شیرهای توپی ترونیون شکلی از شیر چرخشی 90 درجه هستند که از یک توپ توخالی برای کنترل جریان استفاده می‌کنند. کارکرد مهم اين محصول در مواقعی است که فشار عملياتی بالايی در حين کار وجود داشته باشد. شیرهای ترونیون قطر زیادی دارند و در قسمت بالايی و در بخش زيرين آن ها، فنرهایی در نظر گرفته شده است که فشار روی نشیمن گاه را کاهش مي دهند. ترونیون ها در سایزهای مختلف و برای کلاس های فشاری گوناگون طراحی شده اند؛ اما استفاده از آن ها به عنوان دریچه گاز اصلا توصيه نمی شود.

مزايای شیرهای توپی ترونیون

شیرهای ترونیون مشخصه هاي منحصر به فردی دارند و به کارگيری آن ها مزايای قابل توجهی دارد که عبارتند از:

 • شیرهای توپی ترونيون در مواقعی که جريان دو طرفه وجود دارد، کارايی مناسبی دارند.
 • طراحی شيرهای ترونيون مناسب برای استفاده در فشارهای بالا است.
 • دریچه های توپی نصب شده بر روی ترونيون دارای سيت های فنری هستند.
 • شیرهای توپی نصب شده در ترونیون در شرایط فشار کم و فشار بالا موثر هستند و باعث ايجاد آب بندی می شوند.
 • شیرهای توپی ترونیون به دلیل جذب فشار اضافی روی شیر توسط ترونیون و ساقه، هزينه عملياتی کمتری را ايجاد می کند؛ زيرا گشتاور عملیاتی کمتری در اين حالت ايجاد می شود و در نتيجه نیاز به وجود یک محرک بزرگ حذف می شود.
 • شيرهای ترونيون طول عمر قابل قبولی دارند.

ترونيون ها طول عمر بالايی دارند.ترونيون ها طول عمر بالايی دارند.

انواع شیرهای توپی ترونیون

شیرهای توپی نصب شده بر روی ترونیون را می توان با استفاده از المان های مختلفی دسته بندی نمود. دسته بندی اين محصولات بر اساس فرم بدنه شامل دو نوع شیر توپی ترونيون می گردد.

 1. دریچه توپی نصب شده بر روی ترونيون از بالا
 2. سوپاپ توپی نصب شده بر روی ترونيون از ورودی جانبی

اتصال دريچه توپی در ترونيون می تواند از بالا باشد و يا ورودی جانبی برای آن در نظر گرفته شده باشد.اتصال دريچه توپی در ترونيون می تواند از بالا باشد و يا ورودی جانبی برای آن در نظر گرفته شده باشد.

پیکربندی بدنه تعیین می کند که چگونه می توان به یک شیر برای نگهداری یا تعمیر دسترسی داشت. چنانچه دسته بندی بر اساس Bores يا سوراخ تعبيه شده بر روی توپی صورت گيرد، شيرهای توپی ترونيون شامل دو دسته می گردند:

 1. شیرهای توپی نصب شده تمام پورت
 2. شیر توپی نصب شده نیم پورت

در شیرهای تمام پورت، اندازه قطر سوراخ توپی با خط لوله متصل مطابقت دارد. در شیرهای ترونیون نیم پورت، اندازه اسمی سوراخ توپی کمتر از قطر خط لوله متصل است که منجر به تلف شدن انرژی می شود. اين شیرها بیشتر در صنعت نفت و گاز کاربرد دارند.

علاوه بر موارد فوق، دسته بندی شيرهای توپی ترونيون بر اساس تعداد قطعات تشکيل دهنده نيز قابل انجام است. در اين حالت، شيرها به دو نوع دو تکه و سه تکه تقسيم مي گردند.

شیر توپی ترونیون سه تکهشیر توپی ترونیون سه تکه

کاربردهای شیرهای توپی ترونیون

شیرهای توپی ترونيون قابلیت سفارشی سازی دارند، لذا استفاده از آن ها در صنايع مختلف رايج است. مهم ترين صنايعی که نيازمند بهره گيری از اين شيرها هستند عبارتند از:

 • صنایع شیمیایی:

از آنجایی که ترونيون ها آب بندی ایمن و بادوامی را ارائه می دهند، استفاده از آن ها در طیف گسترده ای از کاربردهای شیمیایی که نيازمند اين ويژگی هستند، متداول است.

 • صنعت برق:

شیرهای توپی ترونیون در صنعت برق کاربردهای مختلفی دارند و استفاده از آن ها در توربین ها، اسکیدها، ژنراتورها و کمپرسورها برای برخورداری از عملکرد مناسب، ضرورت دارد.

 • صنعت نفت و گاز:

صنایع نفت و گازی که از شیرهای توپی نوع ترونيون استفاده می کنند عبارتند از کارخانه های گاز صحرایی، خطوط خوراک پالایشگاه نفت، خطوط خوراک گاز، کارخانه های نفت خام و کارخانه های فرآوری گاز صنعتی.

 • صنایع خط لوله:

شیرهای توپی ترونيون در صنعت خط لوله بسیار ارزشمند هستند.

 • صنایع هیدروکربنی:

شیرهای توپی نصب شده ترونیون برای پردازش هیدروکربن بسیار مفید هستند.

جمع بندی و نتيجه گيری

شیرهای توپی نوع ترونیون تجهيزاتی هستند که برای ايجاد اتصال و يا قطع جريان در خطوط لوله کاربرد دارند. برخورداری از سيت متحرک، ويژگی شاخص اين محصول است که کارايی آن را به طور چشم گيری افزايش داده است. شیرهای توپی ترونیون در انواع مختلف ساخته و ارائه شده اند و امکان سفارشي سازی نيز برای مصرف کنندگان اين شيرها در نظر گرفته شده است. اين محصول در صنايع مختلفی همچون برق، نفت و گاز، خط لوله و …  به کار گرفته می شود.

محصولات مرتبط:

شیر توپی فولادی

شیر توپی کیتز

مقالات مرتبط:

شیر توپی و ویژگی‌ های مختلف آن

شیر کروی از شیرآلات پرکاربرد در صنعت

درباره ی نویسنده محتوا

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *