راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

021-58437

info@radpipe.ir

شنبه تا ۵شنبه

ساعات کاری ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰

تهران، خیابان شریعتی

بالاتر از تقاطع مطهری، پلاک ۵۵۶

با ما در تماس باشید : ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

راد پایپ وارد کننده و تامین کننده تجهیزات پایپینگ

انواع مدل ‌های فلنج جوشی

انواع مدل ‌های فلنج جوشی
10

انواع مدل ‌های فلنج جوشی

فهرست عناوین

در‌این مقاله قصد داریم در مورد فلنج جوشی و انواع آن توضیح دهیم اما ابتدا به توضیحات مختصر در مورد فلنج توجه کنید.

فلنج و کاربرد‌های آن

روش‌های مختلفی برای اتصال لوله و تجهیزات مربوط به لوله وجود دارد. فلنج یکی از روش‌های اتصال لوله‌ها‌، شیرآلات و سایر دستگاه‌ها است. در واقع‌، برای درک بیشتر‌، آن‌ها یک ابزار و یک صفحه دایره‌ای هستند که در اطراف محیط آن سوراخ‌هایی وجود دارد. اغلب با استفاده از پیچ و مهره از طریق سوراخ‌هایی در بدنه‌ی خود به صورت جفت وصل می‌شوند. همانطور که گفته شد مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد آن‌ها اتصال لوله‌ها‌، شیرآلات یا سایر قطعات به یکدیگر است. اتصالاتی هستند که شیرآلات را به لوله یا لوله‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند (صرف نظر از نوع مایع) که یکی از انواع آن‌ها فلنج جوشی می‌باشد.

کاربرد دیگر تغییر جهت لوله‌ها و همچنین تغییر قطر لوله‌ها است. بزرگترین مزیت استفاده از آن‌ها، باز و بسته شدن آنها با استفاده از پیچ و مهره و یا داشتن قابلیت جدا شدن است زیرا به راحتی باز و بسته می‌شوند و نیازی به برش یا جوشکاری لوله‌ها و شیرها نیست. همچنین برای فشارهای زیاد یا پایین و برای هر نوع مایعات مناسب هستند. برای جلوگیری از نشتی از گسکت بین آن‌ها استفاده می‌شود. بسته به میزان فشار قابل تحمل‌، طبقات مختلفی با توجه به استانداردهای مختلف تعریف می‌شوند که در ادامه توضیح داده می‌شوند.

 

پیشانی فلنج جوشی

 

 

فلنج جوشی

فلنج جوشی قطعه‌ای دیسک شکل است که لوله را با استفاده از پیچ و مهره به چدن ، فولاد و سایر تجهیزات متصل می‌کند و سیستم لوله کشی را ایجاد می‌کند و با جوشکاری به لوله‌های فلزی متصل می‌شود. فلنج  در شرایطی استفاده می‌شود که فشار کار متوسط و زیاد باشد و کنترل نشت مایعات مهم باشد.

 

برندهای مختلف فلنج جوشی

مارکهای مختلف فلنج جوشی تولید می‌شوند که با استاندارد آلیاژ ASTM A105 تولید می‌شوند و روند ساخت آنها فورجینگ است.

فلنج‌های جوشی اراک ، مشهد و ماشین آلات غرب از مشهورترین برندهای داخلی فلنج هستند.

برندهای دیگری مانند Fad ، Melesi ، Galperti نیز در بازار موجود است.

 

انواع فلنج جوشی

  • فلنج گلودار جوشی

فلنج گلودار جوشی از ناف مخروطی شکلش به راحتی قابل تشخیص است و این ناف‌های مخروطی با شیب ملایم به دیواره لوله یا اتصالات مربوطه جوش داده می‌شوند. فلنج گلودار جوشی یکی از انواع فلنج  است که در فشارهای بالا و دمای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در هنگام بارهای لرزشی و نوسانی تأثیر زیادی بر روی سیستم می‌گذارد.

 

فلنج گلودار جوشی

 

  • فلنج اسلیپ-آن

جوشکاری داخلی فلنج اسلیپ-آن بیشتر از فلنج‌های دیگر از جمله گلودار است. از این فلنج در سیستم‌های معمولی استفاده می‌شود، زیرا نصب آن آسان است، اما مقاومت آن در برابر فشار داخلی و خستگی کمتر از فلنج گلودار است. نیروی مقاومت محاسبه شده فلنج اسلیپ-آن، تحت فشار داخلی، ⅔ فلنج جوشی گلودار جوش خورده است که در شرایط خستگی به ⅓ کاهش می‌یابد.

یکی از معایب فلنج اسلیپ-آن این است که ابتدا باید لوله‌ها جوش داده شوند و سپس اتصالات با آن تنظیم شود.

 

 

فلنج جوشی اسلیپون

 

 

  • فلنج جوشی ساکت

فلنج جوشی ساکت دارای یک برآمدگی در داخل است که محل قرارگیری لوله است ، این نوع فلنج باید هم در داخل و هم در خارج جوش داده شود.

اگر جوشکاری از داخل انجام شود ، هم مقاومت استاتیک و هم خستگی افزایش می‌یابد. فلنج  ساکت در سیستم‌های لوله کشی با فشار کاری بالا و قطر لوله کشی کم استفاده می‌شود.

نیروی ساکن آن برابر با فلنج‌های اسلیپ-آن است ، اما قدرت خستگی آنها 50٪ بیشتر از فلنج‌های اسلیپ-آنی است.

 

 

فلنج جوشی ساکت

 

 

پیشانی فلنج جوشی و انواع آن

پیشانی فلنج جوشی یا واشر روی فلنج طبق استانداردهای ASME B 16.5 & ASME B16.47 طراحی شده است.

 

مهمترین پیشانی‌های فلنج جوشکاری عبارتند از:

  • زبان و شیار یا T&G
  • صورت برجسته یا RF
  • نوع رینگ جوینت یا RTJ
  • صورت صاف یا FF

 

فلنج جوشی با زبانه و شیار

فلنج با قسمت زبانه و شیار مطابق با یکدیگر ساخته می‌شوند. یک حلقه برجسته به نام زبانه در پیشانی یکی از ‌این فلنج‌ها و یک شیار تراش خورده روی سطح صندلی فلنج دیگر وجود دارد.

این زبانه‌ها و شیارها هنگام سفت شدن فلنج‌ها تراز شده و بسته می‌شوند. شکل ظاهری‌این نوع فلنج جوشکاری با فلنج با نشیمنگاه نر و ماده متفاوت است. قطر داخلی زبانه و شیار تا داخل فلنج امتداد ندارد.

 

 

فلنج جوشی با زبانه و شیار

 

فلنج جوشی با پیشانی RF

یکی از پیشانی‌های متداول برای فلنج جوشی، پیشانی سطح برآمده است که در آن نشیمنگاه واشر کمی‌بالاتر از سطحی است که سطح سوراخ‌کاری پیچ وجود دارد.

زیرا می‌توان با محکم كردن فلنج‌های پیچ ، فشار مستقیمی‌به واشرها وارد كرد و در نتیجه آب بندی بهتری داشت.

به دلیل شکل ‌این نوع نشیمنگاه می‌توان از انواع واشرهای گسکت و لاستیکی برای فلنج  با سطح برآمده استفاده کرد.

ارتفاع پیشانی فلنج  در حدود 1.6 میلی متر در انواع 16 بار و کلاس 300 و 150 و در حدود 6.35 میلی متر در کلاس‌های 600 ، 900 ، 1500 و 2500 است.

 

 

فلنج جوشی گلودار

 

فلنج  با پیشانی رینگ جوینت

پیشانی فلنج نوع رینگ جوینت نیز یکی از انواع متداول سطح فلنج جوشی است که بیشتر در سیستم‌های لوله کشی فشار بالا (از کلاس 600 به بالا) و درجه حرارت بالا (بالاتر از 427 درجه سانتیگراد) استفاده می‌شود.

نشیمنگاه واشر در‌این نوع فلنج‌ها دارای شیار زاویه‌دار است که واشر مورد استفاده برای آن حلقه واشر است که بیشتر از فولاد ساخته شده است و ‌این واشر استیل پس از قرار گرفتن در‌این شیار و محکم نمودن پیچ‌ها ، فلز را آب بندی می‌کند روی فلز اتفاق می‌افتد.

واشرهای پرکاربرد ، واشرهای نوع R هستند که از گریدهای 150 تا 2500 ساخته می‌شوند و در دو نوع مقطع بیضوی و مقطع هشت ضلعی تولید می‌شوند که آب بندی هشت ضلعی از نوع بیضی بهتر است.

 

 پیشانی رینگ جوینت

 

فلنج جوشی صورت صاف

نوع دیگر پیشانی فلنج، سطح صاف است که در آن سطح نشیمنگاه واشر با سطح محل قرارگیری سوراخ‌های پیچ فلنج، یکدست است.

برای اجرای نصب، اگر لازم است فلنج جوشکاری را با پیشانی سطح صاف به فلنج جوشکاری با سطح برجسته متصل کنید، ابتدا باید ارتفاع سطح برجسته فلنج صورت برجسته برداشته شود.

 

 

کور

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پربازدیدترین مقالات

مشاوره رایـگان

اگر پروژه‌ای دارید،
با خیال راحت به ما بسپارید…

تلفن: ۵۸۴۳۷-۰۲۱ (۳۰ خط ویژه)

enemad-logo