راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

اطلاعات مهم و ضروری درباره انواع شیر صنعتی

اطلاعات مهم و ضروری درباره انواع شیر صنعتی
انواع شیر صنعتی

اطلاعات مهم و ضروری درباره انواع شیر صنعتی

فهرست عناوین

با شیرهای صنعتی بیش تر آشنا شوید

از آنجایی که در صنایع های مختلف، برای کنترل یا هدایت کردن سیال های ورودی و خروجی به یک وسیله یا تجهیز نیاز است که اغلب کمپانی ها انواع شیر صنعتی را طراحی کرده‌اند تا جریان آب یا سیال های یک صنایع از سیستم ها به راحتی تحت کنترل قرار بگیرند. این شیرها به صورت چند مدل و نوع های زیادی در سراسر فروشگاه و سایت های معتبر به فروش می رسد. که جنس بدنه و مواد خام آن ها عالی و کیفیت بالا دارد. از طرفی در نظر داشته باشید که انواع شیر صنعتی با توجه به کاربرد هر صنایع، خریداری می شود که در حین خرید بایستی به چند نکته توجه کرد.

لازم به ذکر است که این نوع محصول جزو مهم ترین تجهیزات در صنایع محسوب می شود. که مقدار آب یا سیال ورودی از یک سیستم به سیستم دیگر را هدایت یا کنترل می کند. و از لحاظ وصل، نیز کارایی زیادی را به دنبال دارد.

در حالت کلی انواع شیر صنعتی را می توان در ساختمان های مسکونی یا شرکت های بزرگ نیز مورد استفاده قرار داد ولی بایستی تفاوت هر یک از این مدل های شیر را در حین خرید از فروشنده پرسید تا در حین نصب محصول در محل موردنظر با مشکل رو به رو نشد.

انواع شیرهای صنعتی را بشناسید

خیلی از کارخانه دار ها یا تولید کنندگان، در ابتدای خرید یک شیر صنعتی، به کاربرد وکارایی گسترده‌ایی که شیر موردنظر می تواند داشته باشد، توجه می کنند. در ادامه این بحث می خواهیم به انواع شیر صنعتی با توضیحات اجمالی هر یک بپردازیم.

  • شیر صنعتی یکطرفه

نام لاتین این نوع شیر صنعتی، Check Valve است که در صنایع ها برای مانع شدن به جریان یا سیال یک سیستم در قسمت لوله کشی، از این مدل شیرهای صنعتی استفاده می کنند. از طرفی دقت کنید انواع شیر صنعتی به خصوص شیرآلات یک طرفه، در بخش پمپ یا کمپرسور نیز نقش به سزایی در صنایع ها دارد که برای قطع کردن یا وصل کردن آب یا سیال های یک سیستم گرمایشی یا سرمایشی می توان از این مدل شیر صنعتی بکار برد.

پس ضروری است که بدانید این مدل از انواع شیر صنعتی، تنها برای مانع شدن از ورود سیال به داخل سیستم کاربرد و کارایی دارد.

نمونه ایی از یک شیر صنعتی مدل یک طرفهنمونه ایی از یک شیر صنعتی مدل یک طرفه

  • شیر صنعتی کشویی

همانطور که از اسم این مدل از شیر صنعتی مشخص است، در صنایع های مختلف تنها کاربرد باز و بسته کردن آب را برعهده دارد. البته یکی از ویژگی های مهم انواع شیر صنعتی به خصوص شیر کشویی این است که حدود فشار وارد شده در حین ورود و خروج از شیرهای صنعتی پایین بوده و این ویژگی جزو مزایای هر یک از این محصول به شمار می آید.

از طرفی در نظر داشته باشید که شیر صنعتی از نوع کشویی، می توان در سراسر لوله های موجود در صنایع استفاده کرد.

نمونه ایی از شیرآلات صنعتی مدل کشویینمونه ایی از شیر صنعتی مدل کشویی

  • شیر صنعتی توپی

شکل ظاهری این مدل از شیر صنعتی، توپی بوده که بایستی قطر و سایز آن برابر با قطر محل نصب این نوع شیر باشد. البته انواع شیر صنعتی با مدل توپی در سراسر فروشگاه های ایران وجود دارد که اغلب به صورت بدل آن را به مشتریان می فروشند.

برای اینکه در حین خرید برند بدل و اصل این نوع محصول را از یکدیگر تشخیص دهید بهتر است به حجم سیال ورودی با حجم جریان آب خروجی از دهانه شیر توجه کنید زیرا اگر حجم جریان آب ورودی با حجم جریان سیال خروجی در انواع شیر صنعتی مدل توپی، یکسان باشد این بدان معناست که شیر صنعتی از مدل توپی کاملا اصل بوده و با خیال راحت می توانید آن را خریداری نمائید در غیر این صورت محصول موردنظر بدل است.

همچنین بدانید که این نکته فوق در مقاله، برای تشخیص دادن هر مدل از انواع شیر صنعتی نیز کارساز است.

نمونه ایی از یک شیرآلات صنعتی مدل توپینمونه ایی از یک شیر صنعتی مدل توپی

  • شیر صنعتی کروی

از لحاظ ظاهری می توان این شیر صنعتی را به صورت کروی دانست ولی از لحاظ کارکرد به گونه ایی طراحی و ساخته شده که نسبت به دیگر انواع شیر صنعتی کاملا مجزا است. در نظر داشته باشید که در حین کار با شیر صنعتی کروی، دیگر نیاز نیست کل شیر را باز نگه دارید. زیرا با نیمه باز شدن این مدل شیر نیز جریان سیال رخ می دهد و هیچ فرسودگی در دهانه شیر به وجود نمی آید.

ضروری است که بدانید انواع شیر صنعتی به خصوص شیر کروی می تواند حدود 180 درجه دهانه ی خود را تغییر دهد تا سیالات به راحتی ورود و خروج کنند.

انواع شیر صنعتی | شیر صنعتی مدل کروینمونه ایی دیگر از یک شیر صنعتی مدل کروی

جمع بندی نهایی

همانطور که در قسمت فوق مقاله برای شما مطرح کردیم، انواع شیر صنعتی در صنایع های مختلف وجود دارد که کاربرد و کارایی هر یک با یکدیگر متفاوت است. دقت کنید که این نوع شیرها برای قطع و وصل کردن، هدایت و کنترل جریان فشار و حتی تنظیم کردن اندازه سیال ها کارساز هستند. و برای هر نوع صنایعی مناسب است.

از طرفی در نظر داشته باشید که انواع شیر صنعتی را با توجه به میزان اصطکاک و فشار وارد شده به دهانه هر شیر خریداری می کنند پس بهتر است قبل از خرید هر نوع مدل از این شیرها، به میزان اصطکاک و فشار وارد شده دقت کرد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)