راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیرآلات پایپینگ

شیرآلات پایپینگ
شیرآلات پایپینگ

شیرآلات پایپینگ

فهرست عناوین

شیرآلات پایپینگ شیرهایی هستند که در یک سیستم صنعتی و یا سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه آنها در واقع محدود کردن و یا توقف جریان سیال می باشد. البته در برخی از شرایط خاص نیز از شیرهای صنعتی بهره می برند مانند زمانی که بخواهند سرعت خنک شدن آب را به وسیله خطوط خنک کننده کنترل نمایند تا دما را تنظیم کنند، و یا زمانی که بخواهیم جریان اسید و یا باز خط را مدیریت کنیم، برای جلوگیری از جریان معکوس در زمانی که سیستم خراب است و یا اینکه بخواهیم جریان را به طور خودکار قطع کنیم. برای اینکه ببینیم کدام شیر را برای سیستم انتخاب نماییم باید عملکرد کوتاه مدت و یا بلند مدت شیر را ارزیابی نماییم.

کاربرد شیرآلات پایپینگکاربرد شیرآلات پایپینگ

انواع شیرآلات پایپینگ

مهندسین با توجه به عملکردی که شیر باید داشته باشد نوع آن را انتخاب می کنند. البته این انتخاب می تواند وابسته به عواملی مانند: نوع محیط و یا سرویس مورد نظر، اندازه خطی که قرار است شیر در آن نصب گردد و انتظاری که از این خط می رود، هزینه تعمیر و نگهداری، بودجه پروژه و… باشد.

  • شیر توپی

از رایج ترین مدل های شیرآلات صنعتی است که برای کنترل جریان سیال کارایی دارد. این شیر از یک کره با یک سوراخ گرد تو خالی که در مرکز خط لوله است به وجود آمده و زمانی که ما شیر را در وضعیت روشن قرار دهیم دهانه کره با خط مربوطه سازگار بوده و فعالیت خود را آغاز می نماید. زمانی که آن را خاموش کنیم توپ 90 درجه چرخش پیدا کرده و جریان را قطع می نماید.

  • شیر دروازه

یکی دیگر از شیرآلات پایپینگ این مدل است که به آن دریچه دروازه و یا دریچه گیوتین نیز گفته می شود. طرز کار آن به شکل دروازه های قرون وسطا است. به این گونه که یک صفحه صاف، دیسک عمودی یا همان دروازه مستقیم به سمت بالا و پاین حرکت می نماید. این مدل یک سرویس شیر عمومی است که معمولا کارایی آن برای خط هایی است که ظرفیت تولیدی بالایی ندارند.

  • شیر چک

در تاسیسات صنعتی برای بررسی خطرات این شیر را نصب می نمایند چرا که اجازه حرکت کردن سیال را در یک جهت می دهد. اگر سیال به طرف جلو حرکت نماید خوب این شیر باز می گردد ولی حال اگر جریان متوقف و یا معکوس گردد شیر بسته می شود. قسمتی از این شیر که برای بستن مسیر استفاده می گردد می تواند یک دیسک ساقه، فنر، پین لولا، توپ و یا قطعه دیگری باشد.

شیرآلات صنعتی چیستشیرآلات صنعتی چیست

  • شیر پروانه ای

یکی دیگر از شیرآلات پایپینگ شیر پروانه ای است که برخلاف همتایان خود این قابلیت را دارد که علاوه بر محدود کردن جریان آن را تنظیم نماید. در ساختار اصلی این شیر یک دیسک است که در جهت عقربه های ساعت و یا خلاف آن چرخیده تا جریان سیال را مجاز و یا محدود نماید. با توجه به میزان جریان سیال و یا سرعت آن می توانیم دیسک را عمود، موازی یاا جایی دور از جریان قرار دهیم. این مدل نسبت به شیرهای دیگر ارزان تر بوده و می تواند افت فشار یا محدودیت جریان بیشتری را برای شما ایجاد نماید.

  • دریچه دیافراگمی

در ساختار این شیر یک دیافراگم است که بالا و پایین می کند تا جریان سیال را محدود کرده و یا به آن اجازه جاری شدن بدهد. برای خط صنعتی کارایی دارد که سیال ما دارای قطعات جامد معلقی باشد. به طور کل برای کنترل حجم جریان بسیار دقیق هستند اما خوب قیمت بالاتری نسبت به سایر موارد دارند.

انواع شیرآلات پایپینگانواع شیرآلات پایپینگ

شیرآلات پایپینگ را چگونه انتخاب نماییم؟

ببینید از آنجایی که این قطعات کنترل جریان را در یک سیستم برعهده دارند و در مواقع ضروری کارایی بسیار بالایی دارند پس باید در انتخاب خود دقت نمایید. می توانید با توجه نوع شیر، موادی که در ساخت آن به کار برده شده، سادگی و یا پیچیده بودن ساختار شیر، کارایی شیر و ایمنی آن شیر مورد نظر را انتخاب نمایید. البته که بهتر است برای انتخابی دقیق تر نیاز خود را بسنجید و سپس تصمیم بگیرید.

 

محصولات مرتبط:

شیر کروی

شیر کشویی

مقالات مرتبط:

بررسی اجزا و کارکرد شیر گلوب مکانیک آب

مشخصات فنی شیر یکطرفه برنجی

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)