راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

۰۲۱-۵۸۴۳۷

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

شیر یکطرفه سوزنی و دقت بالای این شیر

شیر یکطرفه سوزنی و دقت بالای این شیر
شیر یکطرفه سوزنی

شیر یکطرفه سوزنی و دقت بالای این شیر

فهرست عناوین

شیر یکطرفه سوزنی که با نام شیر پیستونی هم شناخته می شود، از دسته شیر های تنظیم کننده و کنترل کننده جریان و فشار سیال هستند. دریچه ‌های سوزنی از نظر طراحی شبیه به شیر کره‌ای هستند که بزرگ ترین تفاوت آن دیسک سوزنی شکل تیز است. شیر یکطرفه سوزنی دارای یک پورت کوچک و یک پیستون سوزنی شکل است. این چیدمان فرصتِ تغییر تدریجی در اندازه دهانه را هم به صورت افزایشی و هم کاهشی فراهم می‌کند. و اجازه تنظیم دقیق جریان را می‌دهد، اگر چه این نوع شیر معمولاً فقط قادر به انتقال حجم کمی از جریان است.

مکانیزم شیرآلات یکطرفه سوزنی

دریچه های سوزنی شکل شیر یکطرفه سوزنی می توانند هم به شکل دستی و هم اتوماتیک عمل کنند. سوپاپ های سوزنی خودکار به یک موتور هیدرولیک یا یک محرک هوا متصل می شوند. که به طور خودکار دریچه را باز و بسته می کند. با جمع آوری داده های خارجی توسط محرک یا موتور، موقعیت قرار گیری پیستون مشخص می شود. هر دو دریچه سوزنی دستی و خودکار، کنترل دقیق نرخ جریان را فراهم می کنند.

یکی از ویژگی‌ های شیر یکطرفه سوزنی این است که تعداد قابل توجهی چرخش لازم است تا حتی مقدار کمی باز شود. این امکان کنترل تدریجی و دقیق بر مقدار مایع یا گاز را که می تواند از شیر عبور کند، فراهم می کند. به ‌علاوه، این می‌ تواند از آسیب به گیج ‌هایی که می‌تواند تحت تأثیر انفجارهای ناگهانی مایع یا گاز قرار گیرند، جلوگیری کند و به طور کلی امکان کنترل و تنظیم بهتر را فراهم می‌کند.

کنترل دقیق فشار و جریانکنترل دقیق فشار و جریان

اجزای شیر یکطرفه سوزنی

دریچه های سوزنی شکل شیر یکطرفه سوزنی یک روزنه مانند دهانه دریچه را با یک دیسک سوزنی شکل مخروطی باز و بسته می کنند که با چرخش یک چرخ دستی یا با کمک مکانیزم کنترل خودکار بالا و پایین می شود. شکل پایین، نمای مقطع، طراحی و اجزای شیر سوزنی را نشان می دهد.

ساختار شیر یکطرفه سوزنیساختار شیر یکطرفه سوزنی

در شیر یکطرفه سوزنی (A) دسته ای است که به پیستون متصل است که به آن ساقه (F) نیز می گویند. پیستون بر طبق تعداد رزوه های روی ساقه (C) به جهت بالا و پایین جا به جا می شود. مهره قفل کننده (B) از باز شدن کامل پیستون جلوگیری می کند. همان طور که پیستون به سمت پایین حرکت می کند، انتهای نوک تیز مخروط (I) با نشیمن گاه سوپاپ تماس پیدا می کند تا دهانه سوپاپ (H) را کاملاً ببندد. اغلب، نشیمنگاه سوپاپ نیز مخروطی است. پیستون که به شکل سوزن طراحی شده در دریچه داخل نشیمن گاه قرار می گیرد، بنابراین یک شیر یکطرفه سوزنی می تواند در این حد دقیق عمل کند.

زمانی که دسته شیرآلات یکطرفه را در یک جهت مشخص حرکت داده می شود، پیستون به جهت بالا می رود تا دریچه از حالت بسته خارج شود و میزان مایع مد نظر از مسیر آن عبور کند. هنگامی که چرخ دستی در جهت دیگر چرخانده می شود، پیستون به نشیمن گاه نزدیک تر می شود تا سرعت جریان را کاهش دهد یا دریچه را ببندد. گزینه ها و اندازه های مختلفی برای اتصال آن به لوله یا شیلنگ از طریق اتصال پورت (G) در ورودی و خروجی موجود است. کاپوت (D) به محفظه سوپاپ (E) متصل است که این قسمت در شیرآلات یکطرفه سوزنی می تواند از مواد مختلفی مانند برنج یا فولاد ضد زنگ ساخته شود.

اجزای شیر یکطرفه سوزنیاجزای شیر یکطرفه سوزنی

کاربرد های شیرآلات یکطرفه سوزنی

استفاده از شیر های یکطرفه سوزنی به عنوان دریچه های اندازه گیری کاربرد دارد. دریچه های اندازه گیری برای کنترل جریان، بسیار عالی هستند. شیرآلات یکطرفه سوزنی برای کنترل جریان و محافظت از گیج های ظریف در برابر آسیب های ناشی از افزایش فشار ناگهانی مایعات و گازها استفاده می شوند. دریچه های سوزنی در سیستم های هیدرولیک کم فشار، پردازش شیمیایی و سایر خدمات گاز و مایع استفاده می شود. دریچه ‌های سوزنی برای کاربرد های اندازه‌گیری جریان استفاده می‌ شوند، به ‌ویژه زمانی که جریان ثابت، کالیبره‌ شده و جریان ضعیف باید برای مدتی حفظ شود. از آنجایی که حجم جریان کم است و برای باز یا بسته شدن کامل میل سوپاپ به چرخش های زیادی نیاز است، شیر یکطرفه سوزنی کوچک و ساده اغلب به عنوان دریچه های تخلیه در برنامه های گرمایش آب استفاده می شوند.

محصولات مرتبط:

شیر یکطرفه فلنج دار

شیر یک طرفه وزنه ای

مقالات مرتبط:

شیر یکطرفه کیز | عاملی حیاتی در کنترل جریان معکوس

بررسی شیر یکطرفه فشار قوی و نحوه انتخاب آن

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)