راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

بررسی انواع شیر باترفلای

بررسی انواع شیر باترفلای
بررسی انواع شیر باترفلای

بررسی انواع شیر باترفلای

فهرست عناوین

آشنایی با انواع شیر باترفلای

شیر پروانه ای یا شیر باترفلای یکی از انواع شیرهای قطع و کنترل همراه با شیر دروازه ای می باشد. این شیر بر روی خطوط لوله نصب می شود تا جریان سیال را قطع کند. استفاده از انواع شیر باترفلای در سیستم های آبرسانی، فاضلاب و گرمایش شهری بسیار گسترده است.

شرکت رادپایپ، بزرگ ترین وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ، انواع شیر باترفلای و…. می باشد که تمامی محصولات خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می کند.

عملکرد انواع شیرآلات باترفلای

اصل عملکرد شیر پروانه ای یا باترفلای، در یک بدنه لوله مانند کوتاه با یک عنصر دیسکی شکل است که همپوشانی دارند.  این دیسک که به عنوان عنصر قفل نیز شناخته می شود، بر روی شفت در محفظه نصب می شود. در حالت بسته، دیسک عمود بر جریان سیال است و حرکت سیال در خط لوله را مسدود می کند. هنگامی که باز می شود، المنت خاموش کننده حول محور خود، 90 درجه می چرخد، به موازات جریان می ایستد و بخش جریان لوله را باز می کند. بنابراین، انواع شیر باترفلای قادر اند با موفقیت جریان سیال را در خط لوله قطع کنند.

شیر باتر فلای انواع مختلفی داردشیرآلات باتر فلای انواع مختلفی دارد

مزایای انواع شیر باترفلای

شیرهای پروانه ای نسبت به سایر انواع اتصالات خط لوله، مانند شیر توپی و شیر دروازه ای، مزایای زیادی دارند. دریچه ها با موفقیت زیادی در طیف وسیعی از فشارها و دماهای عملیاتی، در خطوط لوله که از طریق آن ها رسانه های غیر تهاجمی و تهاجمی حمل می شود،  استفاده می شوند. آن ها هم چنین در بسیاری از بخش های مسکن و خدمات عمومی و در تاسیسات مختلف صنعتی تقاضای زیادی دارند. انواع شیر باترفلای یک نوع مطمئن و موفق از شیرهای خط لوله و شیرهای کنترلی هستند.

شیرهای پروانه ای از دسته شیرهای قطع و کنترل خطوط لوله صنعتی هستند که وظیفه قطع یا تنظیم جریان سیال را در یک منطقه خاص بر عهده دارند. عنصر قفل دیسکی است که حول محور خود (محوری) یا حول محورهای دیگر (غیر مرکزی) می چرخد. هم چنین نصب انواع شیر باترفلای در تنه و سایر خطوط لوله صنعتی که نیاز به سفتی زیاد است ضروری است.

نحوه تولید شیر باتر فلاینحوه تولید شیر باتر فلای

انواع شیرآلات باترفلای چیست؟

در صنعت، انواع شیر باترفلای عنصر جایگزین اتصالات خط لوله شیرها  هستند. در کل 3 نوع شیر باترفلای وجود دارد:

 • یک چرخ گردان ساده که اغلب به آن پروانه می گویند.
 • چرخ گردان غیرعادی طراحی شده برای کار در شرایط دشوار
 • چرخ گردان خارج از مرکز دارای سه افست (خروج از مرکز) است که هدف آن از بین بردن اصطکاک است تا چنین تماسی بین دیسک و مهره ایجاد شود که سایش را از بین می برد و از سفتی مورد نیاز در انواع شیرآلات باترفلای اطمینان حاصل می کند.

محدوده کاربرد انواع شیر باترفلای

دامنه کاربرد این نوع اتصالات خط لوله بسیار گسترده است. شیرآلات تقریباً در تمام صنایع و هم چنین در زیرساخت مسکن و خدمات عمومی استفاده می شود. هم چنین، کاربردهای زیادی برای انواع شیر باترفلای دوار وجود دارد.

شیر های باتر فلای در صنایع مختلف اهمیت دارندشیر های باتر فلای در صنایع مختلف اهمیت دارند

در اینجا برخی از آن ها آورده شده است:

 • تامین آب و گرمایش
 • تهویه مطبوع
 • تامین گاز و خطوط لوله برای تامین مواد بخار
 • در تاسیسات انرژی
 • در سیستم های اطفاء حریق
 • صنایع شیمیایی
 • شرکت های تولید مواد غذایی
 • صنایع نفت و گاز و غیره

دسته بندی انواع شیرآلات باترفلای بر اساس هدف

شیرهای پروانه ای صنعتی برای تجهیزات:

 • سیستم های گرمایشی
 • خطوط لوله اصلی آب
 • نقاط تامین حرارت
 • دیگ بخار
 • ایستگاه های پمپاژ

یکی از مدل های شیر های باترفلاییکی از مدل های شیرآلات باترفلای

عمر مفید شیرآلات باترفلای

از آنجایی که طیف شیرهای پروانه ای مدرن بسیار متنوع است، یک طراحی بهینه برای تقریباً هر محیط عملیاتی وجود دارد.  یک شیر با اندازه مناسب به طور فعال در برابر خوردگی و سایش مقاومت می کند. انواع شیر باترفلای با انتخاب مواد مقاوم در برابر تخریب ساخته می شوند که از بدنه ها و دیسک ها و هم چنین عناصر آب بندی ساخته شده اند. برای موارد خاص، از پوشش های ویژه ای استفاده می شود که باعث افزایش بیش تر مقاومت در برابر سایش شیمیایی می شود.

نتیجه گیری

انواع شیر باترفلای در کاربردهای بسیار متنوعی استفاده می شوند و می توانند با طیف وسیعی از مواد در تماس باشند. هنگام انتخاب یک  شیر باترفلای، ماده ای که برای ایجاد مکانیزم استفاده می شود،  تصمیمی حیاتی برای جلوگیری از خرابی زودرس دستگاه است.

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)