راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

معرفی شیر توپی پلیمری به همراه مشخصات و کاربردش در صنایع مختلف

معرفی شیر توپی پلیمری به همراه مشخصات و کاربردش در صنایع مختلف
شیر توپی پلیمری

معرفی شیر توپی پلیمری به همراه مشخصات و کاربردش در صنایع مختلف

فهرست عناوین

شیر توپی پلیمری دریچه‌ ی چرخشی و مستقیم است که از پی وی سی ساخته شده و مقاوم به ضربه بوده و دارای خواص مکانیکی بسیار زیادی می باشد. آنها دریچه های وسیعی هستند که قادر به انتقال گازها، مایعات و مایعات با جامدات معلق هستند. شیر توپی یک دستگاه کنترل جریان است که از یک گوی توخالی، سوراخ دار و چرخان برای کنترل جریان مایع در آن استفاده می کند. هنگامی که سوراخ توپ با ورودی جریان در یک راستا باشد، باز است و زمانی که توسط دسته سوپاپ 90 درجه می چرخد، بسته می شود و جریان را مسدود می کند.

کاربرد شیرهای پلیمری در آبیاریکاربرد شیرهای پلیمری در آبیاری

شیر توپی پلیمری بادوام می باشد؛ یعنی پس از چرخه های زیاد عملکرد خوبی دارند و قابل اعتماد هستند و حتی پس از استفاده طولانی مدت به طور ایمن بسته می شوند. به طور کلی شیرهای توپی پلیمری کاربرد زیادی در صنعت آب و فاضلاب و پروژه‌های آبیاری و آبرسانی دارند.

انواع شیر توپی پلیمری

بر اساس نحوه تولید و مونتاژ قطعات سوپاپ – به خصوص پوششی که توپ را در خود دارد – سه سبک بدنه کلی برای شیرهای توپی پلیمری وجود دارد:

  • شیر توپی پلیمری یک تکه:

شیرهای توپی یک تکه به صورت واحد نصب می شود. یک شیر توپی یک تکه باید یکپارچگی آب بند را در برابر اصطکاک بین توپ و آب بند متعادل کند. اگر نگهدارنده نتواند کل مهر و موم را محکم کند، نیروهای لوله ناهموار می شوند و آب بند به طور ناهموار فرسوده می شود.

شیر توپی پلیمری یک تکهشیر توپی پلیمری یک تکه

  • شیر توپی پلیمری دو تکه:

شیرهای توپی دو تکه امکان مونتاژ آسان تر را فراهم می کنند. بدنه به دو قسمت تقسیم می شود و پیکربندی از یک توپ شناور استفاده می کند. نقطه ضعف طراحی سوپاپ دو تکه این است که سفتی مهر و موم را می توان توسط نیروی سیستم و دما تغییر داد و یک مسیر نشتی بالقوه در محل اتصال ایجاد کرد.

شیرهای توپی پلیمری دو تکهشیرهای توپی پلیمری دو تکه

  • شیر توپی پلیمری سه تکه:

شیر توپی پلیمری سه تکه دسترسی آسان و سریع را برای نگهداری شیر ارائه می دهد. این شیر را می توان در چهار حالت مختلف استفاده کرد و از آن بهره برد. به این صورت که با چرخاندن دسته شیر در هر جهت و قرار دادن آن در حالت های مختلف به کارایی متفاوتی از شیر دست پیدا می کنید.

شیرهای توپی پلیمری سه تکهشیرهای توپی پلیمری سه تکه

ویژگی های شیر توپی پلیمری

  • چک نوسانی:

چک نوسانی به شیر ویژگی یک سوپاپ را می دهد.

  • استاپ سوپاپ:

درپوشی که فقط اجازه چرخش 90 درجه را می دهد.

  • نشانگرهای موقعیت:

نشانگرهای پیستونی در بالای توپ قرار می گیرند تا جهت جریان را نشان دهند. این نشانگر به ویژه در شیرهای توپی چند پورت مفید است.

  • ابعاد استاندارد رو در رو:

این ابعاد با استانداردهای ASMS مطابقت دارد و باعث می شود که توپ به راحتی قابل بازسازی و جایگزینی با اکثر شیرهای دیگر در خط باشد.

  • طراحی ضد الکتریسیته ساکن:

ضد الکتریسیته ساکن بودن شیر توپی پلیمری می‌تواند از ایجاد الکتریسیته ساکن به دلیل مالش دریچه به نشیمنگاه الاستومری جلوگیری کند؛ زیرا این الکتریسیته ساکن می تواند خطر آتش سوزی ایجاد کند، به خصوص اگر سیستم دارای مایعات قابل اشتعال باشد.

اجزای شیر توپی پلیمری

اساساً یک شیر توپی از یک پوسته بیرونی، یک توپ با یک سوراخ در آن و یک محرک مانند یک دسته تشکیل شده است.

  • شیرهای توپی پلیمری با پورت کاهش یافته:

آنها دارای دهانه ای کوچکتر از قطر لوله کشی هستند. جریان رسانه از طریق شیر به 75٪ محدود شده است و افت فشار بیشتری دارند.

  • شیرهای فول پورت:

این نوع دارای یک توپ با سوراخی برابر با قطر داخلی لوله هستند. مزیت این طراحی این است که آنها افت فشار در سراسر شیر را به حداقل می‌رسانند و مانع از محدود شدن جریان می‌شوند. آنها را می توان برای دریچه گاز استفاده کرد.

سخن پایانی

شیر توپی پلیمری از انواع شیرهایی است که به راحتی قابل تعمیر است و در موارد مختلفی همچون آبیاری باغ، پارک ها و فضاهای سبز، مزارع و زمین های کشاورزی، واحد فرآوری صنایع دارویی و شیمایی، کنترل بسیاری از سیالات حتی گازها و روغن، سیستم های آب و فاضلابی و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. شیر توپی پلیمری نسبت به شیرهای برنجی قیمت ارزان تری دارد و در مقابل اشعه ماورا بنفش خورشید و جسم های خارجی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. همه ی این دلایل باعث می شود که استفاده از شیرهای پلیمری یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در کارهای مختلف باشد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)