راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

اتصالات جوشی فولادی و کاربرد آن ها

اتصالات جوشی فولادی و کاربرد آن ها
اتصالات جوشی فولادی

اتصالات جوشی فولادی و کاربرد آن ها

فهرست عناوین

یکی از روش های اتصال جوش، متد اتصال جوش لب به لب است. این فرآیند و روش جوشکاری پایه و اساس سیستم لوله کشی است. در اتصالات جوشی فولادی، دو لوله بدون هیچ گونه همپوشانی در طرفین درزها به هم جوش داده می شوند. این روش یک راهکار قابل اعتماد و مطمئن و در حقیقت یکی از کم هزینه ترین متدها است که در آن از هیچ گونه لوازم جانبی و اضافی کمک گرفته نمی شود.

سازه های فولادی با اتصالات فراوانسازه های فولادی با اتصالات فراوان

فرق بین لوله فولادی جوش داده شده و لوله فولادی درز دار

لوله فولادی بدون درز را می توان با ایجاد شیار یا خط برش درزدار کرد. برای پوشش دهی آن نیز می توان از روش هایی نظیر لاک سیاه، قرمز، رنگ آمیزی لاک، گالوانیزه گرم و غیره استفاده کرد.

اتصالات جوشی فولادی

اتصالات جوشی دارای استاندارد ASME B16.9 بوده که در دسته پر مصرف ترین اقلام در سیستم پایپینگ ثابت است که پایه و اساس آن جوشکاری است. این نوع اتصالات به دلیل نوع آب بندی، نشتی ندارند؛ به همین دلیل فاقد قابلیت جایگزینی و یا باز کردن مجدد هستند.

تنوع اتصالات مطابق استاندارد

اتصالات جوشی فولادی دارای انواع مختلفی است. این تنوع و تعدد شامل:

 • ASME B19
 • چهارراهی یا CROSS
 • سه راهی یا TEE
 • کپ یا CAP
 • کفرینگ یا کولار یا COLLAR
 • تبدیل یا REDUCER

است.

فرآیند ساخت لوله فولادیفرآیند ساخت لوله فولادی

متریال و مواد به کار رفته در اتصالات جوشی عبارت است از:

 1. ASTM A403 TP304/304L
 2. ASTM A 403 F316/3016L
 3. A234WPI/WP5/WP9/WP11/WP22
 4. ASTM A860 Gr WPHY 52/60/70
 5. ASTM A234 WPB

مزایای اتصالات جوشی لوله های فولادی

متصل کردن لوله های فولادی از روش های مختلفی مانند اتصالات جوشی فولادی، اتصالات فلنجی و اتصالات رزوه ای امکان پذیر است. رایج ترین و کاربردی ترین نوع اتصالات در لوله های فولادی، اتصالات جوشی است. این نوع اتصالات خود به دو روش اتصال جوشی به کمک گازهای بی اثر تنگستن و اکسی استیلن و روش اتصال با قوس الکتریکی تقسیم می شود.

در این بخش مقاله مزایای اتصالات جوشی لوله های فولادی را نقد و بررسی می کنیم:

 • یکی از مزایای اتصالات جوشی فولادی این است که در کنار تحمل فشار بالا، از استقامت بسیار بالایی نیز برخوردارند. سیستم محکم و قدرتمندی تحویل می دهند که این مسئله در اکثر صنایع یک نقطه مثبت محسوب می شود.
 • سازه های تولید شده به کمک این نوع اتصال، ظاهر زیباتر و شکیل تری داشته. و کل سیستم را متمرکز و به یک واحد تبدیل می کند. در اتصالات دیگر، جزء به جزء نقاط اتصال مشهود است. ولی در اتصالات جوشی فولادی به دلیل یکپارچگی کار، کاملا نقاط اتصال پوشیده است.
 • از دیگر مزایای اتصالات جوشی این است که از قدرت پوشانندگی بسیار دقیق و کاملی برخوردار است. این نوع اتصال بسیار یکدست و هموار است که به راحتی از نفوذ اکسیژن به درون لوله ممانعت می کند و در شرایط مختلف جوی علاوه بر اینکه سیستم لوله کشی دچار صدمه و آسیب نمی شود، دمای هوا نیز تاثیری بر سیال موجود در لوله ها ندارد.
 • اگر اتصالات جوشی فولادی با دقت کامل و به صورت حرفه ای انجام شود، قطعا نتیجه بسیار تمیزی در کار به وجود خواهد آورد و منجر به ایجاد سطحی هموار خواهد شد. این مزیت در بسیاری از صنایع یک ویژگی بزرگ و مهم به حساب می آید.
 • یکی از مهم ترین و بارزترین مزایای اتصالات جوشی این است که این نوع اتصالات به گونه ای صورت می گیرند که گویی از ابتدا بخشی از خود سازه و سیستم بوده است. این مزیت منحصر به فرد تاثیر چشمگیری در وزن سازه دارد و سبب می شود وزن سازه و سیستم های دارای این نوع اتصال، از وزن بسیار کمتری در مقایسه با دیگر انواع اتصالات بهره ببرند.

کلام آخر

در اتصالات رزوه ای برای انجام عمل اتصال، قسمتی از دو لوله را بر روی هم قرار می دهند. این روی هم قرار گرفتن و همپوشانی در اتصالات جوشی فولادی وجود ندارد. اگر در اتصال جوشی بخشی از سیستم دچار خرابی شود، قابل تعویض و تعمیر است. بد نیست بدانید اگر در سیستم هایی با این نوع اتصالات قرار باشد قطعه جدیدی به سیستم افزوده شود، نسبت به سایر اتصالات آسان تر است.

پوشانندگی کامل اتصالات جوشی

پوشانندگی کامل اتصالات جوشی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)