راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

انواع شیرآلات پلیمری و موارد استفاده از این شیرآلات

انواع شیرآلات پلیمری و موارد استفاده از این شیرآلات
انواع شیرآلات پلیمری

انواع شیرآلات پلیمری و موارد استفاده از این شیرآلات

فهرست عناوین

شیرآلات یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در لوله کشی است. از شیرآلات برای قطع کردن و وصل کردن سیال در مسیر لوله استفاده می شود. شیرآلات شامل دو دسته متداول پلیمری و فلزی است. در اینجا به بررسی انواع شیرآلات پلیمری می پردازیم. در سال های اخیر شیرآلات پلیمری توانسته اند جایگزین خوبی برای شیرآلات فلزی باشند و این به دلیل پیشرفت زیاد صنعت پلیمر است. شیرآلات فلزی استحکام و طول عمر بالایی دارند ولی شیرهای پلیمری مزیت های بسیار بالایی دارند که توانسته اند جایگاه خود را در صنعت بدست آورند.

دلیل جایگزینی شیر فلزی با پلیمری

یکی از دلایل اصلی که شیر فلزی را  با شیر پلیمری جایگزین می کنند قیمت مناسب انواع شیرآلات پلیمری است. این شیر ها علاوه بر ارزان تر بودن، سبک هستند و دچار خوردگی نمی شوند. نصب کردن آسان این نوع شیر بسیار راحت تر از نوع فلزی آن است. این شیرآلات هیچ هزینه تعمیر و نگه داری ندارند و به قطع می توان گفت عمر این شیر ها از شیر های فلزی بیشتر است.

کاربردهای مختلف شیرآلات پلیمری
کاربردهای مختلف شیرآلات پلیمری

انواع شیرآلات پلیمری

  • شیر توپی پلیمری
  • شیر توپی دسته فلزی
  • شیر پروانه ای
  • شیر کشویی دسته بلند و دسته کوتاه
  • شیر کشویی دسته بلند و دسته کوتاه
  • شیر تک ضرب دسته فلزی
  • شیر توپی چسبی
  • شیر پروانه ای گیربکسی

 

مزیت انواع شیرآلات پلیمری

انواع شیرآلات پلیمری مزایای بسیار زیادی دارند این شیرآلات در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند و به مرور زمان دچار خوردگی نمی شوند. این شیرآلات زنگ نمی زنند و به همین دلیل طول عمر بالایی دارند. نصب آسان این شیرآلات باعث می شود هزینه نصب این شیرها کاهش پیدا کند.

مقاومت بالای شیر پلیمری
مقاومت بالای شیر پلیمری

دلیل استفاده از شیر فلزی با وجود انواع شیرآلات پلیمری

شاید این سوال مطرح شود که با وجود مزایای بالای شیرآلات پلیمر چرا هنوز از شیرآلات فلزی استفاده می شود و دلیل این استفاده این است که در یک سری از صنایع به علت لوله کشی هایی که در کارخانه ها است و این لوله ها باید در دما و فشار های بالایی کار کنند، از شیرآلات فلزی استفاده می شود.

قیمت مناسب شیرهای پلیمری
قیمت مناسب شیرهای پلیمری

مواردی که می توان از شیرآلات پلیمری استفاده کرد

قبل از اینکه انواع شیرآلات پلیمری را برای استفاده انتخاب کنیم بهتر است محل مورد استفاده این شیرها را بررسی کنیم. اگر قرار است این شیرآلات در معرض دمای بالا قرار بگیرند بهتر است از شیر های فلزی استفاده شود؛ نمونه هایی از شیر های پلیمری وجود دارد که برای دمای بالا مناسب است و اگر قصد استفاده از شیرهای پلیمری را دارید مطمئن شوید که برای این دمای بالا مناسب است. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شیرآلات پیش بیاید به آن ضربه ی قوچ گفته می شود. این ضربه هنگامی به شیر وارد می شود که مسیر عبور سیال به شکل ناگهانی مسدود شود. شما باید مطمئن شوید بعد از نصب انواع شیرآلات پلیمری مشکلی برای شیر پیش نخواهد آمد. زیرا هر مشکلی که برای شیرآلات پیش بیاید می تواند خسارت های بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای سیستم به بار آید.

از دیگر مشکلاتی که در زمان استفاده از انواع شیرآلات پلیمری ممکن است به وجود آید فشارهای بیرونی است که می تواند بر شبکه لوله کشی وارد شود. اگر به این مسائل در زمان نصب توجه نکنیم بعد از گذشت زمان محدودی شبکه دچار مشکل خواهد شد. در زمان راه اندازی و بعد از آن هنگام بهره برداری از شبکه باید شیرآلات پلیمری را چک کنیم تا تحت فشار بیرونی نباشند. از نکات مهم دیگر که باید در زمان انتخاب شیرآلات پلیمری به آن دقت کنیم این است که این شیرآلات باید در برابر سیالی که از آن عبور می کند یا در مجاورت آن قرار دارند مقاوم باشد و با گذشت زمان دچار فرسایش نشود و انواع شیرآلات پلیمری که استفاده می کنیم از نوع مقاوم باشند.

جمع بندی

انواع شیرآلات پلیمری از مواد بسیار مرغوب ساخته می شود و خروجی بسیار عالی دارد. اگر شیر های پلیمری را درست و دقیق انتخاب کنیم عمر طولانی دارد و نیاز به جایگزینی و نگه داری ندارد. مزیت های بسیار زیاد انواع شیرآلات پلیمری باعث محبوبیت این شیرها شده است.

 

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)