راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیر صنعتی ولو

شیر صنعتی ولو

شیر صنعتی ولو

فهرست عناوین

شیر صنعتی ولو به عنوان یک وسیله برای قطع و وصل کردن جریان سیال در سیستم صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. البته که شیرهای صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام با توجه به کارایی که دارند در زمینه های مختلف از آنها بهره می برند. حال شیر صنعتی Valve از تجهیزاتی می باشد که در قسمت های مختلف زندگی افراد به کار گرفته می شود. لوله کشی شهری، کنترل کردن جریان گاز در گرمایش خانه ها، مقدار آبی که قرار است وارد ماشین ظرفشویی گردد و… مواردی هستند که شیرهای صنعتی در آنها کاربرد دارد. در تمامی سیستم های تجاری، مسکونی، نظامی، حمل و نقل و… باید برای جریان و یا قطع جریان سیالاتی مانند آب و یا گاز از این شیرها به کار ببریم.

انواع شیرآلات صنعتیانواع شیر صنعتی

متداول ترین شیر صنعتی ولو

تمامی شیرهایی که در ادامه به شما معرفی می گردند دارای کاربرد منحصر به فرد خود می باشند.

 • گیت ولو یا Gate Valve که به شیر دروازه ای شناخته می گردد.
 • گلوب ولو یا Globe Valve که به آن شیر کروی نیز می گویند.
 • بال ولو یا Ball Valve یا همان شیرتوپی.
 • باترفلای ولو یا Butterfly Valve شیر پروانه ای.
 • چک ولو یا Check Valve که با نام شیر یک طرفه شناخته می گردد.
 • نیدل ولو یا Needle Valve همان شیر سوزنی.
 • سیفتی ولو یا Safety Valve که به آن شیر اطمینان گویند.

انواع شیر صنعتی ولو

 • شیر دروازه ای

این شیر به گونه ای بر روی لوله کشی نصب می گردد که دیسک آن به صورت عمودی جریال سیال را قطع و وصل نماید. معروف ترین شیری می باشد که در اکثر کارخانجات و صنایع برای کنترل جریان به کار گرفته می شود. از این شیر نمی توانید به عنوان یک عنصر کنترل جریان استفاده کنید یا باید آن را باز نگه دارید تا سیال به راحتی از لوله عبر کند و یا ببندید تا جریان قطع گردد اگر در حال نیمه باز قرار دهید خیلی زود دچار فرسایش می گردد.

 • شیر کروی

کاربرد این شیر برای موقعیت هایی می باشد که نیاز به کنترل جریان سیال داریم و به راحتی می توانیم برای سیال های گوناگونی مانند روغن، شیمیایی، نفت و… از آن بهره ببریم. عملکرد این شیر برای قطع جریان بسیار بهتر از شیر دریچه ای است به علاوه اصطکاک آن نیز برای قطع و وصل مکرر بسیار کم است. اما نکته منفی در رابطه با این شیر اینجاست که ممکن است در فشارهای بالا خراب گردد و نیاز به تعمیر داشته باشد.

 • شیر توپی

این مدل از شیر صنعتی ولو از یک دیسک توپی برای قطع و وصل جریان استفاده می کند یعنی زمانی که شیر باز است سیال به راحتی از آن عبور می نماید. اما زمانی که ما شیر را ببندیم با چرخش 90 درجه که به صورت دستی اتفاق می افتد توپ مسیر حرکت را می بندد. از آنجایی که ابعاد این شیر نسبت به شیر دروازه ای کمتر است به همین دلیل به راحتی در مکان های مختلف نصب می گردد. البته تنها عیب این شیر آنجاست که در مواقعی که سیال دارای ذرات معلق است این ذرات در شیر مانده و باعث فرسایش آن می گردند.

کارایی شیرهای صنعتیکارایی شیرهای صنعتی

 • شیر پروانه ای

این مدل شیر با سرعت بالا به راحتی می تواند جلوی جریان سیال را بگیرد. ابعاد شیر پروانه ای بزرگ بوده و معمولا با گیربکس بر روی مسیر لوله نصب می گردند. در فشار و دمای بالا از این مدل شیر بهره می برند و به دلیل ساختاری که دارد نیاز به فضایی کم برای نصب دارد.

 • شیر یک طرفه

این شیر صنعتی ولو برای جلوگیری از برگشت سیالات به لوله کشی نصب می گردد. به این صورت که زمانی که سیال از شیر عبور کند درب آن باز می گردد اما اگر سیال بخواهد برگردد درب شیر بسته می گردد. این کارایی منحصر به فرد فقط در شیر یک طرفه به کار گرفته شده است و هیچ جایگزین دیگری نمی توانیم برای آن داشته باشیم.

شیرآلات صنعتی ولوشیرآلات صنعتی ولو

 • شیر سوزنی

یک شیر صنعتی دستی می باشد که برای تنظیم جریان سیالات به کار برده می شود. یک ابزار دقیق برای اندازه گیری مقدار ورودی و خروجی سیال است که به راحتی می تواند جریان را کنترل نماید. اما در مواقعی که سیال شما دارای ذرات معلق می باشد بهتر است که از آن استفاده نکنید.

انواع شیرآلات صنعتی و ویژگی های آنهاانواع شیر صنعتی و ویژگی های آنها

 • شیر اطمینان

یک شیر صنعتی ولو می باشد که برای محافظت از تجهیزات در برابر فشار بالا نصب می گردد. زمانی که فشار مضاعفی به سیستم وارد گردد این شیر آن را تخلیه کرده و به این صورت باعث افزایش عمر قطعات و تجهیزات می گردد. قیمت مقرون به صرفه و مناسب بودن آن برای سیالات مایع و گاز از ویژگی های بسیار خوب این شیر است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo