راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

بررسی شیر یکطرفه فشار قوی و نحوه انتخاب آن

بررسی شیر یکطرفه فشار قوی و نحوه انتخاب آن
شیر یکطرفه فشار قوی

بررسی شیر یکطرفه فشار قوی و نحوه انتخاب آن

فهرست عناوین

زمانی به اهمیت شیر یکطرفه فشار قوی در لوله کشی پی می برید که با یک سیستم پمپ سر و کار دارید، مهم ترین مسئله ای که می خواهید این است که وقتی جریان کاهش می یابد یا متوقف می شود، آب به پمپ شما برنگردد. این می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند، از جمله اینکه پمپ شما سریع تر از آنچه که باید، فرسوده می شود. خوشبختانه یک راه حل بسیار ساده برای این مشکل وجود دارد. شیر یکطرفه فشار قوی می تواند اطمینان حاصل کند که هیچ جریان برگشتی به سیستم شما وارد نمی شود و پمپ شما تا زمانی که ممکن است دوام می آورد.

شیر یکطرفه فشار قوی

این مدل از شیرآلات به گونه ای طراحی شده اند که به آب اجازه می دهند فقط در یک جهت جریان داشته باشد. این شیر ها در تمام تاسیسات پمپ مورد نیاز هستند، زیرا از تخلیه آب به داخل چاه در هنگام خاموش شدن پمپ جلوگیری می کنند. شیر یکطرفه فشار قوی به جلوگیری از چند وضعیت نامطلوب در سیستم ها کمک می کند. اگر آب به داخل پمپ شما برگردد، ممکن است باعث چرخش عکس شود که می‌تواند با راه ‌اندازی مجدد موتور، محور پمپ را بشکند. آب موجود در پمپ همچنین می‌تواند باعث رانش به سمت بالا شود که به مرور زمان پمپ را فرسوده می‌کند. اگر پمپ بدون دریچه‌ های چک کننده، حرکت آب را متوقف کند، می‌تواند باعث ایجاد ضربه شود که نیروی کافی برای ترکیدن لوله یا آسیب رساندن به پمپ را دارد.

شیر های یکطرفه فشار قوی بر اساس جهت جریان کار می کنندشیرآلات یکطرفه فشار قوی بر اساس جهت جریان کار می کنند

اهمیت شیرآلات یکطرفه فشار قوی

شیر یکطرفه فشار قوی بر اساس جهت جریان کار می کنند و کمی شبیه درب های کششی فشاری است. هنگامی که آب در جهت مثبت جریان دارد، پمپ آزادانه به آن اجازه عبور می دهد. این مانند وارد شدن به یک درب فشاری است. هیچ مقاومتی وجود ندارد؛ اما هنگامی که جریان مثبت کاهش می یابد یا جریان منفی شروع می شود، دریچه آب بندی می شود و آب در طرف دیگر به دام می افتد. مثل این است که در طرف دیگر آن در فشاری قرار دارد و سعی می‌کند فشار بیاورد تا بیرون برود. درب تکان نمی خورد و تا زمانی که میزان «کشش» کوچکی که در بالای دستگیره در چاپ شده است، داخل آن محبوس خواهد شد.

شیر یکطرفه فشار قوی باید به درستی انتخاب شودشیر یکطرفه فشار قوی باید به درستی انتخاب شود

نگهداری شیرآلات یکطرفه فشار قوی

شیر یکطرفه فشار قوی مانند هر چیز دیگری ممکن است به مرور زمان فرسوده شود که می تواند منجر به هر یک از مشکلاتی شود که در بالا به آن اشاره کردیم. این ایده خوبی است که به طور منظم بررسی کنید که هیچ جریان برگشتی در سیستم شما اتفاق  نیافتد. اگر متوجه چنین مشکلی شدید، مطمئن شوید که سوپاپ شما سالم است. بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات دریچه‌ های شیر یکطرفه فشار قوی این است که در وهله اول نوع مناسب را برای کاربرد خود انتخاب کنید. اگر متوجه مشکلی شدید، مطمئن شوید که از سبک مناسب شیر قبل از تعویض آن استفاده می‌کنید.

انواع شیر یکطرفه فشار قویانواع شیر یکطرفه فشارقوی

نصب شیر یکطرفه فشار قوی

از آنجایی که این مدل شیر فقط در یک جهت کار می کند، دانستن جهت نصب صحیح بسیار مهم است. اغلب اوقات، یک فلش روی محفظه شیر وجود دارد تا جهت جریان را نشان دهد. در غیر این صورت، باید شیر یکطرفه فشار قوی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در جهت جریان مورد نظر نصب شده است. اگر به سمت عقب باشد، جریان نمی تواند در سیستم حرکت کند و افزایش فشار می تواند باعث آسیب شود.

مشکلات شیر یکطرفه فشار قوی

مشکلات رایج این مدل از شیر ها عبارتند از: صدا، ضربه آب، ارتعاش، جریان معکوس، چسبندگی، نشتی و سایش و آسیب اجزا. برای جلوگیری از مشکلات، بسیار مهم است که یک شیر یکطرفه فشار قوی برای کاربردی خاص انتخاب شده باشد. دو مشکل رایج به دلیل مشخصات نا مناسب جریان معکوس و ضربه آب است. برای هر دو موضوع، باید از شیری استفاده کرد که سریع بسته می شود. اگر سوپاپ برگشت به اندازه کافی سریع بسته نشود، ضربه آب ممکن است در صورت بروز جهش فشار و ایجاد امواج ضربه ای در مسیر، جریان معکوس ایجاد کند و موجب ایجاد هزینه شود.

 

محصولات مرتبط:

شیر یکطرفه دریچه ای

شیر یکطرفه سوپاپی فنردار

مقالات مرتبط:

با شیر خودکار از بروز خسارت جلوگیری کنید

انواع شیر یکطرفه چدنی + راهنمای نصب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo