشند؛ اما از انواع آلیاژ ها می توانیم در لوله های صنعتی استفاده کنیم. به طور کلی لوله ها صنعتی در انتقال سیال ها نقش موثری دارند. فشار و دمای موجود در جنس لوله ها تاثیر بسیاری می گذارد برای همین لوله ها را از فلز می سازند تا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشد. اتصالات لوله های صنعتی به طول و عرضی که باید طی کنند نیز بستگی دارد مثلا اگر  بخواهید یک واحد کوچک زیر زمینی را لوله کشی کنید به لوله های کمی نیاز دارید و برعکس اگر بخواهید در یک پروژه بزرگی سرمایه گذاری کنید به لوله های صنعتی بیشتری نیاز دارد.

تفاوت لوله های صنعتی با پروفیل های لوله شکل در چه چیزی می باشد؟

  • درز:

یکی از بارزترین تفاوت لوله های صنعتی با پروفیل در شکل درز آن ها می باشد؛ لوله های صنعتی می توانند درزدار یا بدون درز باشند؛ اما لوله های پروفیل حتماً باید درز دار باشند در غیر این صورت نمی توانند به درستی وظیفه خود را در انتقال سیالات انجام دهند. اتصالات لوله های صنعتی در هر بخش از صنعت متفاوت می باشد.

  • ضخامت:

ضخامت یکی از عواملی می باشد که در لوله های صنعتی به آن بسیار اهمیت می‌ دهند. در ابتدا برای ضخامت لوله ها، آن ها را کد گذاری می کردند اما با پیشرفت تکنولوژی، طراحی ضخامت های مختلف پیشرفت چشمگیری داشت که به جای کد اسم رده بینابین را به خود گرفتند مثل لوله های صنعتی رده ۴۰ و لوله های صنعتی رده ۲۰. رده بندی لوله ها را با sch نشان می دهند. اتصالات لوله های صنعتی به جنس لوله نیز بستگی دارد. لوله های پروفیل شکل، به صورت رده وجود ندارند و ضخامت آن ها باید بین 2 تا 8 میلی متر می باشند.

  • کاربرد:

از لوله های پروفیل شکل در ساختمان ها استفاده می کنند. لوله های داربستی، لوله های ستونی صنعتی و لوله های گلخانه ای از این لوله های می باشند.

لوله و اتصالات مربوط به آنلوله و اتصالات مربوط به آن

چگونگی اتصال لوله به دیگر اجزاء

اتصالات لوله های صنعتی به سه روش انجام می شود که در پایین آن ها را می بیند:

  • اتصال جوشکاری:

در این اتصال دو قسمت مشخص شده باید به یک دیگر جوش داده شوند، اتصال دادن این دو قسمت به این شکل است که رو به روی یک دیگر قرار می گیرند و جوشکار آن ها را جوش می دهد. اما قبل از اینکه جوشکاری را آغاز کنید باید مراحلی را طی کنید. اولین مرحله آن است که سر لوله ها را تمیز کنید و مرحله بعدی سر لوله اصلاح باید bevel شود.

  • اتصال نری مادگی یا سوکتی:

این اتصال بین لوله و دیگر اجزاء ها مورد شکل می گیرد، این اتصال به این شکل می باشد که بخشی از لوله را درون قطعه مورد نظر قرار می دهند و آن را جوش می دهند. اتصال نری مادگی نمی تواند برای لوله های بزرگ با اجزای بزرگ باشد زیرا توان جوش دادن آنها را ندارد‌. اتصالات لوله های صنعتی به سه شکل می باشد که هر یک از آنها در بخش های مربوط به خود فعالیت می کنند.

  • اتصال دنده ای:

این نوع اتصال برای جوش دادن همه وسایل به کار می رود مثل اتصال لوله های ساختمانی، لوله های گاز، لوله های گلخانه ای و غیره. می توان گفت که بیش ترین اتصالی که این دنده ها دارد در آب رسانی دیده می شود، اگر فشار آب پایین باشد با نوار تفلون با چسب های مخصوص به آب اتصال صورت می گیرد اگر فشار بالا باشد از یک جوش ظریف برای آب بندی استفاده می کنند.

اتصالات لوله های سه طرفهاتصالات لوله های سه طرفه

سخن پایانی

لوله هایی که در صنعت وجود دارند کاربرد زیادی دارند به همین دلیل باید اتصالی درست داشته باشند. اتصالات لوله های صنعتی به سه شکل می باشند که هر یک از آن ها یک بخش خاصی را جوش می دهد.

 

محصولات مرتبط:

اتصالات مانیسمان

اتصالات دنده ای

مقالات مرتبط:

همه چیز درباره اتصالات لوله

بررسی اتصالات بدون درز مانیسمان

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)