راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

کاربرد فلنج نر و ماده و اقسام آن در صنعت

کاربرد فلنج نر و ماده و اقسام آن در صنعت
20

کاربرد فلنج نر و ماده و اقسام آن در صنعت

فهرست عناوین

در این مقاله ما سعی داریم به کاربرد فلنج نر و ماده و انواع دیگر آن در صنعت های متفاوت،  بپردازیم. و کار برد هر کدام و امتیازات آن را بررسی کنیم. در صنایع­مدرن برای ایجاد خط­های لوله برای رساندن سوخت یا آب به مناطقی که از این منابع دور هستند، نیاز است، از لوله­های با قطر و طول زیاد به تعداد بالا استفاده شود. به دلیل مشخص نبودن طول مسیر و نوع چیدمان لوله در طی مسیر معمولا اندازه­ی لوله­ها مشخص نیست.

به همین دلیل در هنگام نصب، بریده و به هم متصل می­شوند. این اتصالات درگذشته به وسیله­ی جوش صنعتی انجام می شد. اما دارای مشکلی اساسی بود. چرا که اگر نیاز بود این اتصالات تغییر کند، تعداد زیادی از جوش­های اتصال،  را باید شکسته، و بار دیگر در قسمتی دیگر جوش داده می­شد.

فلنج­ها انوع و کاربردهای بسیاری دارند، و مانند: بست در صنایع استفاده می­شوند

ساخت  فلنج نر و ماده به همین علت بود،  طراحان صنعتی به فکر اتصالاتی قابل نصب و انفصال افتادند. و دیسک­هایی را تولید کردند، که به دوسر، لوله­هایی که برای اتصال بریده شده­اند، جوش داده می­شود. این کار باعث می­شود هر لوله یا اتصالی را به هر مدلی که بخواهیم، به وسیله­ی پیج و معره­های مخصوص، دیسک­های گفته شده به هم وصل کنیم.

با این کار در هنگام باز کردن و جابه­ جایی دچار مشکلات مثل:  شکستن جوش  نباشیم. با انجام این نوع از اتصالات در شبکه ­های سوخت، یا آب­رسانی، هم در وقت، هم در هزینه­ی جوشکاری صرفه جویی کرده و کار از استاندار بهتری برخوردار می­شود.

اتصالات فلنج، کار نصب و لوله کشی در صنایع مربوطه را بسیار سرعت بخشیده است.

کاربرد فلنج نر و ماده در صنایع مختلف

همانطور که پیشتر گفتیم، فلنج­ها کار اتصالات لوله­ های صنعتی را برعهده دارند. معمولا این که، از چه فلنجی استفاده کنیم، به میزان فشاری که به لوله­ها برای انتقال مواد وارد می­شود، دارد. فلنج­ها انواع بسیار گوناگونی دارند. که فلنج نر و ماده هم دسته­ای از این فلنج­ها هستند. فلنج­ها، به وسیله­ی واشر­هایی که مخصوص هرکدام است کار اتصال لوله­ها را انجام می­دهند

نر و ماده به گونه ای از فلنج­ها گفته می­شود که، دارای سطحی یکی برآمده و دیگری فرورفته هستند. این نوع از فلنج­ها در کنار قابلیت نگه دارندگی مناسب، ضدآب و خوردگی هم هستند، که همین موارد آنها را در صنایع به یکی از پرکاربرد­ترین فلنج­ها، تبدیل کرده است.  معمولا عمق فلنج ماده 16/3 اینچ و برآمدی جنس­نر برای فیکس شدن 4/1 اینچ است. در این دسته از فلنج­ها به دو گروه بزرگ و کوچک وجود دارد که بنا بر فشاری که قرار است تحمل کنند استفاده و نصب می­شوند.

سطح برآمده در اطراف بخش مادگی باعث فیکس شدن بخش نر شده، و استحکام اتصال را تا چندین برابر افزایش می­دهد. این نوع از فلنج­ها، بهترین نوع برای اتصالات با فشار­های بالا هستند. که در لوله­های انتقال آب بسیار کاربرد دارند.

فلنج­های نر و ماده بهترین گزینه، برای خط لوله­کشی آب با فشار هستند.

جنس فلنج نر و ماده از چه ساخته شده ؟

در صنایع خط لوله چه در زمانی که آب را منتقل می­کنند و یا در زمانی که سوخت را از جایی به جای دیگر انتقال می­دهند، معمولا از متریالی برای ساخت ابزار آلات استفاده می­شود، که از استحکام و قابلیت­های صنعتی هم برخوردار باشند. در فلنج­ها که یکی از پایه و اساس­های صنعت اتصالات لوله هستند، این امر ضروری­تر و مهم تر شمرده می­شود­. این فلنج­ها به دلیل کارایی بسیار زیادی که این صنایع دارند.  معمولا از الیاژهایی  مانند: آلمینیوم، فولا خفیف، برنز و برنج استفاده می­شود. در بیشتر این نوع از فلنج­ها آلیاژهایی استفاده می­شود، که بیشترین مقاومت را بین آلیاژهای دیگر دارند. از خصوصیاتی که حتما در ساخت یک فلنج نر و ماده استفاده می­شود.

ضد خوردگی و ضد آب بودن آن است. دلیل وسواس برای انتخاب آلیاژهای مناسب برای فلنج ­ها، قرار داشتن آنها درمناطق صنعتی در شرایط های سخت است. چرا که اگر جنس انتخاب شده مناسب نباشد، در فضاهایی که قرار می­گیرد، دچار خوردگی و پوسیدگی شده و خط لوله انتقال را با مشکل مواجه می­کند. که این خود باعث چندین ساعت یا روز تعلیق در کار می­شود. که هم از نظر اقتصادی هزینه­ی بالایی را ایجاد کرده و هم بسیار پرسه­ی زمان بری است.

در قطعات صنعتی، یکی از مهمترین مواردی که در خرید و استفاده ی آنها وجود دارد، استاندارد بودن قطعه است (فلنج نر و ماده)

استاندارد در فلنج نر و ماده یک امر مهم در انتخاب قطعه

استاندارد­های فلنج نر و ماده ،  متناسب با فشاری است­،که نسبت به جنس خود، تحمل می­کند. اهمیت استاندارد در فلنج بسیار زیاد است، چرا که در هنگام انتقال سوخت اگر قطعه­ی استفاده شده، مناسب نباشد و از استاندار لازم برخوردار نباشد، می­تواند، خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند.  استاندارد در فلنج،  به وسیله تحمل فشار وارده کلاس بندی می­شود. که دو دسته­ی اصلی دارد.

فشار برحسب ISO  و دیگری فشار برحسب   ANSI

در دسته­ی اول فلنج­ها و الیاژ آنها به کلاس های 250-  1500-  900- 600-300-  150 دسته بندی  است. در این فشار  است.  فلنج­ها در کلاس­های مختلفی می­تواند، از لحاظ استاندار قرار بگیرد. PSIمی­شود. این دسته­بندی بنا بر ماکزیموم فشار بر

و با دمای حداثری که برای آنها در نظر گرفته شده، فشار را تحمل کند و کارایی مناسبی داشته باشد معمولا فشار بر کارکرد فلنج  ها 4/2 برابر اعداد بالا است. این دسته­بندی کامل­ترین شکل از شناخت استاندار پی اس آی است. که مانند مورد اول از اهمیت بالایی PNاما مورد بعدی استانداردی که گفته شد تحمل فشار بر حسب برخوردار است. این نوع از استاندارد در حقیقت فشار وارده بر بار است. در این قسمت لازم به ذکر است که­گاهی مواقع به جای بار کلمه­ی اتمسفر را هم استفاده می­کنند. به دلیل آنکه فشار، بار  با،  فشار بر اتمسفر بسیار نزدیک است، به همین دلیل گاهی از کلمه­ی اتمسفر هم استفاده می­شود.

اما در آخر این مطلب باید گفت:

فلنج­ها انواع گوناگونی دارند. که کارایی­های متفاوتی را شامل می­شود. که فلنج نر و ماده تنها یکی از این موارد بود که در این مقاله به آن پرداختیم.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)