راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

معرفی و بررسی شیرآلات پتروشیمی

معرفی و بررسی شیرآلات پتروشیمی
شیرآلات پتروشیمی

معرفی و بررسی شیرآلات پتروشیمی

فهرست عناوین

امروزه مواد شیمیایی فرصت های چشمگیری برای ایجاد ارزش بیشتر و آینده بهتر را دارا می باشند و این موضوع توانسته است بر روی ارزش شیرآلات پتروشیمی نیز تاثیر بسزایی بگذارد. الفین ها، پلی الفین ها، لاستیک مصنوعی، آروماتیک و… نمونه هایی از مواد شیمیایی هستند که در صنایع مختلف از جمله لوازم خانگی، بسته بندی و… به کار می روند.

روش های گوناگونی برای تبدیل نفت خام به مواد شیمیایی موجود است و بسیاری از افراد و صاحب نظران همچنان به دنبال راه های دیگری نیز هستند. صنعت نفت و گاز در بیشتر عملیات خود از جمله فرایند های تولید، پالایش و توزیع نیازمند سیستم های خط لوله می باشد که به شیرآلات پتروشیمی متصل است.

به همین خاطر سیستم های کنترلی، جنس و زیر ساخت خط لوله و استفاده درست از آن از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا هرگونه نقص و خرابی در این سیستم ها منجر به نشتی های خطرناک و حتی انفجار می شود که خسارات جانی و زیست محیطی زیادی را در پی دارد. اجزای اساسی که در مدیریت ایمن سیستم خطوط لوله ی نفت و گاز نقش بسیار مهمی دارند؛ شیرآلات پتروشیمی (صنعتی) می باشند که وظایف مهمی مانند تامین و حفظ یکپارچگی خطوط، کنترل جریان و… را نیز بر عهده دارند.

معرفی شیرآلات پتروشیمی و کاربرد های آنمعرفی شیرآلات پتروشیمی و کاربرد های آن

شیرآلات پتروشیمی چیست؟

همانطور که گفته شد مواد شیمیایی در صنایع مختلفی کارایی دارند که یکی از آنها شیرآلات پتروشیمی می باشد.

حال می خواهیم به چند کاربرد آن بپردازیم؛ این شیرآلات وسیله ای برای محدود کردن، کنترل و باز کردن گاز حاصل از جریان سیالات می باشد. از این رو طراحی شیر مخصوص نقش موثری در امکان پذیر بودن این کارایی دارد.

بررسی انواع شیرآلات پتروشیمی

شیرآلات پتروشیمی را به چند دسته می توان تقسیم کرد که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • شیرالات بر اساس نوع دیسک
  • شیرآلات بر اساس ساختار
  • شیرالات بر اساس شرایط
  • شیرآلات بر اساس مواد بدنه

شیرآلات پتروشیمی بر اساس نوع دیسک

در این نوع، شیر ها به وسیله ی دیسک، جریان سیالات را کنترل و مدیریت می کنند که نوع آن دیسک روی طراحی این شیرآلات پتروشیمی تاثیر ویژه ای دارد. به دلایلی نظیره:

  • در نظر گرفتن نوع دیسک بر روی اندازه ی شیر آلات برای خطوط لوله های بزرگ و کوچک اثر می گذارد.
  • دیسک ها بر اساس نوعی که دارند روش های گوناگونی برای محدود کردن آب یا مواد داخل لوله ارائه می دهند. همچنین خطوط لوله ای که شرایط خاصی دارند به کمک این دیسک ها تنظیم می شوند.

تفاوت شیرآلات پتروشیمی در نوع دیسکتفاوت شیرآلات پتروشیمی در نوع دیسک

انواع دیسک ها

دیسک تخت، یک سوزن، توپی، دیافراگم، پلاگین، دروازه برخی از نمونه های دیسک ها تلقی می شود که در شیرآلات پتروشیمی از آن استفاده می گردد.

کاربرد دیسک توپی: همانطور که از نامش پیداست؛ برای قطع جریان سیال از دریچه ای استفاده می شود که به شکل توپ می باشد و معمولا به صورت شیر توپی شناخته شده است.

شیرها بر اساس ساختار

در نظر داشتن نوع دیسک و عملکرد آن برای ساختار شیرآلات پتروشیمی بسیار مهم است. برای مثال دیسکی که برای شیر آلات عمودی طراحی می شود عملکرد متفاوتی نسبت به دیسکی دارد که برای شیر های افقی طراحی شده باشد.

شیرآلات بر اساس شرایط

جنس دیسک و دریچه بسیار مهم هستند. زیرا باید توانایی این را داشته باشند که شرایطی ک در خطوط لوله وجود دارد را بدون سایندگی و پارگی چشم گیر و بدون به خطر انداختن استاندار های عملیاتی مد نظر تحمل کنند.

شرایطی مانند مواد خورنده، دما، کاهش و افزایش فشار را باید در زمان انتخاب شیرآلات پتروشیمی در نظر گرفت.

شیرآلات بر اساس مواد بدنه

نوع و مقدار ماده ای که برای درست کردن شیر پتروشیمی به کار می رود، مشخص می کند که چطور باید از آن استفاده شود. به علت آنکه هر ماده با رسانه های خاص و مشخصی که برای خود دارد، بیشتر از دیگر شیر آلات سازگار است.

نمونه های از جنس بدنه ای که در ساخت شیرآلات پتروشیمی به کار می روند عبارت اند از: فولاد ریخته گری، فولاد ضد زنگ و فولاد آهنگری

ساخت شیرآلات پتروشیمی در جنس های گوناگونساخت شیر آلات پتروشیمی در جنس های گوناگون

سخن پایانی

بسیاری از خواسته و نیاز های بشر مانند محصولاتی که از فرآورده های نفتی حاصل می شود. به کمک همین دستگاه ها و شیرآلات پتروشیمی امکان پذیر شده و در دسترس همگان قرار گرفته است.

محصولات مرتبط:

شیر اطمینان

شیر کروی

مقالات مرتبط:

انواع شیر یکطرفه پلی اتیلن و قیمت شیر یکطرفه پلی اتیلن+ کاربرد+ معرفی کامل

نحوه نصب شیر یکطرفه فنری

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)