راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

کاربرد اتصالات لوله استیل

کاربرد اتصالات لوله استیل
10

کاربرد اتصالات لوله استیل

فهرست عناوین

مقدمه

امروزه در صنعت، اتصالات لوله استیل انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام کاربردی دارد و بنا به استفاده‌‌ ای که از آن می‌شود آن را طراحی می‌کنند و این را هم باید بدانید که اتصالات نقش خیلی مهمی در صنعت دارند.جنس استیل به خاطر اینکه ضد رسوب است و مقاومت زیادی در برابر آتش و آب دارد و وزن بالایی را تحمل می‌کند و قابل بازیافت هم می‌باشد، به همین دلیل بسیار کاربردی هستند.از مهم‎‌ ترین آنها می‌توان تغییر جهت، تغییر قطر خط لوله و شاخه گذاری در لوله کشی ذکر کرد.

انواع اتصالات لوله استیل

اتصالات جوشی استیل، اتصالات سوکت ولد، اتصالات رزوه‌ای می‌باشد.

در اتصالات جوشی استیل از جوشکاری استفاده می‌شود و می‌توان در این مدل از اتصالات از نشت کردن آن به طور دائم جلوگیری کرد و پیوستگی ساختار فلزی به این اتصالات و خط لوله که باعث افزایش میزان کشش مقاومتی سیم لوله کشی می‌شود و هم‌چنین از خورندگی و ساییده شدن و به هم ریختگی جریان سیالاتی مانند آب و گاز و… کاهش داده می‌شود ولی در اتصالات استیل رزوه‌ای با توجه به رزوه‌هایی که وجود دارد به یکدیگر اتصال داده می‌شود و معمولا این اتصال در لوله‌های کوچک کاربرد دارد و از تجهیزات بسیار مهم در این روش استفاده از خمیر لوله کشی می‌باشد و قبل از اتصالات، رزوه‌ها را با این خمیر می‌پوشانند و سطحی روان بین رزوه و لوله به ‌وجود می‌آید.

اطلاعاتی درباره اتصالات سوکت ولد

اطلاعاتی درباره اتصالات سوکت ولد

همان‌طور که در بالا راجب انواع اتصالات لوله استیل گفته شد یکی از انواع آنها اتصالات سوکت ولد می‌باشد.

 اتصالات سوکت ولد هم به وسیله جوشکاری انجام می‌شود و به دو دسته تقسیم می‌شوند، استنس استیل و کربن استیل.

این روش در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، مثل سیستم‌های پایپینگ و انتقال فشار قوی و باید این را ذکر کنم که این روش باید با دقت زیادی انجام شود و همین‌طور در این روش تحمل فشار بیشتری نیاز است.این قبیل اتصالات را می‌توان در صنایع پتروشیمی، صنایع پزشکی، صنایع نفت و گاز و هم‌چنین نیروگاه‌ها و سیستم‌های آتش نشانی استفاده کرد.

در این مدل از اتصالات جوشکاری آن کم‌ترین آسیب را به لوله وارد می‌کند و با استفاده از فضای تو رفتگی این کار انجام می‌شود.این اتصالات در مکان‌هایی که از رادیو اکتیو و خورنده استفاده می‌شود، مناسب نیست.

از انواع اتصالات سوکت ولد می‌توان زانویی، سه راهی، کپ، تبدیل، بوشن که دو نوع کامل و نیمه دارد، بوشن تبدیل، مهره ماسور را ذکر کرد.

اطلاعات دیگری درباره اتصالات رزوه‌ای

اطلاعات دیگری درباره اتصالات رزوه‌ای

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی مشاهده کردید، پاره‌ای توضیحات درباره اتصالات رزوه‌ای استیل داده شد که از انواع آنها می‌توان hexagon،   weld nipple،  thd tee،   thd round cap،   thd elbow،   union ffرا ذکر کرد.

نام دیگر اتصال رزوه‌ای، اتصال دنده‌ای نیز می‌باشد.از اتصالات رزوه‌ای می‌توان در هر مسیری از لوله کشی استفاده کنیم.

در اتصالات لوله استیل از نوع رزوه‌ای جوشکاری وجود ندارد.به همین دلیل از بقیه مدل‌های آن بسیار راحت‌تر و قابل استفاده‌تر است.

برای ایجاد رزوه بر روی پیچ‌ها از ماشین آلات مخصوص استفاده می‌شود که رزوه‌های ایجاد شده‌ای که در لوله‌ها استفاده شده‌اند با اتصالات رزوه‌ای باید مطابقت داشته باشند.

در مبحث قبلی توضیح کوچکی در مورد خمیر لوله کشی داده شد و در این روش با توجه به رزوه‌هایی که وجود دارد به یکدیگر اتصال داده می‌شود و معمولا در لوله‌های کوچک کاربرد دارند و از تجهیزات بسیار مهم در این روش استفاده از خمیر لوله کشی می‌باشد و قبل از اتصال رزوه‌ها را با این خمیر می‌پوشانند و سطحی روان بین رزوه و لوله به وجود می‌آید و آب بندی هم می‌شود.

کاربرد اتصالات استیل در صنایع غذایی

 

کاربرد اتصالات لوله استیل در صنایع غذایی

در صنایع غذایی هم این نوع اتصالات از مهم‌ترین بخش می‌باشد و حتما باید از اتصالات نوع استیل استفاده کرد.

این اتصالات شامل اتصال لوله به اتصالات، اتصال لوله به  لوله، اتصال لوله به ورودی‌ها و خروجی‌ها، انتقال جریان از لوله‌های استیل به حوضچه‌ها، تغییر جهت لوله کشی می‌باشد.

کاربرد اتصالات استیل در صنایع غذایی

اتصالات لوله استیل درواقع رابطی بین لوله‌های استیل می‌باشد. این مدل از اتصالات به دلیل راحتی در نصب، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته‌اند و در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این اتصالات معمولا برای کور کردن انتهای لوله‌های استیل نیز استفاده می‌کنند.

همان طور که در بالا گفته شد، از این مدل اتصالات برای متصل کردن لوله‌های استیل و یا تغییر جهت دادن آن‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی لوله‌های استیل برای انتقال سیالات مایع استفاده می‌شوند و معمولا از آن‌ها برای خطوط لوله کشی آب منازل استفاده می‌کنند.

 

ویژگی ها ی اتصالات لوله استیل:

به طور کلی این اتصالات از جنس کروم سخت و یا استیل ضد زنگ می‌باشند، اما بعضی از آن‌ها نیز از فولاد می‌باشد. دلیل ضد زنگ بودن فولاد استفاده شده در این اتصالات کروم می‌باشد که با جنس منحصر به فردی که دارد از زنگ زدن فولاد جلوگیری می‌کند. یکی از مهم ترین مزایای این اتصالات نیز همین است. برخی از مارک‌های نا معتبر این اتصالات دارای درجه کیفی پایینی می باشند که باعث می‌شود ضد زنگ موجود در آن‌ها به درستی کار نکند و اتصالات لوله استیل بعد از مدت کوتاهی زنگ بزند.

کاربرد اتصالات استیل

کاربرد اتصالات استیل :

این مدل از اتصالات به دلیل گسترده بودن، در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که گفته شد از این اتصالات بیشتر در لوله کشی منازل استفاده می‌شود.

ساختمان:

این اتصالات معمولا در لوله کشی آب منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به صورت محدود نیز در لوله کشی گاز منازل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خودرو سازی:

یکی دیگر از موارد مصرف این اتصالات، در صنعت خودروسازی می‌باشد. به طور کلی در سیستم‌های عبور جریان هوا و آب و حتی لوله کشی برخی از خودروها از این اتصالات استفاده می‌شود.

از این مدل اتصالات در لوله‌های فاضلاب نیز استفاده می‌شود. تهویه بخاری و AC خودرو نیز برخی دیگر از موارد مصرف اتصالات لوله استیل می‌باشد.

مطلب آخر:

در بالا مواردی را عنوان کردیم که شما عزیزان قبل از خریدن این اتصالات به آن‌ها احتیاج دارید. قیمت اتصالات استیل نسبت به انواع اتصالات موجود در بازار پایین تر  می‌باشد و همچنین از تنوع بالای محصولات نیز بهره‌مند می‌باشد. سعی کنید قبل از خرید این محصولات تمامی جوانب پروژه خود را زیر نظر بگیرید تا بتوانید بهترین مدل از آن را متناسب با پروژه خود خریداری کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)