راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیر یک طرفه فنری چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟

شیر یک طرفه فنری چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟
شیر یک طرفه فنری

شیر یک طرفه فنری چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟

فهرست عناوین

شیرآلات یکطرفه از آن دسته محصولاتی هستند که از زمان های بسیار دور تا به امروز در خانه هر یک از ما وجود دارد. شیر یک طرفه فنری نوعی از همین شیر هاست که امروز می خواهیم با هم به بررسی آن بپردازیم. در حالت کلی شیر های یک طرفه در یک سیستم به عنوان عاملی برای جلوگیری از بازگشت سیالات استفاده می شوند. عملکرد این ولو ها به واسطه جریان مایعات و یا  سیال ها در میان لاین های داخلی شیر ها صورت می گیرد. فشار ناشی از سیال عبوری به هنگام عبور از همین لاین های ذیل، منجر به باز شدن ولو ها می گردد. در مقابل نیز بازگشت مایع یا سیال در حال جریان، ولو ها را خواهد بست. در ادامه همراه ما باشید تا با تمام مشخصات، کاربرد و مزیت های شیر يک طرفه فنری آشنا گردیم.

شیر یک طرفه فنریشير يک طرفه فنری

همه چیز در رابطه با شير يک طرفه فنری

در واقع به شیری، شیر يک طرفه فنری گفته می شود که سیالات درون سیستم ها در یک جهت جریان یابند و از عاملی برای جلوگیری از بازگشت سیال بر خوردار باشند. مشابه با انواع دیگری ازشیر های یک طرفه، این سری از محصولات نیز عملکرد خودکار دارند. یعنی بدون هیچ گونه کمکی از نیروی خارجی و سیستم کنترل کننده و صرفا با فشار جریان سیال، نقش خود را به نحو احسن ایفا می کنند. دریچه که در نواحی آب بندی شیر، نزدیک و یا دور از آن واقع گشته از طریق وجود فشار مایعات، جریان سیال را تحت کنترل خود می گیرد.

شیر یک طرفه فنری در موارد مختلفی شامل پمپ ها، هوای فشرده، آب رسانی شهری، مصارف صنعتی، تاسیسات حرارت آپارتمان و ساختمانی و در کل شبکه هایی با جریان یک طرفه سیال قابل استفاده هستند.

مزیت های شير یکطرفه فنری

اگر قصد تهیه و خرید این سری از شیر های یک طرفه را دارید، می بایست با تمام مشخصات، کاربرد،  مزیت و معایب آن آشنا گردید. در این راستا تصمیم گرفتیم بخشی از بارز ترین مزایای شیر یک طرفه فنری را بررسی نماییم.

  • در برابر فرسودگی مقاوم و پایدار هستند.
  • نسبت به رسوب پذیری از خود مقاومت نشان می دهند.
  • شیر يک طرفه فنری تحت هر گونه شرایط کاری (همچون تحت زاویه، افقی و یا عمودی) و محیطی به صورت کامل آب بندی می گردند.
  • حداقل میزان فشار از جانب سیالات منجر به باز شدن سوپاپ آن ها می شود.
  • به هنگام باز و بست دریچه شیر یک طرفه فنری، سر و صدای آزار دهنده ای ایجاد نخواهد شد.

مزیت های شير يک طرفه فنری

شير یک طرفه فنری برنجی چیست؟

همان طور که بار ها از قبل اشاره کردیم؛ شیر یک طرفه فنری برنجی از برعکس عمل کردن و بازگشت جریان سیالات ممانعت می کند. در حالت کلی، استفاده از شیر های یک طرفه درون سیستم هایی که حمل کننده مایع و سیال هستند، اهمیت زیادی دارد. در شرایطی که پمپ ها از کار می افتند و یا چاه ها آب و مایعات را به ارتفاع تراز بالاتری سوق می دهند، شير يک طرفه فنری مانع از برگشت آن به پایین می گردد. زیرا همان طور که می دانید عملکرد معکوس یک پمپ می تواند به سوختن آن منتهی شود.

فشار کاری مهم ترین نکته در رابطه با شیر یکطرفه فنری

فشار کاری مهم ترین نکته در رابطه با شیر یک طرفه فنری از نوع برنجی می باشد. به عبارتی یعنی وقتی فشار جریانات از میزان معینی بالا تر رود و یا جریان معکوس بروز دهد، شیر مورد نظر مسیر عبور را مسدود خواهد نمود. شیر یک طرفه فنری به وسیله فنری که در ساختار خود دارد این نقش را ایفا می کند. با کمک این فنر، مسیر ها با استحکام و سرعت کافی مسدود می شوند. این شیرها جهت عبور سیالاتی نظیر گاز، روغن و آب با حداکثر سطح دمای صد درجه سلسیوس طراحی و عرضه می گردند.

مهم ترین نکته در رابطه با شیر یک طرفه فنریمهم ترین نکته در رابطه با شير يک طرفه فنری

راهنمای خرید شير يکطرفه فنری

برای خرید شیر یک طرفه فنری تنها به کاربرد اصلی آن ها توجه نکنید. در کنار آن موارد مهم دیگری همچون نوع سیستم، محل نصب و فشار سیال  را کنترل و بررسی کنید. در این مرحله برای رضایت هر چه بیشتر از انتخاب وخرید خود، توصیه می شود تمام مطالب فوق را با دقت مطالعه کنید.

 

محصولات مرتبط:

شیر یکطرفه برنجی

شیر یکطرفه سوپاپی فنردار

مقالات مرتبط:

بررسی شیر یکطرفه سوپاپی و انواع آن

انواع شیر یکطرفه چدنی + راهنمای نصب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)