راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

انواع شیر یکطرفه تکنولوژی مدرن در صنایع پیشرفته

انواع شیر یکطرفه تکنولوژی مدرن در صنایع پیشرفته
logo

انواع شیر یکطرفه تکنولوژی مدرن در صنایع پیشرفته

فهرست عناوین

 شیرهای یکطرفه چه نوع محصولاتی هستند؟

شیر یکطرفه از انواع شیرآلات برای هدایت سیالات و یا مایعات تنها در یک جهت می باشد. این محصولات به صورت اتوماتیک فعالیت می کنند و هیچ نیروی دست انسانی در به حرکت درآمدن آن دخالت ندارد. گفتنی است که در این نوع از شیرآلات ما ریان رفت و برگشت را نمی توانیم مشاهده کنیم و جریان سیال تنها در یک جهت حرکت دارد.

شیرآلات یک طرفه دارای انواع مختلفی هستند که کاربردهای خاص خود را دارند.شیرآلات یک طرفه دارای انواع مختلفی هستند که کاربردهای خاص خود را دارند. 

انواع شیر یکطرفه

شیر یکطرفه دارای انواع و مدل های مختلفی هستند که عبارتند از:

شیرهای یکطرفه لولایی شکل

این نوع از شیرآلات به طور معمول دارای قطعه ای تحت عنوان مسدود کننده می باشند که به لولایی خارج از صفحه اتصال دارند و با حرکت مشابه آونگ خود، مسیر حرکت سیالات را باز یا بسته می نماید. گفتنی است که در این شیرآلات درپوش و بدنه با کمک پیچ و مهره به یک دیگر متصل هستند.

شیرآلات یک طرفه تنها از یک جهت سیالات را هدایت می کنند و جهت معکوس ندارند.

شیرآلات یک طرفه تنها از یک جهت سیالات را هدایت می کنند و جهت معکوس ندارند.

شیرآلات یکطرفه فشاری

طراحی سیت های این شیرآلات شباهت بسیاری به شیرهای کروی شکل دارند. اجزا و قسمت های مختلف این محصولات شامل مواردی هم چون: یک پیستون است که به جای صفحه دیسک انجام وظیفه می دهد. پیستون در شیر یکطرفه کاملاً درون سیت ها هم به شکل عمودی و هم به صورت افقی قرار می گیرند و در خط لوله نصب می شوند. گفتنی است عملکرد این نوع از شیرآلات بر مبنای اصل جاذبه می باشد. این نوع از شیرآلات برای استفاده در سرویس هایی که جریان، فشار و یا سرعت بالایی دارند بسیار مناسب بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.شیرآلات یکطرفه در صنایع خرد و کلان کاربردهای مختلفی دارند.

شیرآلات یکطرفه در صنایع خرد و کلان کاربردهای مختلفی دارند.

شیرآلات یکطرفه به ملقب به دیسکی

این نوع از انواع مختلف شیر یکطرفه دارای 4 بخش اساسی و مهم هستند که عبارتند از:

بدنه محصول

دیسک

فنر به کار رفته

نگهدارنده فنر درون شیر

درون شیرآلات یک طرفه دیسکی بخش ملقب به مجرا بند در سمتی که وجود دارد با زاویه 90 درجه در جهت مسیر مایعات حرکت کرده و مقدار حرکت آن توسط فنری که در قسمت پشتی مجرا بند وجود دارد، کنترل خواهد شد. گفتنی است که در این شیرآلات یکطرفه بدنه به گونه طراحی شده که تمامی اطراف مجرابند را می تواند در بر بگیرد. این شیرآلات یکطرفه در مکان هایی که جریان پالسی سنگین در خطوط سیالات وجود دارد اصلاً نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

شیرآلات یکطرفه کره ای

این شیر یکطرفه در دو نوع کلی به شکل های افقی و عمودی وجود دارند. انواع عمودی آن در مسیر جریان مستقیم وجود داشته و بیش تر در مکان هایی که از آن به طور فوری باید استفاده شود، به کار می رود. نحوه عملکرد این شیرآلات به گونه ای است که در مسیر ورودی مایعات، یک کره را در قسمت داخلی سیالات معلق نگه داشته و مایعات از اطراف آن به سمتی دیگر هدایت می شوند. از این محصولات در سیالاتی که میزان ویسکوزیته آن ها زیاد است مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرآلات یکطرفه بسته به اندازه و کاری که انجام می دهند در مکان به خصوصی کاربرد خواهند داشت.

شیرآلات یکطرفه بسته به اندازه و کاری که انجام می دهند در مکان به خصوصی کاربرد خواهند داشت.

شیرآلات یکطرفه دریچه ای

در این نوع از شیر یکطرفه، دیسک موجود، با کمک پین به بدنه متصل می شود. این مکانیزم باعث می شود تا با فشار سیال، دیسک تا زاویه 180 درجه به بالا می گردد. گفتنی است که آشفتگی در عملکرد این محصولات بسیار کم می باشد.

شیرآلات یکطرفه لولایی ویفری

این نوع از شیرآلات به انواع شیرهای دریچه ای استاندار شباهت بسیاری دارند. تنها تفاوت موجود در میان این دو محصول، نوع بدنه آن ها می باشد.بدنه های شیرآلات ویفری افت فشار کمی دارند و در مکانیسم های مربوط به تاسیسات به دلیل عدم وجود فضای کافی از آن ها استفاده می شود.

شیرآلات یکطرفه از نوع سوپاپی

این نوع از شیرآلات از یک عدد دیسک به صورت افقی که با کمک فنر به قسمت سقف شیر متصل شده، ساخته شده است. گفتنی است که در صورتی که فشار سیال به میزان کافی برسد، فنر فشرده شده و دیسک را به سمت بالا حرکت می دهد و با انجام این فرآیند، سیال می تواند عبور کند.

 

محصولات مرتبط:

قیمت شیر یکطرفه پلی اتلین، کم شد.

قیمت شیر فلکه پلیمری

 

مقاللات مرتبط:

با شیرهای گازی بیش تر آشنا شوید

چگونه بهترین شیرالات صنعتی  را انتخاب کنیم؟

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)