راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

یک شیر بال ولوو فلنجی با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

یک شیر بال ولوو فلنجی با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟
شیر بال ولوو فلنجی

یک شیر بال ولوو فلنجی با کیفیت چه مشخصاتی دارد؟

فهرست عناوین

همانطور که می دانید؛ شیرها عنصر کنترلی مهم برای کنترل جریان هستند. و از این رو می توان با استفاده از شیر بال ها یا به زبان ساده تر همان شیرهای توپی، جهت بالا بردن سرعت عمل در باز و بسته کردن خطوط گرم و سرد با کمترین افت فشار بهرمند شد. از این رو شیر بال ولوو فلنجی در صنایع آب رسانی، بخار، آتش نشانی و… کاربرد اساسی دارد.

شیر بال ولوو فلنجی چیست؟

شير بال ولوو فلنجی یک قطعه کنترل جریان محسوب می شود و از یک توپ توخالی دارای منفذ که حول محوری می چرخد، برای کنترل مایع جاری در آن استفاده می شود. هنگامی که منفذ توپ در راستای ورودی جریان قرار می گیرد، شیر باز می شود. و هنگامی که توسط دسته سوپاپ 90 درجه چرخانده می شود، شیر بسته می شود و جریان را مسدود می کند. دسته در حالت باز و در راستای جریان قرار می گیرد و در صورت بسته بودن، عمود بر آن است که باعث می شود به راحتی وضعیت دریچه قابل کنترل باشد. همچنین در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت می تواند بسته شود.

قسمت داخلی یک شیر بال ولوو فلنجیقسمت داخلی یک شير بال ولوو فلنجی

مقاومت و توان شیر بال ولوو فلنجی چقدر است؟

معمولا شیر بال ولوو فلنجی دارای دوام و عملکرد بهتری نسبت به سایر شيرها است. این نوع شیرها کاملا قابل اعتماد هستند و حتی پس از استفاده طولانی مدت، به طور ایمن بسته می شوند. این ویژگی ها آن ها را به گزینه ای عالی برای استفاده در صنایع مختلف جهت کنترل جریان تبدیل می کند.

همچنین سهولت در کارکرد، تعمیر و تطبیق پذیری شیر توپی باعث شده است که کاربرد های فراوانی در صنعت داشته باشد.

شير بال ولوو فلنجی می تواند میزان فشار را تا 1000 بار (100 مگاپاسکال؛ 15000 psi) و دمای تا 752 درجه فارنهایت (400 درجه سانتی‌گراد)، را تحمل کند.

قرار گیری شیر بال ولوو فلنجی بر روی نوعی دستگاه صنعتیقرار گیری شير بال ولوو فلنجی بر روی نوعی دستگاه صنعتی

مشخصات اندازه و جنس شير بال ولوو فلنجی که باید به آن توجه داشت

اندازه این نوع شیرهای توپی معمولاً از (1/2اینچ تا 12اینچ) متغیر است. همچنین بدنه شیر بال ولوو فلنجی می تواند از فلز، پلاستیک یا سرامیک ساخته شده باشد. همچنین جنس توپ های شناور در اغلب موارد برای دوام بیشتر، دارای روکش کروم هستند.

معایب شیر بال ولوو فلنجی که می تواند مشکل ساز باشد

یکی از مهم ترین معایب این شیرها هنگامی بروز می دهد که از آن برای کنترل جریان آب استفاده می شود، به این صورت که شير بال ولوو فلنجی در حالت بسته، آب را در حفره مرکزی به دام می اندازد  و در صورت کاهش دمای محیط به زیر نقطه انجماد، طرفین شیر ممکن است به دلیل انبساط یخ ترک بخورند. همچنین از معایب دیگری که مختص به شیر بال های یک تکه هست، می توان عدم تعمیر مجدد و بازسازی این نوع شیر بال را نام برد. در صورتی که در گونه های دوتکه و یا سه تکه امکان تعمیر مجدد قطعه وجود دارد و این موضوع صدق نمی کند.

شیربال ولوو فلنجی تا چه اندازه می تواند فشار را تحمل کند؟

با توجه به فشار کاری، شیرهای توپی به دو دسته شیرهای توپی کم فشار و شیرهای توپی با فشار قوی تقسیم می شوند. در اکثر صنایع، شیرهای توپی با فشارهای کاری بالاتر از 3000 psi، شیرهای توپی با فشار قوی محسوب می شوند. معمولا حداکثر تحمل فشار کار برای شیر بال ولوو فلنجی با فشار قوی 7500 psi است و بسته به ساختار، اندازه و مواد آب بندی شده، این میزان تحمل می تواند بیشتر هم باشد؛ به طوری که در برخی موارد، مقدار تحمل فشار در این نوع شیرها تا 15000 psi دیده شده است.

شیر بال ولوو فلنجی با فشار قوی بیشتر، در کاربردهای تحت فشار بالا مانند سیستم های هیدرولیک استفاده می شوند ، بنابراین آن ها به عنوان شیر بال های هیدرولیک نیز شناخته می شوند.

هزینه شیر بال ولوو فلنجی چقدر است؟

شير بال ولوو فلنجی به نسبت جنس بدنه و گوی داخلی آن ها و همچنین تعداد قطعات تشکیل دهنده آن، که به صورت یک تکه، دوتکه و یا سه تکه در بازار وجود دارند، دارای قیمت های متفاوتی هستند؛ به این صورت که قطعاتی با جنس بدنه سیلیکونی و یک تکه، بسیار ارزان تر از انواع دیگر آن ها است.

تصویر سه بعدی از یک شیر بال ولوو فلنجی با کیفیت و قابل تعمیر

تصویر سه بعدی از یک شير بال ولوو فلنجی با کیفیت و قابل تعمیر

کلام آخر

ما در این مقاله سعی به بررسی همه جانبه شیرهای توپی یا همان شیر بال داشتیم و باید به این امر توجه داشت که برای خرید یک شير بال ولوو فلنجی متناسب با کارتان، باید همه مزایا و معایب این قطعه را در نظر بگیرید تا در خرید یک شیر بال باکیفیت و کاربردی با طول عمری زیاد، مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)