شیر کشویی زبانه برای بستن راه اصلی لوله‌ های سیالات مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

شیر کشویی زبانه چیست و چه کاربردی دارد؟ این پرسشی مهم برای افرادی است که در صنعت آب و فاضلاب فعالیت دارند. البته استفاده از شیر کشویی تنها به آب محدود نشده و می ‌توان از آن برای جلوگیری از هر جریان سیالی استفاده کرد. این دسته از شیرها به شیرهای کشویی زبانه معروف بوده و برای قطع جریان‌ های سیال با دمایی کم (پایین 80 درجۀ سانتی گراد) مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

این دسته از شیرها در صنایع آب و فاضلاب، کشاورزی و حتی صنعتی کاربردهای فراوانی داشته و به منظور قطع یا وصل کردن کامل جریان از آن‌ها استفاده می‌ شود. این دسته از شیرها قابلیت کم یا زیاد کردن جریان اصلی را نداشته و نمی ‌توانند بر میزان جریان واردۀ سیال اثرگذار باشند.

 

شیرهای کشویی زبانه:

این دسته از شیرها به دو دستۀ کلی تقسیم می‌ شوند. این دسته‌ها عبارت اند از:

  • زبانه‌های پلاستیکی

  • زبانه‌های فلزی

لازم به ذکر است که شیر کشویی زبانه را بر روی لوله‌های اصلی با فشار کم قرار می‌دهند. به زبان ساده تر کنترل آزاد سازی سیالات داخل لوله‌ها بر عهدۀ این شیرهاست. این شیرها به نسبت نیازی که به آن‌ ها پیدا می ‌شود در سایزهای مختلف تولید و مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

هر نوع شیر کشویی امتیازات ویژه ای مخصوص به خود دارد.

هر نوع شیر کشویی امتیازات ویژه ای مخصوص به خود دارد.

 

امتیازهای مهم :

این دسته از شیرها دارای امتیازات مهمی هستند که وجود آن‌ ها را در صنایع مختلف با اهمیت می ‌کند. از جملۀ این امتیازها می ‌توان به مواردی چون:

  • نصب آسان

  • حمل و نقل راحت

  • کمترین میزان نشتی آب

  • شکل استفادۀ ساده و آسان

  • مقاوم در برابر انواع آب و هوا

  • طول عمر بسیار زیاد و کمترین میزان خرابی

  • مناسب برای مناطق دور افتاده و دور از دسترس

  • عدم نیاز به پشتیبانی حضوری برای سرویس‌ های دوره‌ای مداوم

می‌ توان اشاره کرد. وجود این امتیازها موجب شده تا شما بتوانید به راحتی بر روی یک خرجی آب مانعی مناسب و استاندارد قرار دهید.

شیرهای کشویی به انواع دیگری هم تقسیم می‌ شوند در این بخش از مقاله می ‌خواهیم به بررسی این دسته از شیرها بپردازیم:

 

معرفی شیر‌های کشویی برنجی

شیرهای کشویی برنجی نیز از دیگر انواع شیر کشویی زبانه به شمار می‌ روند. این دسته از محصولات به دلیل متریال به کار رفته در آن‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و کارایی بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. استفاده از برنج در این شیرهای کشویی فلزی باعث شده آن‌ها در برابر انواع ضربه‌های احتمالی و فشارهای زیاد مقاوم و کاربردی باشند. در این دسته از شیرها دیسک‌هایی قرار دارند که برای جلوگیری از جریان مایع سیال مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

شیرهای کشویی فلزی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

شیرهای کشویی فلزی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

معرفی شیرهای کشویی چدنی

استفاده از متریال چودن موجب شده این دسته از شیرها ساختاری بسیار مقاوم و مستحکم داشته باشند. این مقاومت و استحکام کلی موجب شده تا شیرهای کشویی چدنی متقاضیان زیادی در بازار داشته باشد.

این دسته محصولات در صنایعی چون انواع نیروگاه ها، صنایع نفتی و پتروشیمی، موتورخانه‌ها و کارخانه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. برای خرید و استفاده از این دسته شیرها باید به نکاتی توجه کرد. این نکات عبارت اند از:
میزان افت فشار در لوله
• ظرفیت کلی مایع
• سایز و ابعاد لوله
این موارد تعیین کننده ترین موضوعات در خرید شیرهای کشویی هستند و شما نسبت به این پرسش‌ها باید شیر مورد نظر را تهیه کنید. نا گفته نماند که این شیرها هم درست مانند: شیر کشویی زبانه می ‌توانند دمایی تا (80 درجه) را تاب آوری کنند.

شاید بتوان گفت این شیرها بهترین انتخاب در میان دیگر انواع کلاسیک آن به شمار می ‌روند.

شیرهای کشویی چدنی می ‌توانند برای استفاده در محیط‌ هایی با دمای بسیار بالا مناسب باشند.

شیرهای کشویی چدنی می ‌توانند برای استفاده در محیط‌ هایی با دمای بسیار بالا مناسب باشند.

 

معرفی شیر کشویی پلی اتیلن سبک

تا این بخش از مقاله سعی کردیم کاربرد شیر کشویی زبانه و انواع مرسوم آن‌ را به شما معرفی کنیم.در این قسمت می‌خواهیم شیر کشویی مخصوص و مدرنی را تشریح کنیم که در کنار امتیازات دیگر شیرهای کشویی از وزن بسیار سبکی هم برخوردار است. این محصول در کنار وزن سبک و کاربردی که دارد از قیمت مناسب تری هم نسبت به دیگر شیرها برخوردار بوده و بسیار مرقوم به صرفه است.

از دیگر امتیازهای این نوع شیر می‌توان به دوام آوری آن در محیط ‌های خورنده مانند: فضاهای مرطوب، خاکی یا آبی اشاره کرد. این سه امتیاز ویژگی این شیر سبب شده تا این محصول با استقبال بسیاری زیادی در بازار مواجه شود. این دسته از شیرها تنها یک امتیاز منفی دارند و آن محدود بودن سایز تولید است. این شیر تنها در زیر سایز‌های 2 و 4 اینچ تولید می ‌شوند.

خدمات مرتبط :

شیرآلات صنعتی

شیرآلات کشویی

مطالب مرتبط:

شیر فلکه کشویی چگونه کار می کند

انواع و قیمت شیر اطمینان برنجی

 

درباره ی عصری نو

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *