راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

تفاوت شیر کشویی و کف فلزی چیست؟

تفاوت شیر کشویی و کف فلزی چیست؟
1

تفاوت شیر کشویی و کف فلزی چیست؟

فهرست عناوین

شیرفلکه و انواع آن

شیرفلکه برای قطع و وصل کردن جریان آب و دیگر سیالات و همچنین تنظیم میزان دبی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه مکانیکی کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. دسته‌بندی شیرفلکه‌ها براساس نوع کاربرد آن‌ها متفاوت خواهد بود، به طور مثال شیرفلکه استفاده شده در موتورخانه‌ها معمولاً از نوع شیرهای سماوری، دروازه‌ای و کف فلزی است.

همچنین شیرفلکه را می‌توان بر اساس دمای کار، فشار کار و نوع ماده سیال تقسیم‌بندی کرد. از نظر جنس، شیرفلکه‌ها به دسته‌های شیر فلکه چدنی، آلومینیومی، برنجی، پلیمری و غیره تقسیم می‌شوند. از انواع شیرفلکه، شیرفلکه کشویی و شیرفلکه کف فلزی هستند که کاربردهای زیادی دارند و در مدل‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت شیر کشویی و کف فلزی پرداخته می‌شود.

شیرفلکه کشویی (Gate valves)

در زمینه صنعت آب و سیالات با دمای کمتر از 80 درجه سانتی‌گراد، استفاده از شیرفلکه کشویی بسیار رایج می‌باشد. از این نوع شیرفلکه برای قطع و وصل کردن جریان استفاده می‌شود و توانایی تنظیم جریان را ندارد.

نام‌گذاری شیر کشویی بر اساس نوع عملکرد آن بوده است که به صورت حرکت یک دیسک دروازه مانند در بین نشیمنگاه با زاویه عمود بر جریان سیال می‌باشد.

این نوع شیرها یا به طور کامل باز هستند و یا کاملاً بسته. اگر شیر کشویی را به حالت نیمه بسته قرار داد، طول عمر شیرفلکه کاهش یافته و موجب فرسایش زود هنگام آن می‌شود. به علت جمع شدن کامل درپوش، افت فشار در شیر کشویی بسیار کم بوده و همین امر سبب می‌شود تا در لوله‌هایی با طول زیاد از این نوع شیر استفاده شود. همچنین امکان کم و زیاد کردن فشار در طول مسیر عبور سیال با استفاده از شیر کشویی وجود ندارد. شیرفلکه کشویی در دو نوع شیر کشویی زبانه لاستیکی و شیر کشویی زبانه فلزی تولید شده و کاربرد دارد.

عملکرد شیرهای کشویی در هنگام عبور جریان

عملکرد شیرهای کشویی در هنگام عبور جریان

شیرفلکه کف فلزی (Globe valves)

قبل از بیان تفاوت شیر کشویی و کف فلزی، با شیرفلکه‌های کف فلزی یا سوزنی نیز آشنا خواهیم شد. شیرفلکه کف فلزی یا شیر فلکه سوزنی انواعی از شیرفلکه‌های پرکاربرد هستند که برای قطع و وصل کردن ناگهانی و بدون افت فشار سیال در لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیسک و نشیمنگاه شیرهای کف فلزی مشابه ساختار شیرهای کروی بوده و نام شیر بر همین اساس انتخاب شده است. دیسک مخروطی شکل موجود در ساختار شیرفلکه سوزنی، توسط ساقه  بر روی نشیمنگاه نشسته و از عبور جریان جلوگیری می‌کند. یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های شیر کف فلزی، کنترل جریان سیال در لوله‌ها ظریف و باریک می‌باشد.

با این شیرها می توان کنترل دقیق جریان سیال را به خصوص در لوله های باریک و ظریف برقرار کرد. از نظر ساختمانی، شیر سوزنی یا کف فلزی بسیار ظریف و کوچک بوده و به علت حساسیت بالا در کنترل جریان سیال، در صنایع نفت و پتروشیمی بیشتری استفاده را دارد. این نوع شیرها مقاومت بالایی در برابر عبور سیال دارند و حتی هنگامی که به طور کامل باز هستند، افت فشار در آن‌ها زیاد خواهد بود. در هنگام بستن شیر باید توجه شود که به اهرم زیاد فشار وارد نشود زیرا که ممکن است باعث بروز آسیب به نشیمنگاه شده و آب‌بندی شیرفلکه خراب شود.

شیر کف فلزی یا کشویی برای تنظیم جریان

شیر کف فلزی یا کشویی برای تنظیم جریان

تفاوت شیر کشویی و کف فلزی

بین شیر کشویی و کف فلزی تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. در این مقاله به تعدادی از مهم‌ترین تفاوت‌های شیر کشویی و کف فلزی اشاره می‌شود؛

  1. اولین تفاوت شیر کشویی و کف فلزی، در عملکرد متفاوت این نوع شیرفلکه است. شیر کشویی تنها برای قطع و وصل جریان استفاده می‌شود، این در حالی است که از شیرهای کف فلزی علاوه بر قطع و وصل کردن، برای تنظیم جریان نیز استفاده می‌کنند.
  2. در هنگام باز و بسته شدن شیر کف فلزی، به همراه چرخش دستگیره، ساقه شیر نیز بالا و پایین می‌رود. اما در شیرهای کشویی با بالا رفتن ساقه شیر، موقعیت دستگیره تغییری نخواهد کرد.
  3. شیرفلکه کشویی تنها در دو حالت باز و بسته مورد استفاده قرار گرفته و بسیار کندتر از شیرفلکه کف فلزی عمل می‌کند.
  4. در شیرفلکه کشویی قابلیت نصب از هر دو سمت شیر وجود دارد ولی در شیرفلکه‌های کف فلزی باید مطابق فلش موجود بر روی آن عمل کرده و جریان سیال نمی‌تواند از هر دو سمت وارد شود. در واقع جریان در شیرهای کف فلزی از بالا به پایین وارد می‌شوند.
  5. دیگر تفاوت شیر کشویی و کف فلزی در مجرای عبوری جریان است. در شیر کشویی مجرای ورودی و خروجی در یک امتداد بوده و در شیر کف فلزی مجرای عبور در یک امتداد نبوده و به راحتی از بیرون شیر نیز قابل مشاهده است..
  6. افت فشار جریان در شیرهای کف فلزی بسیار بیشتر از شیر کشویی است. این مقدار چیزی در حدود 5/5 برابر می‌باشد.
  7. طراحی ویژه شیر‌های کف فلزی، موجب استفاده این نوع شیرفلکه برای کنترل جریان بخار و سیالات با دمای بالا می‌شود.

تفاوت شیر کشویی و کف فلزی

تفاوت شیر کشویی و کف فلزی

محصولات مرتبط :

شیر کشویی فلنج دار

شیر کشویی فولادی

 

مقالات مرتبط:

آشنایی با شیر فلکه کشویی و عوامل موثر بر قیمت شیر کشویی

شیر کشویی زبانه چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)